Olmaz Demeyin ! Oluyor .

OLMAZ DEMEYİN !.OLUYOR.

Sakın olmaz demeyin! Oluyor. En becerikliler ve de kendini beceriksiz zannedenler. Sadece sabır gerek.

*

Şimdi size vereceğim tarifi hemen denemeye başlayın.

Yok yoook!

Öyle malzeme aramanıza, masraf yapmanıza gerek yok. Evinizde sağa sola bakınmanız yeterli.

Eski gazete ya da sıradan bir kağıt parçası.. Makas varsa makasla yoksa elinizle yirmi beş, otuz santimetre kare büyüklüğünde bir kare hazırlayın. Sonra bir köşesinden başlayarak çapraz köşeye doğru kıvırarak bir rulo yapın. Ruloyu tam ortasından tutup düdük çalar gibi kuvvetle içine üç beş defa hohlayın ve vakit geçirmeden derin dondurucuya koyun. Orada 24 saat bekletin. Ne bir eksik ne bir fazla. Ertesi gün dolaptan çıkartıp hemen folyoya sarın, tekrar dolaba koyun. 24 saat sonra tekrar çıkartıp üzerine yorgan iğnesi ile delikler açın. Rulonuzu hemen aliminyum folyoya sararak tekrar derin dondurucuya koyun. Bekleyin....

Önce, bu tarifi size niye verdiğimi açıklıyayım.

İki becerikli kardeş ottan çöpten birşeyler yapıp yaratma konusunda efsaneler.( Üçüncü bir kardeş daha var ama o bu işlere uzaktan imrenerek bakıyor.) Ellerinde çok eskiden alınmış uzun etekli kaşemsi bir kumaş manto varmış. Uzun olduğu için de giyilmemiş yıllardır dolapta bekliyormuş. Onun eteğini kesip ceket yapmışlar. Çıkan parça ziyan edilmemiş. Fi tarihinde dikilen bir mantodan kalan parçalarla buluşturulmuş. Öyle konmuş , böyle konmuş, ölçülmüş biçilmiş, hatta tartılmış. Bu iki renk benzer kumaşı bütünleştirecek bir renk ip ile piko yapılıp ortaya iki taraflı giyilebilen, harika bir yelek çıkmış. Yelek de ne yelek. Bir işçilik harikası. Dikişten anlayanlar parçaların nasıl birleştirildiğini çözemiyorlar. Görenler ünlü bir moda evinin kreasyonundan sanıyor. Şimdi size verdiğim bu tarif benim deneyerek birşeyler ortaya çıkacağına inancımın sonucu.

Size bekleyin dedim ya; ben de beklemedeyim.

Bakalım derin dondurucuda bekleyen folyo sargılı gazete rulosu neye dönüşecek. Çok umutluyum bir nefesli saz icat etmiş olabiliriz! Belki de soğuk içecekleri serin tutmaya yarayacak bir araç. Büyük düşünmek gerek. Tarifi sizlerle paylaştım ama patent bana ait. İleride seri üretime geçebilirim. Yakında Bandırma'da atıklardan, işe yaramaz sandığımız fazlalıklardan üretilen işlerle ilgili etkinlik olacak. Belediyemizin bu etkinliğe destek vereceğini umuyorum. Parça yünlerden oyuncaklar, pet şişelerden, düğme, boncuk, kutulardan biblolar, saksılar, soluk yapraklardan tablolar, takılar..... Aklınıza ne gelirse... Bir öğrencim; karton üzerine, hayvan, araba , çiçek resimleri çizip boyamış. Sonra da pazıl şeklinde kesip kutulara koymuş. Yedi ve dokuz yaşındaki çocukları bu pazılları yaparak oynuyorlar.

*

Büyük icatlar; deneme, düşünme, sabır ve araştırma sonucu bulunmuşsa, biz neden şansımızı denemeyelim. Bu uğraşlarla hem boş zamanımızı değerlendiririz, hem doğaya katkıda bulunmuş oluruz, hatta satarak para kazanabiliriz. Derin dondurucudaki rulo bir işe yaramasa da ilgimizi yaratıcılığa çekecektir.

Herkes eteğindeki kalıntıları ortaya döksün bakalım.

ULVİYE KARA AKCOŞ/01-10-2019