Kurnaz Başkan

KURNAZ BAŞKAN!

Bizim nam-ı değer büyükşehir belediye başkanımız, mali yönden sıkıntıya düşünce; “Ekonomik durumu nasıl düzeltirim, kendi partimden olmayan belediyelere borcumu nasıl öderim?” diye günlerce düşünmüş. Sonunda aklına yine kurnazlık kokan bir fikir gelivermiş. “Sıcağı sıcağına işe koyulmakta yarar var.” deyip, tüm ilçe belediye başkanlarını yemeğe davet etmiş.

Yemekler yenmiş, kahveler içilmiş ve sonuçta; “Bir kahvenin 40 yıl hatırı var!” düşüncesi eşliğinde, sevgili büyükşehir başkanı dramatik bir üslupla sıkıntılarını anlatmış. Yemeğe katılan tüm başkanlar, kentlerinin hali menfaatlerini düşünerek gözyaşları içerisinde konuyu meclise getirmesini, bu arada kendi aralarında grup toplantısı yapmalarının gerekli olduğunu söylemişler…

Grup toplantıları yapılmış, kararlar alınmış ve sonuçta meclis toplantısı yapmak için çağrı yapılmış. Bazı belediye meclis üyeleri, 250 TL tutan huzur haklarını almama pahasına toplantıya katılmamışlar. Uzatmayalım, meclisin bilmem kaçıncı oturumu başlamış.

Toplantıyı açış konuşmasında duygulu bir sesle; ekonomik gidişatın iyi olmadığını, bu işin üstesinden gelmek için tüm meclis üyelerinin kendi menfaatleri açısından “Kızılcık şerbeti içerek, taşın altına ellerini sokmalarını…” uzun uzun anlattıktan sonra:

– İşte, durumu sizlere izah ettim. Lütfen, suya zam yapma konusunda bana yardımcı olun. Bu zam bize bu makamları bahşedenlere küçük bir teşekkür nişanesi olsun. Zam yapmama “EVET” diyenler ayağa kalksın!

Fakat, o ne? Mecliste ayağa kalkanlar yeterli sayıda değil! Hee, başkan dediğin kurnaz olur ya, hemen kafasında tasarladığı planı tatbike koyulmuş.

Kürsünün altında, önceden hazırladığı kasetçaların düğmesine dokunuvermiş. Kasetçalarda İstiklal Marşı çalmaya başlayınca tüm üyeler ayağa kalkıvermiş!. Bunun üzerine başkan bey:

– Teşekkür ederim arkadaşlar, zam olayı oy birliğiyle geçmiştir. Halkımıza hayırlı olsun!

Oturum bitmiş, meclis dağılmış ve herkes makam araçlarına binerek, kentlerinin yolunu tutmuş…

Benim öyküm böyle. Şimdi sizlere soruyorum:

– Bu zam konusunda bizimkilerin bir suçu var mı?

YAŞAR KIRBIYIK- BANDIRMA 30-07-2019