Önce adam olacaksın!

Oldum olası insanlara tepeden bakan insanları sevmem. Gariban,yoksul,biçare,özürlü ve Allah düşürmesin ekmeğe aşa muhtaç insanlarla alay eden,,ocu bucu diye insanları ötekileştiren,kibirli kendini bi .ok zanneden sonradan görme tipleri hiç sevmem. 

Bu tipleri sevenleri de sevmem.
Gerçi onların da  beni sevdiklerini düşünmüyorum.Zaten bu ''Kazma'' tipleri de sevenler parası var diye seven 'yalama'lardır.
Büyüklerimiz boşuna söylememiş''Sonradan Görme,Gavurdan Dönme''diye.

Halkımız görmeye görüyorda ;  Dönmeyi anlamakta zorlanıyor,dönmeyi köşeyi dönme olarak algılıyor.
*
Toplumumuz bu kişiliksiz kendini beğenmiş 'yarma'ları görünce fabrika ayarları bozuluyor. Çok sevdiğim Kamil kardeşimin de canı yanmış olacak ki ; geçenlerde bana şöyle serzenişte bulundu.  Aga;'' Adamım diyeceksen Önce adam,sonra iş adamı olmalılar,ülkemizde ve kentimizde naylon,çakma iş adamlarından geçilmiyor,adam, tiyatro,ve sinemanın,yolunu bilmiyor,gençliğinde aşık bile olamamış,kız arkadaşının elini tutmamış,hiç kitap,hatta gazete bile okumamış,bi bakıyoz, anlı şanlı iş adamı olarak karşımıza çıkmışlar. Valla bu tipler iş adamlığınında cılkını çıkardılar, bileğinin hakkıyla iş adamı olmaya hak kazananlarında hakkını yiyorlar'' dedi.

*
Yarmalardan başka bir de Kazma'lar da var. "Kazma'"nın iş adamlığı öncesi meteliğe kurşun attığını,fakir fukarayı dolandırdığını,emek ve alınterini çaldığını bilmeyen yoktur. Ama bi bakıyosun hava atmak için  en aynalı yerde o oturur, sevmese de özel mekanlara takılıp en şugar yiyecekleri yer  , ismini telaffuz dahi edemediği içecekleri zorla içer. Cin Tonik le cacık yiyen biri gördünüzse hah işte anlattığım odur.  O halk ile beraber olduğu toplantılarda gazel anlattıkça yalamalar onu ağızları bir karış açık dinlerler. 
Alevere dalavere yapıp ticarette Kar ve Zarar abi kardeştir  teranesi ile  aklı sıra felsefe yaptığını sanarak ,buralara nasıl geldiğini cümle alemin bildiği  halde bu Makyavelist şarlatanın kendi yazıp  okuduğu  seneryolara  şaşırmamak lazım. O da zaten kerizler yerse diyor.

Biz bu tipleri yaşamları boyunca iyi analiz ettik. İş hayatında ve siyasette, (Siyaseti de meslek olarak algılarlar). Bunlar devamlı vardır, sporda da var her yerlerde varlar. Sanki mübarekler analarından doğarken bu akçeli işler için  doğmuşlar,bunlar eleştiriyi hiç ama hiç sevmezler,sevinci ve üzüntüyü de yalandan dostlar alışverişte görsünler diye paylaşırlar.  Adam  parayı bulmuş,kendine kartvizit bastırmış,adı ve soyadının altında "İŞ adamı "yazıyor !.  Hangi işin adamısın,neyin adamısın belli değil. Kartvizitinde İŞ ADAMI yazdırmış sana uzatıyor oku bak ben işadamıyım !. 

Zenginleştim diye parayı buldum diye kendini Burjuva sanıyor. Oysa Burjuva olmak  o kadar kolay değil .Yani Burjuvazi'nin  bir kent  kültürü,yaşam biçimi  ve eğitimli alt yapısı vardır.Herkes burjuva olmaz ama özentisi olur. Bu bahsettiklerime özenti bile demezler . Tıpkı Proleterya(İŞÇİ)sınıfi  bahsinde olduğu gibi, Köylü Sınıfi(feodal) kardeşim bunlar okul sınıfı değil karıştırmayalım yani sınıfsal sınıflardan bahsediyoruz. Herkes sınıfını bilecek .Gerçi yurdum insanının  bu sınıfları neyin sınıfı olduğu ve neye yaradığını bir türlü öğrenemediği ortada . 

 

*
Allah gani gani rahmet etsin Beter kardeşim ile yıkılan eski Tekel Binasının olduğu arsada - şimdi Bandırmaspor otoparkı oldu- karşılaştığımda konu ile alakalı muhabbetimiz olmuştu ve kendisine önceden selam verip  sonradan görme zenginleşince değişen  tavırlarından dolayı acıyorum onlara demişti ve devam etmişti "Zenginin parası züğürdün çenesini yorar , böyle gelmiş böyle gider kafanı yorma Hacı abi"

Aksak karga....