Lütuf Değil Kazanılmış Hak

“EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR” LÜTUF DEĞİL KAZANILMIŞ HAKLARINI İSTİYOR
Emeklilikte Yaşa Takılanlar yani toplumda bilinen adlarıyla EYT’lier;yaklaşık 20 yıldır emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ediyor. EYT’liler lütuf değil kazanılmış anayasal haklarını istiyor.
2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı fazlaca arttırıldı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları bu yasa ile ellerinden alındı. 

“EYT’liler Yaşa Değil AKP-MHP Koalisyonu Engeline Takılıyorlar”

1998 yılında işe başlayan bir çalışan, yasadan önce 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken yasadan sonra emekliliği 2038 yılına ertelenmiş, yani alenen gasp edilmiş oldu.
EYT’lilerin yaşa değil AKP-MHP engeline takıldıkları gerçekliği gözümüzün önünde duruyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için TBMM’de, EYT’lilerin kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. 

“2018’de Küçük Ortak Dünya Siyaset Tarihinin En İlkesiz Anlarından Birini Yaşattı”

24 Ekim 2014 günü küçük ortak MHP, seçim öncesi söz verdiği EYT’nin geçmesi için verilen kanun teklifi için oylamanın ilk oturumda lehte oy kullandı, hatta TBMM Kürsüsünden yasa için lehte destek konuşması dahi yaptı. Ardından Meclis görüşmeye ara verdiğinde Grup Başkan Vekilleri Bahçeli’nin emriyle aniden oylarını red oyuna dönüştürdüklerini ifade etti. Karar değiştirmeleri için yaptığı konuşmada da sanki seçim vaatlerinde yokmuş gibi; “EYT’lilerin ekonomiye yük olacaklarını” utanmadan, yüzü kızarmadan ifade edebildi. Biz de Dünya siyaset tarihinin en ilkesiz anlarından birine böylece 2018 yılı içerisinde küçük ortağın başrolüyle tanıklık etmiş olduk.
Yani hükümetteki partinin ve küçük ortağın EYT’liye reva gördüğü açlık ve ölümden birisini seçmekten başka bir şey değildir. Çünkü sigorta primlerini doldurduğu halde maaş alamayan EYT’liler hayatta kalmak için kayıt dışı çalışmak, bedenleri ve yetkinliklere uygun olmayan işlerle geçimini sağlamak zorunda kalıyor; genellikle riskli işlerde çalışmak zorunda bırakılıyor.2013 yılından bugüne 2 binden fazla EYT’li, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu cinayetlerin failinin kim olduğunun takdiri ise kamuoyuna aittir.

“EYT’liler can veriyor, AKP Genel Başkanı Hedef Gösteriyor!”

Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri hedef göstermekten, hakları çalınmış bu insanları toplumun önüne atmaktan vazgeçmiyor. EYT’lilerin hak ettiklerini istemesini, lüks ve şatafatla yaşayan AKP Genel Başkanı “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef gösteriyor.
Hükümet oldukları günden bu güne faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor.

“Emekliler Yatağa Aç Giriyor!”

46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor.
Türkiye’de yaklaşık 7,9 milyon emekli asgari ücretin altında aylıkla açlık sınırının altında yaşıyor. 4 milyondan fazla emeklimiz geçinebilmek için ya bir iş arıyor ya da bir işte çalışıyor. 40 yıl hizmeti olan emeklilerimiz kuru ekmeğe muhtaç durumda, neredeyse yatağa aç giriyor.
Çok yakın zamana kadar AKP beslemesi olan medya eliyle her gün EYT müjdesi veriyordu; iktidar yetkilileri “Sorunun çözümü için çalışma başlattık” diyordu. Sonuç olarak yine dönüp dolaşıp “Böyle bir gündemimiz, çalışmamız yok” dediler ve yine halkın ekmek kavgasını ne kadar önemsemediklerini itiraf etmiş oldular.

“EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor”

EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor.
EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor, bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor.
Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor! 

“Bu Sorunu CHP olarak Biz Çözeceğiz!”

Biz de; vatandaşın hakkını yandaşın cebine koyan AKP ve Küçük Ortağı MHP’nin tüm bu oyalamalarına karşı; 
Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri bir kez daha dile getiriyoruz:
•    EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz.
•    En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz.
•    Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız.
•    Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘’İntibak Yasası’’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.
Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! 

“Hemen Seçim, Derhal Seçim!”

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. 
Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkına sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz! 

Dr. Selim Panç
CHP Bandırma İlçe Başkanı

 

BANDIRMA GERÇEK GAZETESİ

15-01-2022

Fotoğraflar: Taner Ersöz

Edit: Sena Beyaz