Mustafakemalpaşa'da 'Şiir' Zamanı

 

Mustafakemalpaşa Belediyesi, şiire gönül verenleri, şiiri yaşam biçimi olarak seçenleri Suuçtu-Tümbüldek Şiir Akşamları’nda buluşturmaya devam ediyor.

Şiir okurları, Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin bu yıl 4'üncüsünü düzenlediği Suuçtu-Tümbüldek Şiir Akşamları’nda bir araya gelecek.

Kültür ve sanat ortamına farklı bir soluk getiren etkinlikte bir çok şair ve yazar okuyucusuyla buluşarak kitaplarını imzalayacak.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, şiir dinletileri ve sohbetlerin gerçekleştirileceği 4. Suuçtu-Tümbüldek Şiir Akşamları'nın genç kuşaklar ile şiir arasında olgun bir iletişim kurulmasına öncülük ettiğini söyledi.

'Şiir, insanın varlık şartı'

Bütün uygarlıklarda dini ritüeller ve müzikle ilgisinden dolayı en kadim ürün kabul edilen şiirin insanın varlık şartlarından biri, toplumları zenginleştiren önemli bir unsur olduğunu dile getiren Başkan Sadi Kurtulan; " Şiir, sadece ölçülü ve ahenkli söz söyleme sanatı değildir. Âlemdeki intizamın meftunu olarak acziyetinin farkına varan insan; bu ilahi sanat karşısında hep bir şeyler söyleme gereği duymuştur. Yani gördüğü, duyduğu ve hissettiği şeylerin kendi ölçeğine indirgenmesi ve yorumlanmasına ihtiyaç vardır. Şair, işte tam da burada devreye girer. Eşyanın zahirinden batınına doğru seğirtilecek kelâmi bir yolculukta iş, biraz da şairlere düşmektedir. Şair kendine lütfedilen his, hayal, ilham, manâ, vezin ve kafiye gibi bütün argümanlarıyla görevinin başındadır. O, bu işin gönüllü angaryacısıdır. Oysa şair de herkesin geçtiği yerden geçmektedir, herkesin gördüğünü o da görmektedir. Ama onun yorumu farklıdır. Sözün, lafın ve laf-ı güzafın ötesinde 'kelam'ın savunucusu ve sözcüsü gibidir.

Şiirin poetikasını besleyen seçili varlıklar içinde ırmak, deniz, gök, dağ ve yeşil gibi güzelliklerin sunulduğu bu şehrimizde bir kez daha şairlerimizle ve şiir severlerle buluşacağız. Sadra şifa gönle sefa bu güzelliklere ne eklesek yakışıyordu; biz de onu yaptık. Suuçtu-Tümbüldek Şiir Akşamları ile gönüllerde nazenin bir tortu bırakabiliyorsak ne mutlu bize."

14 Mayıs Cumartesi saat 20.00′da Tümbüldek Kaplıcaları’ndaki şiir gecesine; Ali Metin, Ali Osman Sali, Ali Sali, Atıf Bedir, Belya Düz, Celal Fedai, Cevat Akkanat, Cevdet Karal, Emel Özkan, İhsan Deniz, Mehmet Aycı, Mehmet Baş, Melek Arslanbezer, Murat Küçükçiftçi, Mustafa Aydoğan, Mustafa Nurullah Celep, Ömer Yalçınova ve Yavuz Altınışık katılacak.

 

 

BG HABER MERKEZİ - BUSE EROL