Metal İşçileri Greve Gidiyor

Renault, Mercedes, MAN, Türk Traktör, Ford Otosan, Tofaş, Arçelik, Bosch, Otokar  markalarına üretim yapan fabrikalarda sendika işveren uyuşmazlığı grev kararına vardı.

Türk Metal Sendikası ve Metal Sanayicileri İşverenleri Sendikası (MESS) arasında 12 Ekim 2021 günü başlayan ve 130 bin işçiyi ilgilendiren Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 7 Aralık 2021 günü yapılan oturumda Türk Metal’in masadan kalkması üzerine kesilmiş ve taraflar uyuşmazlık tutanağını tutmuştu. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yapılan 5 oturumda, 49 madde kabul edilmiş, 75 maddede ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamamıştı. Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında ücret artışına ilişkin maddeler ve sosyal haklara bağlı olan parasal maddeler başta geliyor. MESS, yapılan son oturumda Türk Metal’e ilk 6 ay için yüzde 12, diğer 6 aylık periyotlar için enflasyon oranında artış önermişti. Sosyal haklara ise 1. yıl için yüzde 19,25, 2. yıl için de enflasyon oranı kadar artış teklif edilmişti. Bunun üzerine masadan kalkarak eylemlere başlayan Türk Metal Sendikası grev kararı aldı.

Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalardan metal işçilerinin katılımıyla Bursa Kent Meydanı’nda bir araya gelen binlerce metal işçisi basın açıklaması yaparak MESS’e seslendi.

Kent Meydanı’nda yapılan açıklamaya Renault, TOFAŞ ve BOSCH fabrikasından katılımın az olduğu gözlenirken Öte yandan Türk Metal Sendikası üyesi yüzlerce işçi, Eskişehir Ulus Meydanı'nda toplanarak yüzde 12 zam dayatmasına karşı MESS'i protesto etti. Coşkulu geçen eylemde işçiler sık sık "Zafer direnen emekçinin olacak", "MESS MESS şaşırma sabrımızı taşırma", "İş, ekmek yoksa barışta yok" sloganları attı. Yapılan basın açıklamasında, "İnsan onuruna yakışır bir iş ve yaşam talebi" vurgusu yapıldı.Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türk Metal Gemlik Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Artık sözün bittiği yerdeyiz, bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız. Bundan sonraki süreçte, eylemse eylem, grevse grev” dedi. Kavlak konuşmasında şunları söyledi: “Son birkaç gündür, örgütlü olduğumuz bütün bölgeleri eylem alanına çevirdik. Bütün bölgelerde küçük çaplı mitinglerle mücadelemizi yükselttik. 21 Aralık günü İzmir’de alanlardaydık, çarşamba günü Manisa’daydık, perşembe günü Bursa Kent Meydanını inlettik, dün Eskişehir’deydik. Bugün buradayız. Pazartesinden itibaren eylemlerimize devam edeceğiz. Çerkezköy’de, Gebze’de, Bolu’da, Sakarya’da, Ankara’da olacağız. Her yerde, her meydanda biz olacağız, hiç durmayacağız. Ben bugün buraya, yalnızca eylem planlarımızı anlatmaya değil, başka bir kararımızı da açıklamaya geldim. Mücadelemizin en etkili silahını buradan, Gemlik’ten bütün Türkiye’ye duyurmaya geldim. Buraya grev kararımızı alarak geldim. 24 Aralık günü itibariyle grev kararımızı aldık. Artık yalnızca sokaklar, caddeler, meydanlar değil, artık her yer eylem yeridir, her yer, bütün işyerleri eylem alanıdır. Grev kararımız hayırlı olsun, gazamız mübarek olsun.” MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamına giren işyerleri arasında, ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları olan Renault, Mercedes, MAN, Türk Traktör, Ford Otosan, Tofaş, Arçelik, Bosch, Otokar ve bunların yan sanayileri yer alıyor.

26-12-2021