ÖDP 8. Balıkesir İl Kongresi Gerçekleştirildi.

Ülke genelinde 20. kuruluş yılını kutlayan ÖDP Balıkesir Örgütü  8’inci kongre sürecini gerçekleştirerek  yoluna devam ediyor.  

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Balıkesir  İl kongresi Pazar günü saat 13.00’te Balıkesir SMMO salonunda gerçekleştirilirken Balıkesir ve çevre ilçelerden gelen delegelerle birlikte çok sayıda misafir katılımcı kongre sürecinde bulundu. Seçim süreci öncesinde sahne alan  HEYULA Müzik grubu akustik sazlarla ses düzeni olmadan verdiği konserde  unutulmaz bir müzik ziyafet verirken performansları  ayakta alkışlandı. 

Kongrede mevcut başkan Ramazan Çeliker  tek aday olarak delegelerin oybirliğiyle yeniden başkan seçildi.

Ramazan Çeliker yaptığı konuşmasında ; "21 Yuzyılda yeniden devrim ve sosyalizm yolunda yürüyen yoldaşlarım merhaba diyerek başladığı konuşmasında. Doğanın sömürülmesine ve talanına mücadele edenler Dikatörlüğe karşı çıkan kadın yoldaşlarım,işyerlerinde direnen işçi kardeşelrim,kongremizi onurlandıran dostlarımız hep beraber haykırıyoruz İnadına aşk inadına sosyalizm. 2o yaşındayız devam edeceğiz. Yolculukluğumuzda ayrılıklar oldu içimiz acıdı ama yaralarımızı sardık Haziran isyanı ile başlayan süreçte bizi zor mücadeleler bekliyor. AKP iktidarı bilim insanlarınada cadı avı başlattı,fikirlerden korkmayın fikirler değil silahlar sussun.Bu savaş durmalı silahlar bırakılmalı,PKK silahları bırakmalı şehir savaşını durdurmalı,Suriyeye yönelik savaşçı politikalar sonlandırmalı Suriyenin geleceğine Suriyeliler karar vermelidir. Muhalefet dik durmalı anayasa çalışmalarından çekilmelidir,Kaz dağlarında çevre mücadeelmiz sürecetir Termik santrallerle doğamızı katledenlerle mücadeleden  asla vazgeçmeyeceğiz yüzlerimizde korkuyu göremeyecekler, Devrimcilik insan olmanın snatıdır.Yaşasın Sosyalizm Yaşasın ÖDP SAYGILARIMLA".dedi.

CHP Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm kürsüye davet edilmesi üzerine yaptığı konuşmada ÖDP nin 20 yılını kutladı .Tüm " diktatörlüğe doğru giderek artan baskıların meclisede yansıdığını dolayısıyla  meclisin halkın taleplerine yanıt verecek işlevini kaybettiğini   muhalefetin artık taleplerini  sokaklara meydanlara taşıyarak  seslerini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Kongrede söz alan diğer konuşmacılar ve Bandırma,Ayvalık, Edremit ilçe örgütü başkanları yaptığı konuşmalarında gündemi değerlendirdi.

Bandırma İlçe Örgütü adına İlçe Başkanı  Ünsal EKER'in konuşması. " 

İşte buradayız.  
Prolateryanın emekçilerin , kitlenin dimdik ayakta kalan cesur yürekleri.. sizler sosyalizm bayrağını yere düşürmemek için  nöbet bekleyen direnen yoldaşlar ,hepinizi Bandırma İlçe Örgütü olarak selamlıyorum.
Arkadaşlar yoldaşlar şu anda egemenlerin ,oligarşinin dayattığı ve kitlenin genelini bir şekilde  ikna ettiği zamanın ruhunu yaşıyoruz. 
Bu  süreçte  ülkede  yurtdışında  tüm proleterler Türkiye de sınıf mücadelesinin ne demek olduğunu ne anlama geldiğini çok iyi anlamalı ve anlatmalıdır. İşçi sınıfı sosyalizmin temel direğidir. Ruhani ve manevi değerlere yönlendirilerek pasifleştirilen  kitle ne yazıktır ki bugün kendisini acımasızca sömüren oligarşik güçlerin kara propagandasına alet olmuştur. Kendine kendi sınıfına yabancılaşmış kendisini acımasızca sömüren çarkların efendilerine oy vermek gibi bir mutlak çelişki içine düşmüştür.
Anlatacağız.
Rosa Lüksemburg'u, Karl Libnecht'i, sermaye ve asker oligarşisine teslim ederek katlettiren oligarşi  işbirlikçileri mirasçılarının   tekliflerine  rüşvete bildiğiniz gibi 1 Kasımda yüz vermedik.  Çok sayıda vekil teklifiyle  yapılan daveti   kabul etmeyerek Mahir'in DENİZ'İN ,ROSA'NIN, KARL'IN KEMİKLERİNİ SIZLATMADIKLARI İÇİN dik durdukları için bizi utandırmadıkları için GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİNE BURADA bir kez daha TEŞEKKÜR EDİYORUZ. 

