Muradiye'nin En Güzel Kadını Safinaz Anne

Susurluk Muradiye Köyü'nün Safinaz Annesi 96 yaşında  tek başına yaşam azmiyle dimdik ayakta. Yıllar önce  eşini, daha sonra oğlunu da kaybeden torunları şehre yerleştikten sonra yıllarca kendisine can dostu olarak eşlik eden köpeğininde  yaşlılık nedeniyle toprağa verdikten sonra yapayalnız kalmasına rağmen azmi ve yaşama sevinciyle Muradiye köyünün adeta gözbebeği  ve benim hayran olduğum biri  oldu. Hele birde oğlu Hüseyin dayım vardı ki köyümde bir tanedi onun kadar mizahı kuvvetli bir insan yoktur köyde, onun bir flimini çekmeyi çok isterim, Aydemir Akbas'a benzetirdim hep ki çekecem bir flimini , onun sayesinde evlendim ben zaten süper adam dı, Muradiye  köyün gülüydü bir zamanlar, bir kemikli arabası vardıki  Chevrolet   evlere şenlik bunları yazarken inan gözlerim doluyor daha yazacak o kadar çok şey var kiya roman  olur. Aslında köyümde yazacak o kadar güzel insanlar varki eskilerden  yazmakla bitmez hepsi çok değerli insanlardı hepsi göçtü gitti öylece bu dünyadan sözleri konuşmaları dokundukları konular söyledikleri sözleri bir altın değerinde idi nerde o eski insanlar kıymetini kaybetince anlıyoruz.
Tek başına yıllarca yaşama tutunmuş olarak hayatını devam ettiren, güzelliğiyle bir  o kadar da dinç azimli bir kadın olan Safinaz Meder'e Muhtar Sinan Can'ın aracılığıyla Susurluk Kaymakamlığınca bağlanan  yaşlılık desteği alıyor.

Türkiye'nin her köşesinde yaşanan benzer öykülerdeki gibi köyden kente göçlerin getirdiği kaçınılmaz dramatik akıbeti yaşayan ve hiç terketmediği  köyünde en son torunlarında şehre gitmesiyle  yapayalnız kalmış,çok çileler çekmiş, çok acılar çekmiş ama hiç bir zaman umudunu kaybetmemiş  olarak ayakta dimdik durarak yaşadığı tek katlı evinin tüm işlerini görmekle birlikte komşularına da destek oluyor tavuklarıyla bizzat ilgileniyor yumurtalarınıda komşularıyla paylaşıyor.
Muradiye Muhtarı Sinan Can'ın yakın ilgisiyle  gerek sağlık gerek diğer ihtiyaçları konusunda bir an yalnız bırakmıyor,  Safinaz Anne'yi ne zaman gerekiyorsa Susurluğa götürüyor her türlü ihtiyacını gideriyor. Sadece torunlarını özlediğini başka bir derdinin de özel ihtiyacının olmadığını söyleyen Safinaz Anne "  köyde yaşamanın en güzel hediye olduğunu bunun kıymetini bilerek Allaha şükrettiğini , köyde azda olsa kalanları görmekten de çok mutlu olduğunu  belirterek şükürler olsun komşularımda her zaman yardım ediyor, sağlığım yerinde Kaymakamımızda destek veriyor daha ne isteyeyeim "dedi.

12-03-2021/FOTO: HAYRETTİN İLDAM