Makedon Elçi Kılkışlı'yla Görüştü

Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dr. Zvanko Mucunski, eşi ve ateşesi ile birlikte Bandırma Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

Ziyarette Bandırma Ticaret Odası yönetim ve meclis üyeleri hazır bulundu.

İki ülke arasında tarihsel süreçten bugüne gelen ilişkilerin konuşulduğu ziyarette ayrıca ticari ilişkiler ve ticaret odaları arasında kardeş oda projeleri görüşüldü.

Türkiye’de kendini evinde hissettiğini söyleyen Büyükelçi Zvanko Mucunski; “Makedonya’nın bağımsızlığını kazandığında ilk tanıyan ülke Türkiye idi. Türkiye sadece Avrupa’da değil; dünya içerisinde de kalkınma içerisinde olan bir ülkedir. Göreve başladığım ilk günden beri kendimi Türkiye’de evimde hissediyorum. Makedonya’dan göç eden ve Türkiye’ye yerleşen çok vatandaşımız mevcut, bu milyonlarla ifade edilebilecek bir durum. Onlar köprü oluşturuyor. Önümüzdeki yıl Makedonya’da Türk Kültür Merkezi, İstanbul’da da Makedonya Kültür Merkezini açmayı düşünüyoruz. Bu merkezler, ilişkilerin artmasını sağlayacak. Kendimi burada evimde gibi hissediyorum. Her iki ülke de çok kültürlü, çok dinli, dilli yapılara sahip. Bütün sektörlerde çok iyi ilişkilerimiz mevcut. Her iki ülkenin de ortak çıkarı ekonominin gelişmesini ve büyümesini sağlamak. Genel olarak büyük, güçlü proje yapmakla uğraşıyoruz. İki ülke arasında yaklaşık 400 milyon dolar ticaret hacmi var. Hedefimiz 1 milyar dolara ulaşmak. 10 aydır büyükelçiyim, Türkiye’nin büyüme konusunda iyi işler yaptığını gördüm. Makedonya, son 10 yılda yüzde üçten fazla büyüyen ülke. Bunu korumamızın nedeni yabancı yatırımların ülkeye girmesi, Makedonya’da çok hızlı şirket kurulabiliyor. Avrupa’da en düşük vergi oranına sahip ülkeyiz. Kaliteli iş gücü mevcut. Dünya Bankası raporlarına göre en kolay iş yapılabilecek ülkeler arasında 10’uncu, AB’de 5’inci sırada. Havaalanı ve gökdelen yapan ve sanayi alanında Makedonya’da birçok Türk yatırımı var.” dedi.

 

Büyükelçi Zvanko Mucunski’ye Bandırma’nın ticaret hayatı hakkında bilgiler veren Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılkışlı: “Bandırma 150 bini aşkın nüfusuyla,  limanıyla, üniversitesi ve sanayi potansiyeli ile çok cazip bir kent. Piliç eti ve yumurta, gıda, tarım ve tarım makineleri alanında çok sayıda sanayi tesisi bulunmakta. Türkiye ile iyi ilişkiler içinde bulunan Makedonya, Türkiye için Avrupa’ya açılan önemli bir kapıdır. Üretim tesislerimize ev sahipliği yapabilir. Yatırım teşviklerinden ve diğer fırsatlardan yararlanabiliriz. Makedonya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmine Bandırmalı sanayici ve iş adamları da katkı koyabilirse memnun oluruz.  Makedonya’da ticaret yapmak isteyen üyelerimizin bölgeyi yerinde görmeleri ve tanımaları için birlikte bir ziyaret planlayabiliriz.” dedi.

 

Ziyaretin sonunda Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılkışlı ve Meclis Başkanı Bahadır Çenberci Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçisi Zvanko Mucunski’ye Türk kahvesi fincan takımı hediye etti.

 

BG-HABER SERHAT OZAR