Mehmet Tüm 8 Temmuz'da Balıkesir'de Hakim Karşısında

CHP Balıkesir 25 ve 26. Dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm Milletvekilliği döneminde yaptığı bir konuşmada  Deniz’Gezmiş'i övmek ve  İçişleri Bakanı Süleyman  Soylu ve Devlet Bahçeli’ye de hakaret ettiği iddiasıyla 9 Temmuz Salı günü Balıkesir'de Balıkesir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. Mehmet Tüm "9 Temmuz salı günü saat 09.30 ‘da tüm dostlarımı ‘Deniz Gezmiş bir kahramandır’ demeye Balıkesir adliyesine davet ediyorum.” dedi.

2017 yılında  milletvekilliği  görevi esnasında partisinin düzenlediği bir toplantıda söylediği “Deniz Gezmiş bu ülkenin bağımsızlığı için, demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı mücadelesinde  idam sehpasına gitti, o bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir” sözleri nedeniyle savcılığın talebi üzerine kendisine açılan davaya katılacak olan  Mehmet Tüm sosyal medyada yaptığı açıklamada “

Şimdiki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu o dönem Genel Başkanımıza çok ağır sözler söylemişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Deniz Gezmiş için ‘terörist’ demişti. Bende Gezmiş’in bu ülkenin bağımsızlığı için demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına çıktığını anlatmıştım. dedi. Deniz Gezmiş’i överken, Soylu ve Bahçeli’ye de hakaret ettiği iddia edilen Tüm, ” Ben o toplantıda eleştiri hakkımı kullanarak cevap vermiştim. Amacım hakaret değil, düşüncelerimizi özgürce söylemekti. Ben bir seçilmiş olarak inandığım doğruları dile getireceğim. Bu ülkede milletvekilleri konuşmayacaksa kimler konuşacak?

‘Deniz Gezmiş  bir devrimcidir, o bir kahramandır, o bir sosyalisttir’ demiştim.Eğer bu suçsa ben bunu söylemeye devam edeceğim. Bir devrimciyi savunmaktan onur duyacağım. Burada sadece ben yargılanmayacağım. Deniz’den ilham alıp çocuklarına ismini verenler, ismi Deniz olanlar, Deniz için yazılan türküler, şiirler, kitaplar, şairler, yazarlar da benimle birlikte yargılanacak. İki şey dik tutar insanı; Kavganın haklısı ve Sevginin emek verileni. Ama ikisi birlikte olunca sadece dik tutmaz, yıkılmaz ve güzel de kılar insanı.

Salı günü saat 09.30 ‘da tüm dostlarımı ‘Deniz Gezmiş bir kahramandır’ demeye Balıkesir adliyesine davet ediyorum.” dedi.

BANDIRMA GERÇEK - 08-07-2019 EDİT MEHMET LEVENTOĞLU