Öncesini Yazmıştım.. NECDET MANCINIK Yazdı

Son günlerde Bandırma basının da bir furya başladı.

Açık mektuplar, özel hazırlanan dosyalar havalarda uçuşuyor.

Doğal olarak bu furyaya bende katılmalıydım. O yüzden bu açık mektubu yazıyorum. Aşağıdaki vereceğim istatistikler de lütfen küçük çaplı olarak bir dosya kabul edilsin.

"Sn. Süleyman Soylu,
Ak Parti Balıkesir’de sayıca bir milletvekilini kaybedebilir. Nasıl mı? Basit olarak anlatmaya çalışayım ama Ak Partililer de bunu zaten biliyorlar. Fakat size bunu söyleyememiş olabilirler. Bu yönde bir açık mektup veya dosyaya da rastlamadığım için ben dile getirmek istedim. Eğer merkez bu seçimlerde Bandırma adayı olarak YENİ (Bu önemli) ve Bandırmadan Bandırmanın kabul edeceği bir ismi sıralamada 2. Sıraya koymazsa, MHP’den ilk ikiye girmesine kesin gözüyle bakılan İsmail Ok’a Balıkesir de ciddi bir oy kayması yaşanabilir.

Tabi MHP bir akıl tutulması yaşayıp Balıkesir’de İsmail Ok’a gösterilen teveccühü görmezden gelmezse ki ben bunun olacağını zannetmiyorum. Ayrıca Ak Partiden MHP’ye oy çıkmaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Ben Ak Parti tabanının oylarından da bahsetmiyorum.
Müsaade ederseniz bazı istatistikî bilgiler üzerinden son gelişmeleri yorumlayalım. CHP adayları belli oldu. İlk 3 Aday da Güney Marmara’dan. Bu CHP’de Balıkesir Merkez ve Körfez açısından sıkıntılı bir durum ortaya çıkarabilir. Bunun nasıl olacağını açıklamak için geçtiğimiz yerel seçimlerden bazı sonuçları sizinle paylaşmak istiyorum. Tabi ki yerel seçimlerle, genel seçimler birbirinden çok farklıdır diyebilirsiniz ama bu seçimlerde bazı şartlar oyların yerel seçimlere yakın çıkmasını sağlayabilir ki bu da milletvekili sayınızın 3’e düşmesine sebep olur.
2011 Seçimlerinde Balıkesir genelinde 355 bin oy alan Ak Parti, yerel seçimlerde 308 bin civarına geriledi. Bandırma’dan bahsetmeye gerek duymuyorum. CHP’nin burada şov yaptığını sizde zaten biliyorsunuzdur. Nedenini bende anlamadım ama bundan dolayı CHP’liler yatıp kalkıp Allah onları başımızdan eksik etmesin diye BAZI AK PARTİLİLERE dua ediyorlar. Bu konumuzun dışında kaldığı için ben tekrar istatistikî bilgilere dönmek istiyorum. Balıkesir genelinde sadece Ak Partide değil, CHP’de de, hem de Ak Partiden daha fazla bir düşüş yaşandı. CHP’nin 255 binin üzerindeki oyu 196 bine geriledi. Bunun en büyük nedeni merkezin tepeden inme getirdiği adayı CHP tabanının kabullenmemesiydi. Bu yüzden Balıkesir CHP tabanında çok dillendirilen ortak bir düşünce ortaya çıktı. Her ilçe de oylar Altı Ok’a Büyükşehirde İsmail Ok’a. Bu sayede yukarıda ki istatistikler baktığınızda CHP’den yaklaşık 60 bin oyun MHP’ye kaydığını görebilirsiniz. Üstelik bu oy kayması sadece CHP’de değil, Ak Parti’de de yaşanmış görünüyor. Çünkü rakamlara göre MHP bu slogan oylarını 245 bine çıkardı. Bu 2011 de aldıkları oydan yaklaşık olarak 140 bin daha fazla ve hesaplamalarıma göre MHP’nin Balıkesir genelinde ki oy potansiyeli şu an için 150 bin civarında. Yani geriye 100 binlik bir fark kalıyor. Bunun 60 bin CHP’den geldiğine göre, geriye kalan 40 bin AK Partinin kayıp oyları olmalı.

Bu noktada günümüze gelmek istiyorum. Biraz önce bahsettiğim gibi CHP’de ilk 3 aday Güney Marmara’dan ve görünen o ki CHP 3 milletvekili sayısını koruyacak. Bu yüzden özellikle CHP’nin körfez oylarında bir sıkıntı yaşanabilir ve MHP İsmail Ok’u gösterirse tekrar bir oy kayması yaşanabilir. Tabi bu sadece CHP’den olmaz. Ak Parti’den de bir kayma yaşanabilir. MHP 2. Milletvekilini alır. Çünkü İsmail Ok sizin parti tabanınızda da sevilen bir isim. Yukarıdaki 40 bini unutmayın. Peki, ya MHP İsmail Ok’u ilk ikiye koymazsa ki, MHP Ankara’da böyle hatalar yapabiliyor. Bunun en güzel kanıtı geçtiğimiz seçimlerde yaşandı. 2011 seçimlerinde CHP’den Namık Havutça 1. Sırada Ak Partiden Cemal Öztaylan 2. Sıradaydı. Eğer MHP ikinci sıradan bir Bandırma adayını koysaydı, diğer iki adayın seçilmesini garanti gören Bandırmalı 3. Milletvekilini meclise göndermek için MHP’ye yıkılacaktı ama olmadı. Neyse biz konumuza dönelim ve diyelim ki İsmail Ok ilk ikiye girmedi. Sizin Bandırma adayınız eski ve bu bölgenin kabullenemeyeceği biri olursa, o zaman da CHP 4. milletvekilini elinizden alabilir. Hem de çok ufak bir farkla. Siz benden daha iyi bilirsiniz ki, D’Hondt Sistemi’nde binler değil, yüzler bile çok önem taşır.
Bilgilerinize sunarım…"

 

Sonrasını da yazdım.!

Önce 15 Haziran tarihli gazetemizde okuyacaksınız...

NECDET MANCINIK BANDIRMA GERÇEK - (NOT. Bu yazı Genel Seçim öncesinde BANDIRMA İLKHABER gazetesinde  03-Nisan-2014 tarihinde yayınlanmıştır