Ocaklar'da denizin temizliğini vatandaşlar üstlendi

Ocaklar halkı sahilleri kendi temizliyor. Güney Marmara'nın denize girilebilir  vasıfta olan ve önemli turizm beldelerinden biri olarak cazibesini sürdüren Erdek Ocaklar'da deniz temizliğini Ocaklar sakinleri yapıyor. Belde sakinlerini denizintemizlenmesi konusunda birlikte çalışmaya ikna eden Ocaklar Derneği Başkan Yardımcısı  Dr. Kadir DADAN, sezonun açılmasıyla başlattıkları deniz ve kumsal temizliği ile birlikte tüm çevrenin kontrollü bakımı ile ilgili çabalarını sürdürüyor.

Turizm işletmeleri ile sezon öncesinde yaptıkları toplantılar sonucunda, iki yıldır Ocaklar’da büyük sorun oluşturan yosunların sahil bölgesini istilasına karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdıklarını ve uygulamaya koyduklarını belirten Dr. Kadir Dadan, “Öncelikle işletmelerimiz sorumluluk alarak  dernek olarak bir traktör ve üç kişilik bir ekip görevlendirdik. Beraberinde geçmiş deneyimleri de esas alarak, denizdeki yüzer yosunların temizliği için çerçeveli kör ağlar geliştirdik ve kumsal boyunca yaygın kullanımlarını sağladık. Bayram yoğunluğunda bile bir-iki saat içerisinde kumsal temizliğini gerçekleştirebildik.
İşletmelerin çeşitlilik ve büyüklüklerinin farklı olması nedeniyle henüz tam anlamıyla bir eşgüdüm sağlayamasak da, genel olarak bakıldığında ilk üç hafta için geçtiğimiz iki yıl ile kıyaslanmayacak derecede temiz bir deniz ve kumsala sahibiz.” şeklinde konuştu.
Erdek kumsalının aksine, Ocaklar’daki kumsalın mülkiyetinin hizmet yükümlülüğü bulunmayan Mal Müdürlüğüne ait olduğunu ve bu nedenle Erdek Belediyesince hizmet verilemediğini, Büyükşehir Belediyesine devri ile birlikte önümüzdeki yıllarda hizmet kapsamına alınabileceğini vurgulayan Dadan, “Ancak biz Ocaklar’da yaşayanların bir yıl daha hizmetsizliğe tahammülü yoktu. Bu nedenle inisiyatif kullanarak Ocaklar Derneğimizi devreye soktuk. Her belediye yetkilisinin sık sık dile getirdiği “herkes evinin önünü temizlese, her yer pırıl pırıl olur” sözünü bizler fazlası ile yerine getirdik. Sadece önümüzü değil, kumsalımızı ve denizimizi de temizledik. Bu yüzden hem Erdek Belediyesinden, hem de Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden eksiksiz hizmet istiyoruz.” dedi.
Geçen yıl yaşanan vidanjör döküm yeri sorununa da değinen Dadan, “Dernek yönetimi olarak, Erdek Belediyesi ve BASKİ yetkilileri ile yürüttüğümüz görüşmeler sonunda bu yıl arıtma tesisine yakın bir noktadan dökümler yapılıyor. Umarız önümüzdeki yıl, belde halkı olarak parasını ödediğimiz ancak yarım kalan kanalizasyon şebeke inşaatı tamamlanır ve bu sorun da tamamen ortadan kalkar. Ocaklar olarak bölgedeki tek biyolojik arıtma tesisine sahibiz ve BASKİ’nin tesiste yaptığı iyileştirmeleri de yakından izliyoruz ve tesisin çalışmasını sürekli gözlemliyoruz. Bu konuda sezon öncesindeki hedefimiz “sıfır sorun” olduğu için hassasiyetimiz sürecektir.” Dedi.
Dadan son olarak “Temiz, güvenli, eğlenceli ve hesaplı bir turizm anlayışını Ocaklar’da yerleştirmek istiyoruz. Yolun henüz başındayız, ancak işletmelerimiz ve Ocaklar halkının verdiği destek bizleri umutlandırıyor. Umarız bu desteği belediyelerimiz de fark eder ve yıkım kararı alınan dolgu alanları hakkında Ocaklar halkına danışmadan karar almaya kalkmazlar.”

Kaynak Haber- Erdek Doğuş