Mehmet Birol Şahin " İlçe Belediyeleri Ranta Değil Hizmete Odaklanmalı"

İlçe Belediye Meclislerinde Sürekli İmar Değişikliği Konuları İle gündem oluşturulduğuna değinen  AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin: " 20-30 yıl Belediye Meclislerinin gündemleri İmar değişikliği konuları olmaksızın sadece hizmete odaklanmalıdır" dedi.

 Mehmet Birol Şahin; Erdek, Bandırma, Gönen ve Edremit’in bütüncül, planlamaya ve yıllardır bekleyen imar sorunlarının bulunduğunu ve önümüzdeki günlerde bu kangren haline dönüşmüş sorunların birer birer çözüleceğini ifade etti.  Şahin “Çözüm konusunda ilçe belediye başkanları da samimiyetle, adaletli bir çaba gösterirse çözüm daha kolay ve kısa sürede ortaya çıkar. Karesi ve Altıeylül Belediye Başkanları bu tavrı ve çabayı gösterdi. Bu güne kadar özellikle kıyı ilçelerimizde ada, parsel bazlı imar değişiklikleri ve dar bir alanda yapılan mevzi imar planları ile park, yeşil alan, ibadet, kültür gibi sosyal donatı alanları yok denecek kadar az ayrılarak yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. Her Meclis toplantısı sürekli imar değişikliği ile adeta boğuluyor. İmar planı ile bir rant oluşur önemli olan bu rantın herkese eşit dağıtılmasıdır. Ancak sürekli parsellerde adalarda yapılan müstakil imar değişikliği ve mevzi imar planları ile rant tüm ilçeye değil sadece bir kaç kişiye sağlanmış oluyor. İlçelerimizin bu uygulamadan uzak durmaları ilçemizin menfaatine olacaktır” dedi.

KİŞİSEL RANTLAR HİTAP EDEN İMAR DEĞİŞİKLİĞİ İLE DEĞİL HİZMETE ODAKLANMALI

Balıkesir’in 1.derece deprem kuşağı üzerinde olduğunun altını çizen Şahin “Mevcut yapılar çok hızlı biçimde yenilenmek zorundadır. Bu nedenle yüzde 45’in altına düşmeyen park, meydan vs. Sosyal donatı yani ortak yaşam alanı olan bütüncül ilçe imar planlarını bitirerek Kentsel Dönüşümü hızlandırıp rantı bütün ilçeye adaletli biçimde dağılımı sağlanmalıdır. Bu haliyle ilçeler, parsel parsel, ada ada küçük alanlarda yapılan mevzi imar planları ile yapılan birbirinden uyumsuz plan değişikliği ile adeta yağmalanmaya devam ediyor. Bu vahşi yapılaşma bittikten sonra geri dönüşü yok. Nefes alacak yeşil alansız beton sokaklar, beton mahalleler, beton şehirler oluşuyor, şu anda özellikle sahiller bu şekilde yapılaştı ve bu yapılaşma devam ediyor. İlçe belediyeleri bu tarz imar plan ve değişikliklerini bırakıp yapılacak bütüncül bir plan ile önümüzdeki 20-30 yıl Belediye Meclisinin gündemini İmar değişikliği konuları olmaksızın sadece hizmete odaklanmalıdır” şeklinde konuştu.

13-03-2021