Kendim İçin Bir Şey İstiyorsam Namerdim

“KENDİM İÇİN BİR ŞEY İSTİYORSAM NAMERDİM.”

Bu memlekette bozguncu bitmez kardeşim. Hele biz fabrika kuralım dediğimiz zaman kökü dışarıda bir sürü baldırı çıplak çıkar yok doğa der, getirim der, talan der, yaşam hakkı der. Daha bir sürü boş laf söyler.

Şimdi işin aslını bir de biz anlatalım. Yıllardır baktık gördük ekip biçiyorsunuz ama kazanamıyorsunuz. Devlet dışarıdan buğday getiriyor, süt getiriyor, et getiriyor, saman getiriyor hatta İNSAN bile getiriyor. Peki, niye getiriyor hiç düşündünüz mü? Memleketin refahı, gelişimi ve halkımızın fırsatçıların eline düşmemesi için getiriyor. Biz de halkımıza hizmet için sizin bölgeye bir ağır metal sanayi kuralım dedik. Sonra düşündük bu yetmez bunu büyütelim dedik. Buradan taaa Çanakkale’ye kadar plan yaptık. Bir bölgeye Kimya Sanayi, başka bir bölgeye Ağır Metal Sanayi başka bir bölgeye de depo ve antrepo kuralım dedik. “Kendimiz için bir şey istiyorsak namerdiz.“ Her şey memleketimizin, bölgemizin ali menfaatleri için. Bunu düşündükten sonra daha 3-5 yıl öncesine kadar sizin tosbağanın ..ik bilediği taşlı tarlalarınıza değerinden misli misli parayla aldık. Bu paralarla borçlarınızı öder, çoluğunuzu çocuğunuza düğün yapar kalanıyla da traktörünüzü değiştirisiniz rahat edersiniz diye düşündük. Böylece sizin 4 tane köyünüz kadar bir alanı satın almayı planladık. Bizim bu işler için koşturan arkadaşlar bulduk. Onlar köylerinin zenginleşmesini sanayi alanı olmasını isteyen arkadaşlar. Gönüllü olarak bu işi yapıyorlar. Bu arkadaşların işi gücü olmadığı için bizim işlere ( pardon memleket işlerine) çok zaman ayırıyor. Ara sıra onlarla güzel lokantalarda yemekler yiyoruz, telefon faturalarını ödüyoruz falan. Neyse orası önemli değil. Önemli olan siz köylülerin menfaati. Yıllardır atanızın babanızın şimdi sizin ekip biçtiğiniz ama bir türlü rahat yaşamadığınız tarlaların yerine koca koca fabrikalar kuralım dedik. O fabrikalara çoluğunuza çocuğunuza bekçi olarak alacağız. Hobi bahçelerinde bahçıvanlık yaparlar. Nasıl olsa ekim dikim işlerinden anlarlar. 3-5 koyun, tavuk alırız onları da bakıp sigortalı işleri olur. Tarla parasıyla da ev alırsınız rahat rahat yaşarlar. Şimdi; sevgili köylü kardeşlerim bunun neresi kötü? Sizin çoluğunuza çocuğunuza iş sahibi yapacağız. Siz kazanacaksınız, memleket kazanacak, daha çok döviz gelecek. O dövizlerle daha çok buğday, süt, et, ne lazımsa dışarıdan alırız. Ekip biçtiniz de ne oldu?

Tutturmuşlar bir “yaşam hakkı”. Yahu her yaz belediyeler bir sürü para harcayıp sivrisinekle mücadele ediyor. Bu yerlere fabrika kurduğumuz zaman, çeltik ekilmeyecek, ayçiçeği ekilmeyecek, domates ekilmeyecek, hayvancılık yapılmayacak velhasıl haşere üreten ne varsa bitip gidecek. Böylece yaz geceleri rahat uyuyacaksınız. Belediyelerin haşere mücadelesi için harcadığı para size başka bir hizmet olarak geri dönecek. Kötü bir şey mi bu?

Ey Sevgili Köylüler; bakın bizim paraya pula ihtiyacımız yok. Biz hiç çalışmasak bizim paramız yedi sülalemize yeter. Biz sizin yedi sülalenizin şeyini düşünerek böyle bir işe kalkıştık. Bunun için gittik meclise devlet büyüklerimizle görüştük. Onlar da sağ olsun bizi kırmadı torbanın içine bir madde koydular yasayı çıkardılar tombala yaptık. Sonra sağ olsun teraziyi elinde tutan hani adı Adalet mi ne olan kadının gözlerini açtık. Gerçeği gördü. Kararları ona göre veriyor. Bozgunculuk yapanların canını okuyor. Baktık ki devlet ciddiyeti gerekiyor. İlçemizdeki devlet büyüklerini durumu anlattık. Onlarda bize yardımcı olma sözü verdi. Sizin ayağınıza kadar gelip “yerlerinizin satışına itiraz etmeyin” dedi. Yoksa “ hatırlatırım ben devletim” dedi.

Bu da yetmedi; birbirine vurmaya kuşunu eksik partilerin yerel yöneticilerini bir araya getirdik. Dedik ki sen Büyükşehirsin sana %12, sen küçüksün alttan al hem küçükler büyüklerine itiraz etmez sana da %6 vereceğiz dedik. Bizimle birlikte kardeş kardeş oturup anlaşıyorlar. Yahu memlekette partizanlığı bile bitirdik. Daha ne yapalım.

Asıl dert bundan sonra. Şimdi biz oraya fabrika kuracağız sizin çoluğunuza çocuğunuza iş vereceğiz ya. Kimse bizi düşünmez. Yahu bu adamlar Ağır Metal Sanayisini kuracaklar. Bunun algısı var, vergisi var, dünya kadar sigorta primi var, var oğlu var. Bu adamlar buradan ne kazanacak ki diye kimse sormaz. Biz baştan dedik ya, “kendimiz için bir şey istiyorsak namerdiz.” Bizim derdimiz vatan kalkınsın, siz iş sahibi olun.

Öyle değil mi Sayın Tolga Tosun Başkan.

14-03-2021/BANDIRMA