Muharrem İnce'den Kaftancıoğlu'na Atatürk Tepkisi

İnce’den Kaftancıoğlu’na sert tepki!
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun partisinin kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk'ten "Gazi Mustafa Kemal" diye söz etmesinden sonra başlayan tartışmalar sosyal medya ve yayın kanallarında gündem olmaya devam ediyor. 

Memleket Hareketi programını başarıyla sürdüren  CHP Milletvekili Muharrem İnce'de Kaftancıoğlu'nu sert eleştirenler arasında yer aldı.  İnce, "Mustafa Kemal Atatürk'e Mustafa Kemal demek kimin haddine. Bu ülkenin kurucusunun adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kimse bu lafları etmemelidir, edemez" dedi.

Sivas’tan başlattığı “Bin Günde Memleket Hareketi” programı kapsamında Eskişehir’e gelen Muharrem İnce, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Pandemi kısıtlamalarına rağmen her gittiği kentte yoğun ilgi gören İnce burada  gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnce'nin Sözcü gazetesinde yer alan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı. * Benim adım Muharrem İnce. Benden küçük biri bana ‘Muharrem’ diyebilir mi, diyemez. Çünkü babası yaşındayım. Muharrem benim ön adım.

* Bir soyadım var. Benden bahsederken Muharrem İnce diyebilirsin, Muharrem Amca diyebilirsin, Muharrem Bey diyebilirsin.

* Mustafa Kemal, ön addır. Atatürk soyadıdır. Kimin haddine Mustafa Kemal demek. Soyadını söylemeye mecbursun.

* Muharrem İnce’ye bile Muharrem diyemezken, Mustafa Kemal Atatürk’e Mustafa Kemal demek kimin haddine.

* Bu ülkenin kurucusunun adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kimse bu lafları etmemelidir, edemez. Ederse, cahillikten öte bir şey olur.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 9 Eylül’de internet ortamında yapılan Taksim Toplantıları’nda Türk Siyasetinde Örgütün Yeri ve Seçim Güvenliği başlıklı bir sunum  konuşmasında Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullanmıştı. Kaftancıoğlu yapılan spekülasyonlar ve  yorumlarla ilgili olarak  “Hakkımda itibarsızlaştırma operasyonu yapılıyor” açıklamasında bulunmuştu.

18-09-2020