Mehmet Tüm'den Siyaset Dersi

Mehmet Tüm'den Siyaset Dersi

Benim Mehmet Tüm'le tanışıkılığım 90'lı yılların başında Sosyal Demokrat Halkçı Parti İlçe Örgütünde oldu. Kendisiyle çok sık olmasa  da arada bir kısa kısa sohbetler  yaparız. En son görüşmemizde CHP'nin Balıkesir İl Kongresinden sonra şehrimizdeki Kristal Çay Bahçesi'ndeydi..Tüm üzgün ve kızgındı.
Dile kolay değil, yıllarını ülke siyasetine adamış birinin şahsına yapılanları siyasetteki ayak oyunlarını kabul edememesinin kırgınlığını taşıyor 14 Mayıs'ta gerçekleşen genel seçimler öncesinde partisi CHP 'den milletvekilliği aday adaylığını açıklıyor yapılan merkez yoklamalarında ismi hep ön sıralarda çıkmasına rağmen 9 kişilik aday listesinde kendine yer bulamıyordu. Sonrasında Bandırma'da İlçe, Balıkesir'de ki İl kongrelerinde ismi özellikle listelere yazılmıyor, kurultay delegesi özellikle yapılmıyor ,dolayısıyla  bu listeleri oluşturanlara adeta isyan ediyordu.
Elbette Mehmet Tüm'ün kendine göre haklı gerekçeleri  vardı. Sohbetimizin sonunda ben yanımdaki arkadaşa benim tanıdığım "TÜM siyasette yok sayılmayı sevmez. Yapılanları unutmaz gün gelir hesaplaşır " dedim.  Aynen de öyle oldu!.  Ankara'ya gitti Kurultay öncesi kamp kurdu.  Türkiye'de ayağına gitmediği ziyaret etmediği Kurultay delegesi kalmadı yılmadı mücadelesini verdi ve CHP'nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel'in Anahtar listesini delerek PARTİ MECLİSİ'ne, ardından da Parti Yönetimine girmeyi başardı. Böylece kendisini yok saymaya çalışanlara karşı unutulmayacak bir siyaset dersi vermiş oldu.
Pes doğrusu .

Yapılacak tek şey Tüm'ü tebrik etmek kutlamak,. 

***
Şimdi bundan sonra Balıkesir'de yerel seçim süreci nasıl işleyecek diye bir soru soralım.

Bana Göre  CHP Balıkesir örgütlerinde bileti Ensar Aytekin İle Mehmet Tüm kesecek. Kısaca mevcut taşlar yerinden oynayacak. Anormal bir gelişme olmazsa Ahmet Akın'ın Büyükşehir Başkan Adaylığı onaylanacak . Ama asıl kargaşa Bandırma'da yaşanacak.
Bilindiği gibi Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun'da Ahmet Akın Serkan Sarı ve diğer bölge başkanlarıyla birlikte Kılıçdaroğlu'na imza verenlerdendi.

Dursun Mirza ise; 2019 yılından bugüne kadar ismini anmamak için aşırı özen gösterdiği helallık bile vermediğini dile getirdiği  Kemal Kılıçdaroğlu'nu büyük Kurultaya sadece 9-10 gün gibi kısa bir süre varken ziyaret ederek desteğini bildiriyor ! Azcık sabredemiyor,ben adayım diyor samimi fotoğraflar veriyordu.

Metin Ok ise ;genelde sakin, etliye sütlüye karışmama tarzını sürdürüyor, büyük bir ihtimalle Ahmet Akın'ı bekliyor. Ayrıca Belediye Başkan yardımcısı görevini sürdüren Ozan Onur'u unutmayalım.

Onur ; CHP'de Değişim Hareketlenmelerinin başladığı günden beri Özgür Özel'e açık destek verdi. Ensar Aytekin'le de arasının öteden beri çok iyi olduğunu tahmin ediyorum  Onur şayet kafasındaki Belediye Başkan Yardımcılığı takıntısından sıyrılabilirse neden olmasın dedikten sonra Bandırma CHP'de Belediye Başkan adaylığı mücadelesinde Dr. Selim Panç'ın kesin olacağını düşünüyorum. Panç sessiz ve derinden geliyor. Kurultaydan önce Bandırma'da değişimcilerden bazı isimleri tek başına kapatıp ağırlamasından sonra Ankara'da ki kurultayda Özgür Özel'in pankartıyla verdiği görüntü diğer rakipleri adına hayra alamet değil gibi geldi bana.

Mevzuya Mehmet Tüm ile girdik Ozan Tüm ile bitirelim .
Ankara'da ki Kurultay'dan 5-6 gün önce görüştüğüm Ozan Tüm bana ;

- Ağabey Bandırma'da yapılan CHP Merkezli anketlerde mevcut adayların dışında, partiyi kavgadan kaostan uzak tutacak birleştirici bir Belediye Başkan adayı çıkıyor" dediğinde.. Ben Ozan'a "bu isim sen olmayasın" diyerek gülümsedim. O da bana "niye olmasın abi" dedi. Var mı böyle bir çalışman diye sorduğumda " "Tabii ki bazı çalışmalarımız oluyor yalnız önümüzdeki büyük abiler engelini aşmamız gerekiyor abiler sorununu çözersek kurultaydan sonra herşey netleşir. Bizim neyimiz eksik ben de bu memleketin çocuğuyum " demişti.

Şimdi Kurultay bitti. Vallahi ben de herkes gibi merakla bekliyorum. Bandırma'da şapkadan tavşanı kimin çıkaracağını!..

14-11-2023/ SERHAT OZAR