Kızıldeniz'de İsrailli İşadamına Ait Galaxy Leader Kargo Gemisi Kaçırıldı

Türkiye'den hareket eden Galaxy Leader Kargo Gemisi Kızıldeniz'de Kaçırıldı.

İsrail Savunma Kuvvetleri Pazar günü yaptığı açıklamada, Yemen'deki İran destekli Husi isyancıların Kızıldeniz'de bir gemiyi kaçırdığını doğruladı.

IDF, "Güney Kızıldeniz'de Yemen yakınlarında bir kargo gemisinin Husiler tarafından kaçırılması, küresel sonuçları olan çok ciddi bir olaydır" dedi.

“Gemi, İsrailliler hariç çeşitli milletlerden sivillerin görev yaptığı Hindistan'a doğru Türkiye'den ayrıldı. İsrail kaynakları bu bir İsrail gemisi değil” diye ekledi.

Bahama bandıralı bir gemi olan kaçırılan Galaxy Leader , kısmen İsrailli iş adamı Abraham Ungar'a ait olan bir İngiliz şirketine kayıtlı ve bir Japon firması tarafından işletildiği açıklandı. Gemide Ukrayna, Bulgaristan, Filipinler ve Meksika'dan 25 mürettebat bulunduğunu doğrulayan bir açıklama yayınladı.

X (Twitter)da yer alan açıklamada  İran destekli Şii grup, İsrail şirketlerinin işlettiği veya sahip olduğu tüm gemilerin yanı sıra "Siyonist varlığın bayrağını" taşıyan diğer gemileri hedef alacağını söyledi.

Husi askeri sözcüsü Yahya Sarea, tüm ülkelere İsrail gemilerinde mürettebat olarak çalışan vatandaşlarını geri çekmeleri, İsrail yük gemileriyle çalışmaktan kaçınmaları ve İsrail gemilerinden uzak durmaları çağrısında bulundu. Sarea, Husilerin Kızıldeniz'deki İsrail ticari gemilerini hedef alma kararının, "Gazze Şeridi'nin acımasız İsrail-Amerikan saldırganlığı nedeniyle maruz kaldığı durum" ışığında alındığını ekledi.

19-11-2023/ Kaynak İ.TODAY