Konrad Adenauer ve Bandırma Yeşil Dönüşüm !

KONRAD ADENAEUR ve BANDIRMA YEŞİL DÖNÜŞÜM ! 

2053 Hedefleri (Avrupa Yeşil Mutabakatı – Net Zero koymuş ) doğrultusunda ; Kobiler için ‘YEŞİL DÖNÜŞÜM’ isimli bir Panel... 31/05/2023 Bandırma Grand Asya Otelinde, mahşerin 4 atlısı da diyebileceğimiz 1-  BANSİAD, http://www.bansiad.org.tr/ (Bandırma Sanayici ve İşadamları Derneği) Adına: Bşk Funda DEDEOĞLU,

2- TÜRKONFED, https://turkonfed.org/ (Türk Girişim ve İş dünyası Konfederasyonu) Adına: Tamer ÇELİK,

3- GÜNMARSİFED, http://www.gunmarsifed.org/ ( GM Sanayii ve İş Dünyası Federasyonu) Adına: Abdullah BEKKİ,

4- KONRAD ADENAUER STİFTUNG (KAS) https://www.kas.de/de/web/tuerkei Adına ; Türkiye Temsilcisi Walter GLOS katılım ve organizasyonunda, önümüzdeki Eyalet Sistemine hazırlık amacıyla kurulmuş Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreterinin de (Abdullah GÜÇ) katılımıyla, ‘YEŞİL DÖNÜŞÜMÜN TEMELLERİ’ isimli panelin, panelistleri olarak, bir etkinlik gerçekleştirdiler. 

Mahşerin 4 atlısı, açılış konuşmalarını yaptıktan sonra, panel kısmındaki konuşmacılar gizlendi ve panel, basına kapalı (?) olarak... Bandırma Bansiad, Türkonfed, Günmarsifed üyeleri ve 1/100.000 ÇDP ile Bandırma merkezli Güney Marmara'da oluşturulmaya başlanılan KATI ATIK/AĞIR METAL/ANA METAL/ATIK KİMYA/ENERJİ Sanayiicileri ve son adıyla ; “Marmara Yüksek Teknoloji ve Makina İhtisas  OSB”  davetlilerine takdim edildi. Panel in video çekimine de ilgililerden ulaşamadığımız için, YEŞİLLENEMEDİK yani ! 

Aslında bu etkinliğin, bu davranışlara karşı haber veya köşe yazısı konusu yapılmaması gerek, lakin bu topluluğun yaptığı ve yapmak istediğinin, perde arkasının görülmesi gerekir diye bu yazımı yazıyorum.

2002 Yılında iktidara gelen AKP, ilk olarak MHP ve Devlet Bahçeli’nin seslendirdiği, daha sonra AKP nin kaptığı 2023 hedeflerine, AKP+MHP işbirliği ile ulaştılar. 2023 ü, Cumhuriyetin kuruluşundan esinlenerek 100. Yıl hedefi yapmışlardı ama; İstanbul’un fethi 1453 ten esinlenerek te 2053, ve Anadolu'ya giriş Malazgirt Zaferinden esinlenerek 2071 hedeflerini, AKP biz seçmen milletine sunmuştu. Ben, bu mahşerin 4 atlısının arkasında AKP mi var diye düşünüp, 2053 hedeflerini görmeye ve çözmeye çalıştım da, KONRAD dan aldığım bilgiye göre bu tarih, Avrupa YEŞİL MUTABAKATI nın kullandığı bir hedefleme tarihi imiş !  Ancak ;  incelediğim Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın kapsayıcı hedefi, AB'nin 2050 yılına kadar iklim nötr ilk kıta olması imiş. Bunu gerçekleştirirken de daha temiz bir çevre, daha ucuz temiz enerji, daha akıllı ulaşım, döngüsel ekonomi ve yeni iş alanları gibi çeşitli politikalarla, daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak amaçlanmış. 2053 e yapılan çeviri, sanırım AKP ni ve R.Tayyip ERDOĞAN’ı  öne çıkarmak için yapılmış !  

