KKTC Yerli Otomobil'de Türkiye'yi Geçti. GÜNSEL Yollarda.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yerli otomobil üretiminde Türkiye'yi geçecek.

Türkiye otomobil üretiminde TOGG markasıyla proje ve yatırım çalışmaları sürdürülürken , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde  Elektrikli otomobil üretecek fabrika Girne Yakın Doğu Üniversitesi’nin kampüsünde kuruldu. Proptotiplerin performansıyla çok beğenildiği  GÜNSEL adıyla üretilecek elektrikli otomobil  fabrikasında  2021 de seri üretime başlanacak..

KKTC'nin yerli otomobil fabrikası olan  GÜNSEL in üretim programı  koronavirüs kısıtlamalarından etkilenmeyeceği öğrenildi.Kuzey Kıbrıs  Günsel fabrikasında Türkiye'den  Assan Panel ürünlerinin kulanıldığı öğrenilirken  Kibar Grubu çatısında faaliyet gösteren şirket, büyük ölçekli uluslararası inşaat ve yapı projelerine devam ediyor. Assan Panel ürünleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk yerli otomobili Günsel'in fabrikasında kullanıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilk yerli otomobili Günseli 2020 şubat ayında tanıtmıştı . Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle ürettiği Günselin ilk modeli olan B9, KKTC'nin toprağını, gökyüzünü ve bayrağını simgeleyen sarı, mavi ve kırmızı renklerde üretildi. Türk mühendisler tarafından tasarlanan KKTC’nin ilk yerli ve milli arabası Günsel B9 ilk olarak  2021 yılında 1000 adetlik seri üretimine başlanacak  Yakın Doğu Üniversitesi içerisinde kurulan fabrikada 10 bin parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturuldu ve üretim kapasitesi 2025'te yıllık 20 bin araca ulaşacak. Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, "Babamız Dr. Suat Günselin kurduğu hayali; tasarımdan hep birlikte, tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdük gururluyuz " dedi.

GÜNSEL'in ÖZELLİKLERİ 

Günsel'in ilk modeli B9, yüzde 100 elektrikli bir otomobil. Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen araç, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi. Aracın motoru 140 kW gücünde. Saate 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilen Günsel B9'un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Günsel B9'un bataryası yüksek hızlı şarjla sadece 20 dakikada doldurulabiliyor. Standart şarj kullanılması durumunda ise bu süre 7 saat. Geliştirme sürecinde 100'ün üzerinde mühendisin 1,2 milyon saat emek harcadığı Günsel B9'un üretimi için 28 ülkeden 800'ün üzerinde tedarikçi ile anlaşma imzalandı. Elektrikli otomobiller dünya otomotiv piyasasındaki ağırlığını her geçen yıl artırıyor. 2018'de dünyada satılan elektrikli otomobil sayısı 2 milyon adetti. 2025'te 10 milyona ulaşması beklenen elektrikli otomobil satışlarının 2030'da 28 milyon adete, 2040'ta ise 56 milyon adete ulaşacağı öngörülüyor. 2040'ta otomotiv piyasanın yüzde 57'sini elektrikli otomobiller ele geçirecek.

Seri üretimi 2021'in ilk aylarında  başlayacak olan Günsel’in üretim kapasitesi 2025'te yıllık 20 bin araca ulaşacak. Günsel'in ilk modeli B9'un lansmanının yapıldığı gecede, bugüne kadar gizli tutulan ikinci model J9'un tanıtım maketi de davetlilerin beğenisine sunuldu. SUV olarak tasarlanan J9'un geliştirme sürecinin 2022'de tamamlanarak prototip tanıtımının yapılması planlanıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günselin gecede gerçekleştirdiği sunumda ikinci model J9 modelinin seri üretimininse 2024'te başlayacağı bilgisi yer aldı.

27-05-2020/EKONOMİ HABER SERVİSİ