Neden Motora Biniyorum

NEDEN MOTORA BİNİYORUM

Motosiklet bir tutkudur.

Yazdığım yazılarıma ilham veren, hergün biraz daha yeni yerler keşfetmek isteği dürtülerimi harekete geçiren, bitmek tükenmek bilmeyen araştırma ve öğrenme isteğim, benim motosiklet sevdamı içinde yaşadığım duygularla özdeşleştirdi. Ruhum özgürleştikçe mutlu ve huzurlu oldum.

Motosiklet tutkusu benim için bir ulaşım aracı değil, bundan çok daha fazlasını ifade ediyor. Temiz ve güzel bir havada sürmek insanda sağladığı rahatlığı sizlere bir kelime ve cümle üstadı olarak kelimelerle ifade edemem. Bu duyguyu sadece hissedenler anlar ama anlatacak kelimeler bulamazlar. Kapalı yerlerde bulunmak bizleri son derece rahatsız eder. Özgürlüğümüze oldukça düşkünüzdür, otobüs ve arabaya bindiğimizde oldukça kaygılanırız. Benim gibi odaklanma sorunu olanlar için demir atımız bulunmaz bir nimettir. Stres seviyeniz sürdüğünüz zaman azalır, daha temiz bir kafaya sahip olursunuz. Bu durum sizde etrafı daha iyi dinlemenizi ve gözlemleme yapma imkanınızı sağlar. Ufkunuzu açar, algılarınız tavan yapar.

Ben sürerken yola odaklandığımdan ötürü kafamda hiç bir düşünce egzersizine yer vermem. Diğer araç kullanıcılarından daha fazla uyanık olmamın gerekli olduğuna inanırım. Motosiklet kullanmak insanın beyninin devamlı tetikte olmasını gerektirdiğinden, uzun vadede beyinsel hasar ve hastalıklara karşı da daha dirençli olursunuz. Bulmaca çözmekle motosiklet kullanmak bambaşka şeyler. Birisi iradi olarak yapılır ve bir süre sonra sıkılırsınız, ancak iki teker kullanmak sizi zorunlu olarak zihinsel faaliyetleriniz için daha keyifli ve yönlendirici etmenleri vardır.

Özet olarak birkaç kelam etsek de Türkiye'de motosiklet kullanmak biraz stresli iştir. İki teker apaçilerinin de trafik ayılarının da kabahati varolan bir gerçektir. Tekerler düz bassın. Aldığınız yollar zevkli olsun.

SAYGI dolu sevgiyle kalın diyorum...
14-11-2023/M.ORHAN.ACU