Konumuz: Aldatmak-Aldatılmak

KONUMUZ: ALDATMAK-ALDATILMAK

Birçoğumuz bu durumla karşı karşıya kalmıştır. Aldatılmak, karşımızdakinin sadakatsizliği, doyumsuzluğu, ahlak kurallarına aykırı davranmış olması kısacası onun hatasını biz neden can acısıyla öderiz?

Asıl bize acıyı, en yakınım dediğimiz insanları tam olarak tanıyamamış olmak veriyor olmasın? Gerçekten yakın olmadığımızın farkına varmak, aynı hayatı, aynı yastığı paylaştığımız, seviyorum dediğimiz ve sevgisine inandığımız kişinin ne düşündüğünü hissedememek, zaaflarını kavrayamamak, ona sadece bedeni ölçülerde dokunup derinine inememek, bunlar olmayınca da ona çare olamamak...

Aldatılan kişi aldatan kadar kendini de suçlar içten içe. Yetersiz olduğunu düşünür. Ben çirkin miyim? Neyim eksikti de başkasına ihtiyaç duydu? Diyerek kendinde kusurlar arar, bunlar gibi birçok yanlış sorular sorar. Dünya güzellerinin de aldatıldığına şahit olmamız bu soruların yanlış sorular olduğunu bir nebze olsun açıklıyor. Peki insanlar neden aldatır? Bazı hayvanlar bile tek eşliyken monogam insanoğlu ne oluyorda insanlık vasfına aykırı hareket ediyor?

Aldatma tek bir nedene bağlanamaz . Herkes için farklı sebepleri olabilir. Kimilerinde monoton geçen hayatın içinde ki heyecan arayışı, bağlanma problemi, çevresel faktörler, yanlış arkadaşların oluşturduğu kötü örnekler, duygusal veya cinsel tatminsizlik ya da hepsini geçin birden bire ortaya çıkan birinin gösterdiği ilgiyle aklınızın karışması... Eğer yeterince güçlü ve sağlam bir karaktere sahip değilseniz başınıza gelen en küçük şeylerden dahi etkilenebilir, Yönünüzü şaşırabilirsiniz. Ama kendini ve ne istediğini bilen bir insan, almış olduğu kararlara ve verdiği sözlere aykırı hareket etmez.

İlişkisinde bir problem varsa bu problemin Ne olduğunu partneriyle birlikte bulur ve onu çözer. Çözülemeyecek bir durumda ise insan vasfına yakışır bir biçimde ilişkiler sonlandırılır. Daha sonra serbesttir, bir süre sonra tekrar yeni ilişkilere açabilir. Fakat birlikteliği olduğu süre zarfında problemi ne olursa olsun, hayvanları örnek alması gereken durumlara kendini düşürmemeli, belli bir kaliteyi hayatının her döneminde korumalıdır.

SELMA SOYBASı