Koronavirüs Nasıl Bulaştırılır!

KORONAVİRÜS NASIL BULAŞTIRILIR! 

Değerli okurlar, Malumunuz, 2019 un Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde hortlayıp önce İtalya’ya ve sırasıyla hızlı bir şekilde tüm Dünya’ya yayılan, yeni tip “KORONAVİRÜS” (COVİD 19) salgını için tüm Dünya ülkeleri tıbbi ve ekonomik yönden olağanüstü önlemler aldılar ve hala da almaya devam ediyorlar.

Bizim ülkemiz Türkiye’de de bir çok önlemin yanında, yerelde ve Ulusal basında ve tüm TV kanallarında, başta sağlık kurulu bilim İnsanları olmak üzere, siyasilerden bakan ve yetkili ilgililer, muhalefet partilerinden konuya vakıf milletvekilleri ve bilim insanları gece gündüz durmadan, yılmadan, bıkmadan görüşlerini, korunma önlem ve önerilerini anlatarak halkı bilinçlendirmeye çalışıyorlar .

Bu belayı yenmek, yok etmek için, Özetle “BİZ BİZE YETERİZ” ”EVDE KAL TÜRKİYEM” diyorlar.

Tamam anladık da, bu virüs nasıl bulaşır ve daha kolay nasıl bulaştırılır bunu yeterince açıklayamadılar diye düşündüm bir an(!).

(Öyle ya bir şeyi yok etmek için, onu önce var etmek gerekmez mi?).

Örneğin, virüs belası gündemdeyken, Suudi Arabistan’dan ilk etapta gelen yarım Hacı(!) ve bacı’larımızın on binden fazlasını, (Virüsten şüpheli, “POZİTİF” olma olasılığına karşın) “evlerinize gidin ziyaretçi kabul etmeyin” diyerek, bu VİRÜS tüm yurt sathına yayılmış ve bulaştırılmış olabilir mi?.

Pozitif Vaka’lar arttıkça peyder pey alınan önlem kararlarına uyan ve evinden çıkamayan, çaresizim diyerek yardım isteyen, küçük çocuklu bir kadına değil de, bize bir şey olmaz anlayışındaki bir takım taşıyıcı VİRÜS Ulaklarına, "Ölün Geberin" ama bize bulaştırmayın, katilimiz olmayın diyenleri , Desteklemez, hoş görmezseniz “bize bir şey olmaz’cılar” daha da cesaretlenerek VİRÜS’Ü daha geniş alanlara taşımazlar mı?.

Son örnekte olduğu gibi, 10 Nisan Cuma gecesi Saat 22 den sonra, “BU GECE SAAT 24 ten itibaren, Hafta sonu(Cumartesi, Pazar günleri iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir” ilanıyla Adeta, Bir saat elli dakika vaktiniz var “İLK HEDEFİNİZ MARKETLERDİR İLERİ " der gibi halkta bir panik havası yaratılırsa, nerede kalır şimdiye kadar alınan, SOSYAL MESAFE, Nerede nasıl kullanılacağı tam olarak anlaşılamayan, Her yerde kolayca bulunamayan MASKE ve MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMAYIN önlemi.

Hani Marketler verecekti Maskeleri, Maske bulamazsan MARKET kuyruğunda görüldüğü gibi, ağzını burnunu elinle kapat(!) TÜRKİYEM. (elinizi ağzınıza burnunuza sürmeyin diyenlere inanma) sür (!) TÜRKİYEM.

Sokağa çıkma, “EVDE KAL TÜRKİYEM” İki gün içinde açlıktan ölmemek için Markete koş Galonlarla KOLA al(!) TÜRKİYEM.

Eve dönerken fırına uğra bir çuval da EKMEK al (!) TÜRKİYEM, fırıncı çok ekmek vermezse üşenme döv o fırıncıyı, hatta bıçakla ki, ülkemizdeki halka verilen, ya da verilemeyen “İYİ İNSAN” yetiştirme eğitiminin kalitesi ortaya çıksın(!).

Vatandaşlar da İYİ İNSAN nasıl olurmuş ve VİRÜS nasıl taşınır, nasıl bulaştırılırmış görsünler(!).

Güzel Türkiye’min taşıyıcı duyarlı(!) İnsanları, size bir şey olmasın. Biz ölelim.

Değerli okurlar, EVDE KALMAK ve son saçmalıklar beni hayli etkilemiş olmalı ki bende böyle saçmaladım mazur görün lütfen…

EVDE ve SAĞLIKLI KALINIZ

12-04-2020