Mustafakemalpaşa'ya 1500 kişilik cami

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa Belediyesi ve hayırseverlerin katkılarıyla Hamidiye Mahallesi'nde yaptırılan 1500 kişilik Medine Cami, iftar programıyla ibadete açıldı.
Büyük bir coşkuyla gerçekleşen açılışa; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte davetliler katıldı.
Başkan Recep Altepe ve Başkan Sadi Kurtulan açılış öncesi Hamidiye Mahallesi’nde halka açık verilen 2500 kişilik iftara katılarak vatandaşlarla sohbet etti.

'Cami, üç mahalleye büyük değer katacak'

İftar sonrası bir konuşma yapan  Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Medine Camii’nin başta Hamidiye, Yalıntaş ve Yunus Emre mahalleleri olmak üzere bölgeye büyük değer katacağını söyledi. 
Caminin açılışının bir Ramazan akşamında yüzlerce Müslümanın katıldığı iftar programıyla yapılmasının ayrı bir öneminin bulunduğunu belirten Başkan Altepe; " Allah’ın evi olan camilerimizi yapmak her kula nasip olmaz. Ne mutlu bizlere. Bu tür eserler yapmak için para harcamak nasip işi. Milyonlarınız olsa, hazinelere sahip olsanız bu tür eserleri yapamayabilirsiniz. Katkı sağlamayabilirsiniz. Bunları yapabilmek özel insanların işi. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun " dedi.
Başkan Altepe, yaklaşık 3 milyon TL harcanarak yapılan Medine Camii’nin bölge insanı için bir buluşma merkezi olacağını kaydetti. Cami müştemilatının ve çevresinin toplantıların yapılabileceği, buluşmaların gerçekleştirilebileceği şekilde düzenlendiğini belirten Başkan Altepe;  " Burası Mustafakemalpaşa için önemli bir buluşma merkezi olacak. Sadece 5 vakit namaz kılınmayacak, her türlü eğitim ve istişare toplantıları düzenlenebilecek. İçi ve dışıyla, çevresiyle pırıl pırıl bir mekan. Her şey en ince ayrıntısına kadar en güzel şekilde dizayn edilmiş. Emeği geçenleri kutluyorum " diye konuştu.

'Camilerimiz ezansız kalmayacak'

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise Büyükşehir Belediyesi ve hayırseverlerin desteğiyle Hamidiye-Yalıntaş-Yunus Emre üçgenine güzel bir mabet kazandırdıklarını dile getirdi.
Camilerin millet bilincini oluşturan en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu söyleyen Başkan Kurtulan, " Biz bu güzelliği milletimizin isteğiyle yerine getirdik. Onlar istediler, bizde yardımcı olduk " dedi. 
Müftüsü Musa Uzun'da 700 metrekaresi kapalı olarak 2750 metrekare alan üzerine konuşlandırılan Medine Camii’nde aynı anda 1500 kişinin ibadet edebileceğini söyledi. 
Müftü Uzun, caminin masrafının Büyükşehir ve Mustafakemalpaşa belediyeleri ile hayırsever vatandaşlar tarafından karşılandığını açıkladı.