Tüm yoldaşlar  sosyalist mücadeleye  sınıf mücadelesi kazanımlarına  hiç bir getirisi olmayacak sapmalardan burjuva  etnik mikro  ayrışma  tuzaklarına  düşmeyecek ,bunu yaparken   sosyalistlere  sola  yönelen ölçüsüz devlet şiddetini de ,tüm geçmiş sürecininide  unutmadan değerlendireceğiz.  Devlet katliamlara varan şiddet ve baskı yöntemlerini  ağırlaştırırken  sosyalist ve devrimci hareketlerin toplumla bağlarını   büsbütün koparma gayreti içindeyken  uyanık olacağız.  Çünkü biliyoruz ki Sosyalist solun mezhep ve etnik mücadeleye yönlendirilmesi tuzağında   parçalanmasının  bedelini  bugün prolaterya çok ağır ödemektedir.

BUGÜN BU GECE BURADA ,BANDIRMA da , BALIKESİRi'n her yerinde  organize sanayilerde  kent merkezlerinde varoşlarda coğrafyanın  HER YERİNDE  gün doğmadan yola düşüp  işe gidecek  emekçi yoldaşlarımız ..sadaka ücretlerde taşaron baskısında zorunlu uzun mesailerde ezilen prolaterya. Artık uyanma vaktin geldi. Ayağa kalkmanın vakti geldi.  Senin sesin  biziz çünkü biz siziz. 

Türkiye’de de  dünya sosyalist hareketin tarihinden daha gerçek ve unutulmaz bir direniş tarihi yaşanmıştır.  Bedeller ödenmiştir. Mahir Çayan’ın kesintisiz devrim çalışması,  bugün dönemin anlayışını ve ruhunu anlamak için çok özel metinler arasında duruyor.  Dünya evrensel Sosyalist hareketi  ne kadar pasifize edilmek baskıyla sindirilmek istense de  muazzam bir güç olarak  tarihsel anlamlarıyla aynı gerçekliğiyle duruyor.
 1 Kasım sonrasında değişmesi gereken  sisteme HAYIR diyen milyonların örgütsüzlüğünün aşılması, muhalefet hareketinin dağınıklığının ortadan kaldırılması hedefimizdir Haziran Hareketi bu çabaların dinamizmidir ve ayaktadır..
 
Bu anlamda ülkeyi esastan değiştirecek potansiyel gücün, örgütlü ve kurucu bir güce dönüşmesi için toplanma yeri"  ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA " çatısıdır.. 
Yapmamız  gereken halkın gündelik sorunlarına onlarla birlikte yanıt arayan, yoksulların, ezilenlerin, emekçilerin mücadelesine omuz veren, kendine onun içinde onlarla birlikte bir varoluş zemini yaratabilen bir hareketin ivmesini sağlamaktır. . Başkanımız Alper TAŞ'ın dediği gibi  bu ülkede yaşanır mı diye umutsuzluğa düşen ya da direnmenin bir yolunu bulalım diyen herkesi  kucaklayacağız. 
Dil din etnisite mezhep sorgulamadan  hep birlikte omuz omuza "ödp" de  sosyalizm  mücadelesi  bayrağını  yükselteceğiz , tüm baskılara direneceğiz.  
Tüm yollar kapatılsa da yeni yollar açacağız.. "

Kongre süreci yapılan oy kullanma süreci sonunda  Ramazan Çeliker ve yönetim kurulunun yeniden seçişlmesiyle sona erdi.