Midilli Belediye Başkanı Taxiarchis Verros Edremit Fuarına Katıldı

Edremit’te üçüncü kez düzenlenen Edremit Kitap Fuarı coşkulu bir açılış töreniyle başladı

MİDİLLİ BELEDİYE BAŞKANI TAXİARCHİS VERROS KATILIMCILAR ARASINDA

 3. Edremit Kitap Fuarı’nı Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Midilli Belediye Başkanı Taxiarchis Verros, fuarın onur konuğu Ahmet Ümit, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Yıldırım Kaya, CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin, Fikret Şahin birlikte yaptılar…Fuarın onur konuğu  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, konuşmasında herkesi kitaba ve doğaya sahip çıkmaya davet etti.

 3. Edremit Kitap Fuarı’nın açılışına Edremit  Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Midilli (Lesvos) Belediye Başkanı Taxiarchis Verros, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Yıldırım Kaya, CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin, Fikret Şahin, Parti Meclisi Üyesi Semra Dinçer, CHP Balıkesir önceki dönem Milletvekili Mehmet Tüm, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, Ahmet Ümit, Gürkan Hacir, Necdet Saraç, İhsan Eliaçık, Hulki Cevizoğlu, Prof. Ali Demirsoy gibi bir çok yazar ve binlerce kitapsever katıldı…

KARŞIYAKAYA DOSTLUK KARDEŞLİK MESAJLARI

Gergin siyasi nedenler uzun süredir aksatılan  Yunanistan'la komşuluk ilşikilerinin geliştirilmesi için Yunanlı konukların davet edilerek katılımın sağlandığı Fuar açılışında Sanatçı Sema Moritz’in Türkçe ve Rumca şarkıları eşliğinde coşkulu bir havada başlayan 3. Edremit Kitap Fuarı’nın açılışında Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan kitabın önemine dikkat çekerek, “birçok şeyi yok edebilirsiniz ama kitabı asla yok edemezsiniz, kitabı yok etmek hayatı yok etmektir” dedi. Arslan “ölmez ağacın gölgesinde kitap, iki yakayı birleştiriyor, karşı komşumuz Midilli ile barış ve dostluk köprülerini güçlendiriyor, yok edilmek istenen Kaz Dağlarına sahip çıkıyor” dedi.

Katılımcılar arasında yer alan ünlü yazar Ahmet Ümit  Atatürk'le ilgili bir kitap yazma düşüncesi için henüz cesaretim yok dediği söyleşi nin devamında  “Bu topraklar çok bereketli topraklar. Anadolu’nun tarihini 1071 ile sınırlamak haksızlıktır. Bu toprakların 200 bin yıllık bir tarihi var. Homeros da bizimdir, Hititler de… Homeros’u okumak, Truva savaşını okumak, Kaz Dağları’nda yapılan ilk güzellik yarışmasını arka planını bilmek, taraf olmak değil, muhteşem tarihle buluşmaktır. Kalıplardan kurtulursak, başka bir bakış açısı bizi zenginleştirir” dedi.

3.Edremit Kitap Fuarı’nın ikinci gün programı ise şöyle:

18 Ağustos 2019 / PAZAR

17:00 Kaz Dağları’nın üstü “altından” değerlidir!
Sanatçı Bedri Baykam çocuklarla Kaz Dağları’nı çiziyor

19:30 Kaz Dağları, doğa, ekoloji, enerji 
Ahmet Akın (Balıkesir Milletvekili)

Ensar Aytekin (Balıkesir Milletvekili)

Fikret Şahin (Balıkesir Milletvekili)

20:30 Kaz Dağları, doğa ve sanat
Bedri Baykam (Sanatçı)

21:30 Geleceği medya mı belirliyor?
Deniz Zeyrek (Gazeteci)
Saygı Öztürk (Gazeteci)

22:00 Türkiye sağının düşünce haritası
Tarık Çelenk (Yazar)
Gürkan Hacır (Yazar, Gazeteci)
22:30 Kaz Dağları gerçeği

Prof. Ali Demirsoy (Akademisyen ve yazar)
Hulki Cevizoğlu (Yazar)

İMZA: Prof. Ali Demirsoy, Ali Evren Demirsoy, Atilla Güler, Aynur Özdelibaş, Bahattin Gemici, Bedri Baykam, Belgin Hancıoğlu, Burhan Karaçan, Cafer Akgül, Cebrail Sürücü, Çağdaş Bozkurt , Fatma Zehra Köseley, Gürkan Hacır, Hatice Altunay, Hulki Cevizoğlu, İhsan Eliaçık, İsmet Gülseçgin, Meral Kutluay, Mehmet Demirkapı, Mehmet Ali Telek, Nebi Barlas, Nika Mohammadi, Ömer Cahit Yıldız, Salih Altun, Saygı Öztürk, Sebahattin Selim Erhan, Sedat Şenermen, Tarık Çelenk, Tevfik Kızılkaya, Zeki Saruhan

BANDIRMA GERÇEK - 18-08- 2019