Kazık

KAZIK

Adamın biri atıyla bomboş kıraç topraklarda gezinirken çok sıkışmış!

Atından inmiş, o sırada orada gördüğü bir köstebeği, kurumuş bir ağacın arta kalmış kökü sanarak atını oraya bağlamak isteyince, köstebek hemen yuvasına kaçmış.

Adam çok sıkıştığı için de atı bırakıp poturunu indirmiş ve çömelmiş.

Temizlenmek için de yanındaki bir tutam ot parçasını koparıp silinmiş! Meğer kopardığı ot parçası ısırgan otuymuş. Kıçı yanan adam söylenmeye başlamış:

- Ne oti ot, ne gazuğu gazuk…

Madem kazık üzerine uyarlanmış bir fıkrayla başladık, “Bizde kazıktan bol ne var.” deyip devam edelim kazıklı sohbetimize.

Ülkemizde insanların yaşamı kazık yemekle, kazık atma arasında kilitlenmiştir. Sadece kazık yiyip de kazık atacak durumda olmayanlar yedikleri kazıkları kâr sayıp devam ederler yaşamlarına!

İnanmazsanız bakın güncel yaşamınızdaki kazıklı günlerinize… Ayakkabı alıyorsun kazığı yiyeceksin, çorap, fanila, don alıyorsun kazığı yiyeceksin. Hangi partiye oy verirsen ver, sonunda yine kazık… Diyelim ki bir partiye oy vermedin, yine kazık. Kısacası sağa bak kazık, sola bak kazık…

Sadece kazıklanıyor, kimseyi kazıklamıyorsan usul dışı kalmış sayılırsın. Eğer böyle bir kişiysen toplum içerisinde yerin ‘Kaz’ grubundandır. Eve muslukçu çağırdın kazık, doktora gittin kazık, su içtin kazık, çiş ettin kazık. Bu kadar kazık yeme yarışında halen akıllanmadıysan ben sana ne diyebilirim ki…

Sen hala uygarlıktan, düzenin güzelliğinden bahsedenlere şakşakçılık yapıyorsan adın kazıkçı bilmem neye çıkacak haberin olsun!

Hiçbir şey bilmezsen dolaylı- dolaysız vergilerle kazıklandığını hatırla! Hele doğalgazdaki kazığın büyüğünü nasıl unutursun? Yine büyükşehir belediyesinin uyguladığı yolcu dolmuş ücretlerindeki kazıklanmayı hatırla. İstersen sana büyükşehrin su ödeme bedellerindeki kazıklanma olayını da hatırlatayım.

Sen hala bu düzenin göbek adını ve isim babalarını öğrenemedin mi?

DUR, KULAĞINA SÖYLEYEYİM.

Bu düzenin adı:

“KAZIK OĞLU KAZIK!”

YAŞAR KIRBIYIK -BANDIRMA -04-09-2019