Milletvekili Erhan Usta: SGK ve vergi borcu yapılandırması ilk taksit ödemesi ertelenmeli

 SGK prim ve vergi borcu yapılandırmasının ilk taksitinin yıl sonuna kadar ötelenmesi istendi.
İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, SGK ve vergi alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin ilk taksit ödemesinin Şubat sonuna denk gelmesi dolayısyla ödemelerde büyük sıkıntı yaşanacağını öne sürerek ödemelerin bu yıl sonuna kadar ertelenmesi talebinde bulundu.

Usta, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında ki konuşmsında konuyla ilgili olarak  " ekonominin ayakta kalması için esnafın da ayakta kalması gerektiğini kaydetti. SGK prim ve vergi borcu alacaklarının yeniden yapılandırılmasında ilk taksit ödemesinin bu ay sonunda yapılacağını anımsatan Usta, “Vatandaşın bunu yine ödeme imkanı yok. Şimdiden hükümeti uyarıyoruz. Önce Cumhurbaşkanının yetkisi kullanılarak sonrasında kalıcı olması için küçük bir kanun getirilerek bu ödemelerin 2021 yılı sonuna kadar ertelenmesi gerekir.” diye konuştu.
Hükümet esnafa cimri Ödemelerin de 16’dan 36 taksite çıkarılmasını isteyen Usta, “Türkiye ekonomisin geldiği durum, daha önce de yaptığımız bu önerilerimizin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.” ifadesini kullandı.”Esnaflara son derece cimri olan hükümetin büyük şirketlere neden bu kadar cömert olmaktadır?” diye soran Usta, esnafa ilişkin desteklerin yetersiz olduğunu savundu.

23-01-2021