Marmara Denizi'ni Noctiluca Kapladı

NOCTİLUCA MORALLERİ BOZUYOR

Marmara Denizi Sahillerinde Turuncu renk endişeye yol açıyor.

Kısıtlamalar nedeniyle vatandaşların gözlerinden uzak olan görüntüler  tüm Marmara Denizi genelinde özellikle sahillerinde gerçekleşiyor. Sosyal medyada paylaşılan ve vatandaşları Marmara Denizinin insan ve sanayi atıklı kirliliğin deniz rengini değiştirdiği kanaatine  yol açan yorumlar paylaşılıyor.

Denizdeki turuncu renk istilasının Marmara denizinin her yıl giderek yükselen kirlilikle ters  oranda Turizmde azalan  seyir izlenmesi nedeniyle tatil planlarında Güney Marmara ile birlikte tüm Marmara Bölgesininin yer almadığı artık kabul edilen bir gerçek oldu.

Marmara Denizinde görülen bu plankton türüne  'noctiluca' aı veriliyor.

Her yıl bu tarihlerde denizde planktonlar nedeniyle turuncu rengin oluştuğu biliniyor.Konuyla ilgili uzmanlardan yapılan açıklamada, “İlkbahar ve yaz mevsiminde bütün doğada olduğu gibi denizde de uyanış başlar. Bazı canlılar bu uyanıştan nasibini alarak çoğalır. Plankton denilen biyolojik canlı, çoğalma sırasında kendi içerisinde patlama yaşar. Bu patlamaya bağlı olarak da planktonun türüne göre deniz turuncu, kahverengi, yeşil ve kırmızı renklerine boyanır. Planktonun aşırı biçimde çoğalmasına bağlı kıyı şeridi boyunca renkler oluşur. Çünkü bu canlının içerisinde renk hücreleri vardır.  Denizde yaşanan renk değişiminde korkuya ve telaşa mahal verecek bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden bilirkişiler   “Bu canlı iki tane kamçısı olan tek hücreli bir biyolojik canlıdır.bBu geçici bir olaydır. Telaşa mahal verecek bir evsel, kentsel veya endüstriyel atıkların oluşturduğu kirlilik değildir” şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

03-05-2020