Neyse ; yapılan bu faaliyet OSB çerçevesinde kurulacak fabrikaların Toprak, Su, hava ve denizlerde kirlilik yani çevre kirliliği yaratacağı öngörülmüş ki ( biz öngörüp söyleyince, işe, istihdama karşı çıkma diyorlardı.) ürettiğiniz mamülleri Avrupaya ihraç edecek iseniz, çevrenizi kirletmeyen kuruluşlar olun anlamında bir panel düzenlenmiş demek ki ! 

Net ziro...Net sıfır karbon... Bir kuruluşun atmosfere saldığı kadar karbonu, atmosferden çıkarması gerekliliği... Eşit emisyon ile sıfır karbon ! Kuruluşlar buna uyarsa, yeşile ve doğaya ihanet etmeden üretim olur ve bizde sizin malınızı alırız diyor Avrupalılar. Bizi, biz düşünmüyoruz, biz bizim çevre kirliliğine ses çıkarmıyoruz ama Avrupa bunun kendisine de sirayet edeceğini düşünerek, şimdiden önlem almaya çalışıyor ve diyor ki, bize ihracaat düşünüyorsanız böyle böyle yapın ! Bu toplantıya, Bandırma da çevre kirliliğine sebep oldukları hakkında iddialar bulunan ;  BAGFAŞ, ETİ MADEN SÜLFİRİK ASİT ve mevcut kimya fabrikaları katılmışmıdır bilemem. Katılımcıları da gizlemişler kapalı panelde ! 

KONRAD ADENAEUR un ( Federal Almanya eski Cumhurbaşkanı) burada ne işi var derseniz ? Kendi sitelerindeki, kendilerine ait tanıtımları şu ; “Devlet kurumlarıyla, partilerle, sivil toplum örgütleriyle ve seçkin kişilerle işbirliği içerisinde çalışmaktayız. Hedeflerimizle, toplumsal değerlerimizle, kalkınma politikası alanında, bölgesel ve küresel bağlamda siyasi işbirliğini gelecekte de pekiştirmek istemekteyiz. Partnerlerimizle birlikte, her ülkeye özgür ve kendi sorumluluğunda kalkınma olanağı sağlayan uluslararası bir düzen oluşturmaktayız.”
KONRAD ADENAEUR u, önceki yıllarda Bandırmalı, Belediye Başkanlarının kitaplarını bedava basarak ve etkinlerde madden destekleyerek yaşattığı, öğretmenlikten ayrılma Önder BALIKÇI ya verdiği ödülle, Ö.BALIKÇI’ nın bu vakfın etkinliklerinde moderatörlük yapmasıyla da... tanıyoruz. Bu etkinlikte, Ö.B neden öne çıkamadı bilmiyorum !
YEŞİLE DÖNÜŞECEĞİZ Mİ ? Böylesi gizli kapaklı toplantılar ile, 5 yıldızlı otellerde birilerine eğitim verilerek, YEŞİL BANDIRMA mı yaratılacak, KIZIL BANDIRMA mı yaratılacak (?) göreceğiz. “Her ülkeye, kendi sorumluluğunda kalkınma olanağı sağlayan uluslararası bir DÜZEN oluşturmaktayız (!) “ diyorlarda, Irak a girerken, oraya demokrasi düzeni getireceğiz diyen, Amerikalıları bana hatırlattı. Bu yeşil eğitime katılanlardan, okuması yazması olan biri varsa, çıkar ve bize şunu şunu yapmamızı önerdiler ve bizde onları fabrikalarımızda yapacağız diye... kamuoyuna bilgi verirseler iyi olacak, aksi takdirde vebal alacaklar.

Bilinsin de...

 TTK  04/06/2023  NOGAYTÜRK