Kent Konseyi Hikayesi

KENT KONSEYİ HİKAYESİ

Nasreddin Hocaya sormuşlar:

“Yazı mı seversin kışı mı?”

Hoca kızmış:

“İlkbaharla,sonbaharın günahı ne?”

Şimdi aktaracağımız konu da böyle bir şey…

“Kent Konseyi ile ilgili seçim haberleri ve aday olacakların isimleri ortalıkta dolaşmaya başlayınca,küçük bir anket uygulaması yaptım.

Anketi uygularken,tek bir soru sordum.Sorumuz “Kent Konseyi “ hakkında ne biliyorsun?

Yanıtlar mı?

-Bilmiyorum.

-Her yıl uçurtma şenliği düzenler.

-Belediyenin üzerinde maddi bir asalak.

-Bir çeşit sivil toplum örgütü.

-Belediye meclisi ile ortak çalışır diye biliyorum ama son söz belediye başkanı ve meclisinin…

-Şimdiye kadar başardıkları bir iş var mı?

Böyle yanıtlar alır,böyle bir soruyla karşılaşınca, konu kişiselleşicek korkusu ile ankete son verdim.Zaten aldığım yanıtlar yeterliydi.Uzun lafın kısası, vatandaş “Kent Konseyi” hakkında bilgi sahibi değildi…

Vatandaş haklıydı.

Vatandaş 03.07.2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Yasasının 76’ıncı maddesine göre hazırlanan ve yürürlüğe giren Kent Konseyi Yönetmeliğini nereden bilecek?

Vatandaş, kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi,kentin hak ve hukukunun korunması,sürdürülebilinir kalkınma,çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık,hesap sorma, hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseyinin çalışma usul ve amacını nereden bilecek?

Sonuçta Kent Konseyi çalışma gruplarında oluşan görüşler,Kent Konseyi Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildikten sonra, değerlendirilmek üzere ilgili Belediye Meclisine sunulduğunu vatandaş nereden bilecek?

Vatandaşın bazı bilgileri öğrenmesi için,Kent Konseyi bulunduğu kentte ses getirecek işler yapması,ayrıca kent halkınla iletişim sağlaması gerekir.Yoksa, “Uçurtma şenliği yapar!” diye isimlendirilir!

Kent Konseyi başkanlığına medyadan öğrendiğimiz kadarıyla birkaç aday adayının ismi geçmektedir.Ben isimler üzerinde durmak istemiyorum.Daha doğrusu, kim seçilirse seçilsin,Kent Konseyinin önerilerinin kabulü Belediye Meclisinin yetkisinde olduğu müddetçe, konseyin kendine has bir bütçesi veya yaptırım yetkisi olmadığı sürece, kağıt üzerinde kurulmuş bir kuruluştan öte geçemeyecektir.

Nasreddin Hoca’nın dediği gibi, yetki başkasında olunca, seçilen Kent Konseyi’nin ne günahı var!

YAŞAR KIRBIYIK - BANDIRMA - 11-06-2019