Kılıçdaroğlu "Yahu PKK'nın saldırdığı tek lider benim!"

Kendisi hakkında yapılan PKK eleştirilerine sert tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütünün  saldırı düzenlediği tek lider olduğunu hatırlattı. Ardanuç'ta ki saldırıda 1 er şehit olmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa İl Dernekleri Federasyonu üyesi dernek başkanları ve esnaftemsilcileriyle video konferans toplantısıyla görüştü.

Gündeme dair açıklamalarda da bulunan CHP Lideri, kendisi hakkında yapılan terör örgütü PKK eleştirilerine de değindi.

 Terör örgütü PKK" ifadelerini kullanmadığına yönelik iddialara da yanıt veren  CHP Lideri Kılıçdaroğlu tepkilerin haksız olduğunu belirtti.Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye ve kendisine yapılan PKK’lı suçlamalarına karşı çıkıp öncesinde PKK'nın reklamını yapmak istemediğini söylerken; konuşmasının içeriğinde güncel sorunları da içeren  şu ifadeleri kullandı.

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARINDAN NOTLAR

Yasama organı, Türkiye Büyük Millet Meclisi. TBMM millet adına vatandaşlar seçilmiştir. Millet adına karar alır, kanunlar çıkarır. İki yürütme organı, kanunları Meclis çıkarır, kanunların uygulanmasını yürütme organı yerine getirir. Bütçeyi, kanunu Meclis çıkarır. Bütçedeki paranın harcanmasını yürütme organı uygular. Üçüncüsü ise yargıdır. Meclis'in çıkardığı kanunlar, yürütme organını yaptığı işler yasalara uygun mu değil midir? Vatandaş haksızlığa uğradığında hakkını aramak için yargı organına başvuracak. Yargı tarafsız, bağımsız olmalı, hukukun üstünlüğüne göre karar verebilmeli. Eğer bunları yapabilirsek parlamento güçlü olmuş olur. Yani Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'den kast ettiğimiz budur.”

“Demokrasinin temel unsuru, iktidarın toplatmış olduğu vergilerin nerelere ne kadar harcandığının hesabının millete verilmesidir. Bursa'da Şehir Hastanesi var değil mi? Kaça yapıldı bilen var mı? Bilmiyorsunuz. Ben biliyor muyum? Bilmiyorum. 600 milletvekili biliyor mu? Onlar da bilmiyorlar. Niye bilmiyoruz? Onun bütün masraflarını biz karşılamıyor muyuz? Devlet Hastanesi yapılırken biliyoruz ama Şehir Hastanesi yapılırken bilmiyoruz. Garanti veriyoruz. Garantinin miktarı ne kadar bilen var mı? Bilen yok. Sonra demokrasiden söz ediyoruz. Demokrasiden söz edeceksek siyasi iktidar bunun hesabını vermek zorundadır.”

“Esnafın pandemi döneminde aldığı kredilerin faizlerinin tamamının silinmesi lazım. Ana paranın da makul bir süre içerisinde taksite bağlanması lazım. Hem faizi alıyorsun, sonra yenilerken yüksek faizle yeniliyorsun. Bu ne oldu, borç gene benim sırtımda borç. Sosyal devlet bana yardım mı yaptı? Hayır yardım yapmadı. Dolayısıyla yardımın olması lazım.”

“Emekliye iki maaş. Defalarca söyledim, eleştirdim. Şimdi veriyorlar ama zam yapmıyorlar. Niye zam yapmıyorlar? Madem verdiniz, enflasyon var. Diyorlar ki ‘1500 liranın altında aylık alan kimse yok?' Yüz binlerce kişi var 1500 liranın altında aylık alan. Ama istatistikleri açıklamıyorlar Kılıçdaroğlu görmesin diye.”

“Milli birlik konusunda, dış güçler konusunda en hassas olan parti CHP'dir. Biz hiçbir egemen gücün Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerine gölgesinin dahi düşmesini istemeyiz. Ama Trump telefon ettiğinde papazı teslim eden kişiye hala oy verip de hala milli birlik ve bütünlükten söz ediyorsanız, kusura bakmayın. Orada yollarımız farklıdır. Bir devletin başkanı telefon edecek, ben derhal papazı vereceğim. Niye vereyim ya? Merkel telefon etti, hemen verdik. Bir de dönüp diyoruz ki ‘Bizde mahkemeler var'. Sonra dönüp diyorsun ki ‘Milli birlik'. Milli birlik şudur; papazı vermeyeceksin, bağımsız mahkemelerde yargılanacak. ‘Kusura bakma, benim ülkem bir telefonla teslim alınacak bir ülke değildir' diyeceksin. Dedin mi? Demedin. Ben bunu dile getirince, ‘efendim Kılıçdaroğlu niye böyle konuşuyor?' peki ben ne söyleyeyim? Ağzıma bant mı çekeyim? Konuşmak zorundayım.”

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel bir eksikliği vardır, namuslu siyasetçi eksiktir Türkiye'de. Namuslu, düzgün siyasetçiye ihtiyaç var. Cebine değil, halka çalışan siyasetçiye ihtiyaç var. Bunlar olduğu takdirde Türkiye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yoktur.”

“CHP'yi ‘PKK'lı' diye suçluyorlar. Yahu PKK'nın saldırdığı tek lider benim. Şavşat'tan Ardanuç’a giderken canımızı zor kurtardık. Bir er şehit oldu. Ama toplum unutuyor. Bu ülkenin çıkarlarını savunmak kolay bir şey değildir. Milletin hakkını hukukunu savunmak kolay değildir, zordur. Ankara'dan İstanbul'a kadar ben 450 kilometre Adalet Yürüyüşü yaptım. Bu kolay bir şey midir? Dünya siyaset tarihinde bir siyasetçi adalet için bu kadar uzun yol yürümemiştir. Dolayısıyla biz hakkı, hukuku, adaleti savunuruz. Hangi partiden, hangi kimlikten, hangi inançtan olursa olsun. Hassas olduğumuz 2 temel konu var bayrak ve vatan. Bayrağımız dalgalanacak, vatanımızda özgürce yaşayacağız.”

“Tarım ve hayvancılık konusunda sağlıklı bir planlama yapılmalı. Devlet Planlama Teşkilatı vardı eskiden. Kimin hangi ürünü ekeceği, hangi üründen devletin bunu satın alacağı 1 yıl önceden belirlenmeli. Devletin belirlediği bir fiyat veriyorsa çiftçi malını ona satmalı ama onun altına kesinlikle inmemeli. Devletin yapacağı planlamada da maliyet artı makul bir kar olmalı. Ve o makul fiyatlandırma üzerinden asgari gelir güvencesi vermeli devlet.”

22-01-2021/HABER MERKEZİ