Namık Havutça'nın Kurban Bayramı Mesajı

KURBAN BAYRAMI MESAJI
BASIN BÜLTENİ (23.09.2015)
Bayramlar, sevginin yoğun yaşandığı, umut ve coşkunun doruğa çıktığı, birlik, paylaşma ve hoşgörünün güzel örneklerinin sergilendiği özel günlerdir.
Hoşgörü, karşılıklı saygı ve sevginin olduğu yerde filizlenebilir ve birlikte yaşamanın temel koşullarındandır.
Bu bayramın da, dargınlıklar ve kırgınlıklar bir yana bırakılarak güzelliklerin paylaşıldığı, sevgi ve saygının arttığı, insanların birbirlerine yakınlaştığı bir ortamda kutlanmasını, eski bayramların coşkusunda geçmesini umut ediyorum. 
Bayramların getirdiği barış, huzur ve kardeşlik ortamının değerini iyi bilmeliyiz. Özellikle bayram günlerinde, bugünlerin kazandırdığı alışkanlıkla tüm yaşamımızda iyiye ve güzele yönelmeli, insanlara hoşgörüyle yaklaşmalıyız. 
Bayramların, anlam ve önemini anımsattığı barış, kardeşlik, sevgi, hoşgörü gibi değerleri yaşam biçimi olarak benimsemeli; ayrımcılığın ve şiddetin yaşanmadığı, insanlığın geleceğini tehdit eden sorunların çözüldüğü, barışın egemen olduğu bir dünya için anlayış birliği içinde çalışmalıyız.
Barışın korunması, sürekliliğinin sağlanması, bireylerin, toplumların, ülkelerin ve uluslararası kuruluşların çabalarıyla ulaşılabilecek yüce bir amaç olmalı, insanlığın karşı karşıya bulunduğu sorunların, ancak uzlaşma kültürünün dünya genelinde benimsenmesiyle çözülebileceği unutulmamalıdır.
Ulusumuz  binlerce yıllık tarihinde birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmuş, tüm tehditlere ve saldırılara karşı ayakta kalmıştır. 
Ulusumuzu güçlü kılan, kahramanlıklarıyla ve dayanışmasıyla tarihte öne çıkaran işte bu birlik ve beraberlik ruhudur. Tüm olanaksızlıklar içinde Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı zaferle sonuçlandıran ve Cumhuriyet'i kuran, başarıya ulaştıran da bu ruhtur.
Ülkemizin üzerindeki emellerini tarihin hiçbir döneminde gerçekleştiremeyen kimi güçler, vatandaşlarımız arasında yapay ayrılıklar oluşturarak, huzur ve mutluluğumuzu bozmaya çalışmaktadır.
Yüce Ulusumuz, baskılara, saldırılara, tahriklere ve yönlendirmelere karşın birlik ve beraberliğinden asla ödün vermeyerek, güçlü bir biçimde varlığını koruyacaktır.
Terörden umut besleyenler, milletimizin güçlü sağduyusu ve birlikte yaşama istenci karşısında hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaklardır.
Bayramların getirdiği dostluk ve kardeşlik ortamından çıkarılacak çok önemli dersler vardır. İnsanlık savaş ve çatışma ortamında değil, barış ve huzur ortamında gelişimini sürdürmüştür. 
Terör eylemine başvurarak ya da destekleyerek ülkedeki huzuru bozmak isteyenler, Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişiminden rahatsız olanlardır. 
Son günlerde terör eylemlerini tırmandırarak ya da kimi sokak gösterileri düzenleyerek çirkin yüzlerini yeniden gösterenlerin, birlik ve beraberliğimize zarar veremeyeceklerini bir kez daha anımsatmak isterim. 
Terörizmin, terör eylemlerine katılanların ve bunu destekleyenlerin uluslararası toplum tarafından dışlanmaları ve bunlara karşı tavır alınması terörle savaşımın başarısı için zorunludur.
Milletçe bir arada olma duygusuna en çok ihtiyacımızın olduğu bugünlerde, birlik ve beraberliğimizi bozma girişiminde bulunan her türlü güce inat, bizler barış, huzur ve kardeşlik demeye devam edeceğiz. 
Memleketimizin içerisinde bulunduğu durum ve kötü yönetilmesinden kaynaklanan sıkıntıların, yılgınlık yaratmasına, umutsuzluk üretmesine izin vermeyeceğiz.
Bu nedenle, içtenlikle kutlayacağımız Kurban Bayramı'nın, ayrıştırılmak istenen toplumumuzun birliğinin, bütünlüğünün sağlanmasına, kardeşliğimizin pekiştirilmesine ve savaş çığlıklarının atıldığı günümüzde barışa vesile olmasını diliyor, Bayram'ın Ulusumuza, ülkemize, dünyamıza ve tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyor sevgiler, saygılar sunuyorum.

                                Namık HAVUTÇA
                                Balıkesir Milletvekili