“Köy Enstitüleri Ruhunu Canlandıracağız”

“Köy Enstitüleri Ruhunu Canlandıracağız”
CHP Balıkesir Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Namık Havutça, “Köy okullarını yeniden açacağız. Atanamayan öğretmen kalmayacak, Köy Enstitüleri ruhunu yeniden canlandıracağız” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Balıkesir Milletvekili aday adayı Namık Havutça, Köy Enstitülerinin 75’inci Kuruluş Yıldönümünde yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’nin aydınlık bir sabahı olacağını belirterek, “Milli eğitim sorunlarının hepsini çözeceğiz. Önceliğimiz bütün atama bekleyen öğretmenlerin tamamını öğretmen kadrosuna atamak. Bunu yapacağız, köy okullarını yeniden açacağız. AKP’nin eğitim sistemi çöktü. Bu enkazı çağdaş eğitim sistemi ile ayağa kaldırmamız gerekiyor. Ne yapacağız, belli sayıda öğrenci varsa oraya derhal okul kurulacak. Öğretmenimiz var. Çocuklarımız okusun. Öğretmen açığı kadar öğretmen alacağız ve yeni kadrolar yaratacağız” diye konuştu.
“İktidarımızda Köy Enstitüleri Model Olacak”
Havutça,  köy enstitülerinin kurulmasının Türkiye Cumhuriyeti devrimlerinin en önemlilerinden birisi olduğunu vurguladı. Eğitimin uzun soluklu bir mücadele olduğu belirten Havutça, şunları söyledi:
“Baş Öğretmen Atatürk'ün halkçılık ilkesi ile birebir örtüşen, halkın eğitim düzeyini yükselterek yine halkın politik, ekonomik ve kültürel yaşama aktif olarak katılmasını sağlayan ve aynı zamanda kendi hakları konusunda bilinçlendiren köy enstitüleri projesi bu gün de uygulanabilirliğe sahiptir. Bu eğitim modeli Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir başarıya imza atan bir modeldir. Köy Enstitüleri, savaştan çıkmış, viraneye dönmüş, yanmış, yakılmış Anadolu ile yoksullukla, cehaletle boğuşan Anadolu insanını uyandırma, ayağa kaldırma, uygar bir Türkiye yaratma projesiydi. Bu gün de öyle! CHP iktidarında Köy Enstitülerinin felsefesi, heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olacaktır.”