Murat Ağaoğlu "Kafe Restoran Büfe ve Kıraathaneler Kepenk Kapatmak Üzere"

Korona Pandemi krizinin uzaması  hizmet sektörünü çökertti. 100 bin esnaf kepenk kapatmak üzere.

Koronavirüs pandemisi kısıtlamalarından en büyük zararı gören  kafe, restoran,büfe ,çay bahçesi  ve kıraathane  işyeri sahibi esnaf ve çalışanları  çaresiz durumda . 1 Hazirandan itibaren girilen  normalleşme sürecine rağmen belirsiz gelen  gelen yasaklarla müşteri potansiyelini kaybeden işyerleri adeta  kimsesizleri oynuyor. Kahvehanelerde oyunların yasaklanmasıyla neredeyse tüm kahveler kapanma aşamasına geldiği  belirlenirken  tüketilemediği için yemek yapmaktan kaçınan lokantalarında bulunduğu  esnaf grubu çaresizlik içinde  birken kira ve diğer borçlarıyla ilgili çözüm arayışı içinde . 

Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu yaptığı açıklamada açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır.” dedi.

“Hepimizce bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda  16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 01 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamıştır.

“Bugün itibariyle de internet kafelerimiz ile playstation ve oyun salonu işletmelerimiz halen kapalıdır. İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz. Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmekte, vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir.  Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. “

“Hal böyle iken esnafımız doğal olarak birikmiş kredi, kira vergi, SGK, elektrik, su, doğalgaz, internet faturalarını ödemekte büyük zorluk çekmekte kendilerinin, ailelerinin ve yanında çalışanların geçimini temin edememektedir.3 aydan fazla süre ile  kapalı olan internet kafe, playstation ve oyun salonlarımızda açılmaması nedeniyle an itibariyle esnafımız tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir.  Türkiye genelinde 100.000 den fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız şu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez hale gelmiştir ve en kısa sürede ekonomik olarak zarar gören esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir. İşyerlerinin kapalı olduğu süre boyunca esnafımıza kira yardımı yapılması, esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi, birikmiş olan elektrik , su doğalgaz, internet faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi, esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primlerinin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini Devletimizden talep ediyoruz. Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya devam edecektir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde esnafımızın tüm hijyen kurallarına titizlikle uyacağını da ayrıca belirtmek isteriz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, kapalı durumda bulunan internet kafe ile playstation ve oyun salonlarımızın en kısa sürede açılmasını ve bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2731797503808983&set=a.1425644131091000&type=3&theater

23-06-2020/BANDIRMA GERÇEK7edit : MEHMET LEVENTOĞLU