Kyzikos Kazılarına Büyükşehir Desteği.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Ahmet Edip Uğur, Edremit'teki Antandros Antik Kenti, Bandırma'daki Daskyleion Antik Kenti ve Erdek'teki Kyzikos Antik Kenti kazılarına 50'şer bin liralık destekte bulunduklarını söyledi.

On yıllardır hiç bir yerel belediyenin destek vermemesi nedeniyle sadece Kültür Bakanlığı fonlarından yapılan kısa süreli göstermelik kazı çalışmaları nedeniyler  kazı yerlerinde  bir arpa boyu bile ilerleme sağlanamazken  kötü niyetli tarihi eser kaçakçılarının insafına bırakılan paha biçilmez tarihi eserleri barındıran Bandırma , Erdek ve Edremit  ve Burhaniye de bulunan Ören yerlerine yerel belediyelerden hiç bir destek yapılmadığı iddiaları turizm sektörünce şiddetle eleştiriliyor. 

YAZIKLAR OLSUN BU ZİHNİYETE !

Yerel Belediyelerin turizm konusunda sadece festivallere para harcadığını belirten Burhaniye Ören Turistik Tatil Köyü İşletmecisi A. D. "ADAŞIM BAŞKANIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM BÖYLE BİR GÜZELLİK YAPTIĞI İÇİN UMARIM PARALAR İÇ EDİLMEZ YERİNDE HARCANIR VE YEREL BELEDİYELERİMİZE DE ÖRNEK OLUR yıllardır yerel Belediye bütçelerinden yapılan gereksiz harcamaları hepimiz görüyoruz üzülüyoruz.. paralar bilinçli kültürümüzü bilen idarecilerin elinde harcansaydı bölgemizde ki Ören yerlerindeki muhteşem eserler yabancı misafirlerin ziyaretine açılırdı.tURİZM GELİRİ BACASIZ SANAYİ KIYMETİNİ BİLENE.. Belediyecilik  dar görüşlü  insanların emrinde kalıyor Yazıklar olsun bu zihniyete ve geçen yıllara söylenecek çok şey var ama konuşamıyorum"  diye konuştu.

Balıkesir Belediyesi sitesinden edinilen bilgiye göre Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip  Uğur, tarihe ve kültüre büyük önem verdiklerini, Türkiye genelinde 81 il arasında en fazla tarihi değeri olan tescilli yapıya sahip 5. ilin Balıkesir olduğunu kaydetti . 

Balıkesir'de Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen üç arkeolojik kazı alanı bulunduğunu anımsatan Uğur, şunları aktardı:

'Bunlardan biri, Edremit ilçesinde bulunan tarihçesi MÖ 2 bine kadar giden mozaikleri ile ünlü Antandros antik kentidir. Bir diğeri, Bandırma ilçesine 40 kilometre mesafede Manyas Gölü kıyısında kurulan Pers İmparatorluğu'nun en Batı valilik merkezi olan Daskyleion'dur. Kuş Cenneti ve Daskyleion doğal ve tarihi çevre kavramında ele alınan bütünleşmiş iki olgudur. Tüm antik yazarlar bu iki olgunun güzelliğinden bahsetmektedir. Bir başka kazı alanımız ise Erdek ilçesinde bulunan ve görkemli bir antik kent olan Kyzikos'tur. İstanbul'a en yakın büyük antik kent olması nedeni ile antik dönemlerde İstanbul'u ele geçirmek isteyenlerin ilk hedefi haline gelmiştir. Dönemin Avrupalı seyyahları tarafından dünyanın 8. Harikası olarak adlandırılan Kyzikos'ta bulunan Hadrian Tapınağı'nda 2 metre çapında 2 buçuk metre boyunda Roma Dönemi'ne ait en büyük sütun başlığı bulunmuştur.'

Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren kazı başkanları  desteklerinden dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kazılara sağlanacak destek için destek sözleşmeleri imzalandı.

BANDIRMA GERÇEK - MLEVENTOĞLU