Otoparkçı'nın silahla öldürdüğü esnafın cenazesinde polise ihmal suçlaması

Bandırma'da cadde üzerinde yer alan otoparkların oto kiralam şirketlerince işgal edilmesi  esnaflarca şikayet konusu olurken Ankara'da bir esnafın otopark terörü nedeniyle öldürülmesi gündemi  otopark sorununa getirdi.

Otopark tartışmasında silahıyla vatandaşı öldüren otoparkçı mafiasına ve olay esnasında  müdahale etmeyen polise cenazede vatandaşlardan tepki. Türkiyenin güncel sıkıntılarından biri olarak hemen her kentte yaşanan otopark sıkıntısı sorunu sonunda can aldı. Ankara da bir esnaf otoparkçının silahlı saldırı nedeniyle öldü olayla ilgisi olmayan bir vatandaşta yaralandı. 

Ankara Ulus Rüzgarlı Caddesi'ndeki sokaklarda tehditle otoparkçılık yapıldığını, yük bile indiremediklerini öne süren esnaf, İstanbul Caddesi'ni bir süre trafiğe kapattı.

Çevik kuvvetin gelmesiyle yolu açan grup, ara sokaklarda "ücretli otopark" tabelalarını devirmeye başladı.

Rüzgarlı Caddesi'nde bir kişi ile grup arasında yaşanan tartışmada, tabancasını çıkaran zanlının, rastgele ateş açması sonucu 21 yaşındaki esnaf Sedat Karagöz yaralandı. 112 Acil Servis ekibinin müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılan Karagöz, hayatını kaybetti. Esnaf, polisten kaçmaya çalışan zanlıyı yakalayarak, linç etmek istedi.

Linç edilmekten polisin yardımıyla kurtulan zanlı, bir iş yerine sokuldu. Zanlı, burada da kendisine tepki gösteren esnafa eline geçen eşyaları fırlatmaya çalıştı. Olayda bir kişi daha gözaltına alındı. Bölge esnafının büyük bölümü kepenk kapattı. Bölgede esnafın eylemi sürüyor. Gözaltına alınan 3 kişi emniyete getirildi

Ulus'ta esnafın otopark protestosu sırasında bir kişinin vurulmasıyla ilgili yakalanan zanlı K.A. ile gözaltına alınan iki kişi emniyete getirildi.

Zanlı K.A. ile olayla ilgili gözaltına alınan 2 kişi, işlemlerinin yapılması için emniyete getirildi.  Rüzgarlı Caddesi ve civarında bölge esnafının "tehditle" otoparkçılık yapıldığını belirterek protest

Ankara Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararına rağmen sürdürdüğü ‘paralı otopark' uygulamasından, bu konuda çıkan tartışmada bir esnafın öldürülmesi üzerine vazgeçme kararı aldı. Belediye Başkanı Melih Gökçek, kentteki tüm cadde ve sokaklarda yol üstü paralı otopark uygulamasının kaldırılacağını açıkladı.

Ankara'da uzun süredir tepki çeken ‘yol üstü ücretli otoparklar' önceki gün Rüzgarlı Sokak'ta bir otopark işletmecisinin esnafın üzerine silah sıkıp bir kişiyi öldürdüğü, bir kişiyi de yaraladığı olayın ardından bir kez daha gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek sabah Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Vali Bey'le yaptığımız görüşmeler neticesinde, kaidelere uymayan tüm otoparkçıların ruhsatlarının iptali ve bundan böyle otoparkların sadece ANFA tarafından işletilmesi gerektiği konularında mutabakata vardık.” açıklamasını yaptı.

 Gökçek, öğleden sonra ise belediye binasında bir basın toplantısı düzenledi. Bazı basın kuruluşlarının alınmadığı toplantıda Gökçek, “Otoparkları Ankara'da bedava yapalım dedik ve Başbakan'ımızı aradık. O da onay verdi. Belediye Meclisi'nden karar alındıktan sonra haftaya çarşambadan itibaren yol kenarında otoparklar ücretsiz olacak.” dedi. Otoparkçılarla daha önce yapılan anlaşmaları feshedeceklerini vurgulayan Melih Gökçek, “Alo 153 ve 155'e yapılan ihbar takip edilecek. Vatandaştan para alınmaya kalkılırsa ekipler müdahale edecek. Bu iş için 10 ekip kurulacak.” diye konuştu. Yol kenarı ücretli otopark uygulamasını mafyanın önüne geçmek için başlattıklarını savunan Gökçek, itirafta bulunarak, “Bu konuda pek bir başarı sağlayamadık.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Rüzgârlı Sokak esnafı, dün bir protesto yürüyüşü düzenledi. Yaklaşık 500 kişilik esnaf grubu, Mehmet Karagöz'ün vurulduğu yere kadar yürüdü. Grup, ‘Katil Melih Gökçek', ‘Rüzgârlı'da mafya istemiyoruz' sloganları attı. Esnaf adına açıklama yapan Osman Bozkurt, otoparkları işleten mafyadan bıktıklarını belirterek, “Bize üstten bakanlar, burayı birilerine peşkeş çekti. Bizim tek derdimiz ekmek paramız.” şeklinde konuştu. CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya ise, “Belediyenin işletme için otoparkları verdiği üçüncü şahıslar kim belli değil. Belediye diyor ki: ‘Haberimiz yok'. Belediyenin haberi yoksa bu suçtur, nasıl görmezsin.” diye sordu.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç da Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin cadde, sokak ve bulvarlardaki ücretli açık otopark uygulamasını, mahkemenin engellemesine rağmen sürdürdüğünü belirterek, “21 yaşındaki Mehmet Karagöz'ü Büyükşehir Belediyesi öldürdü.” yorumunu yaptı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken “Şehirlerimizdeki çarpık yapılaşmaya çözüm bulamayanlar, yanlış düzenlemelerle bir esnaf gencimizin hayatını kaybetmesine sebep oldu.” ifadelerini kullandı.

‘Polis, gözü önünde silah sıkılırken seyretti'

Rüzgarlı Sokak'taki cinayetin ardından güvenlik kameralarını ve haber ajanslarının geçtiği görüntüleri inceleyen ekipler, olayda bölgede görevli polislerin ihmali olduğunu tespit etti. Yürüyüş esnasında polisin yeterli güvenlik önlemi almadığı ve olayların büyümemesi için de gerekli özenin gösterilmediği belirlendi. Güvenlik kaynakları ise 21 yaşındaki genci öldüren otopark işletmecisine zamanında ve doğru yöntemle müdahale edilmediğine dikkat çekerek “Şahsın elinden silaha kesinlikle alınmalıydı. Bunun yapılması için zaten yeterli sayıda polis ekibi vardı. Ancak şahıs polisten çekinmeden rahatlıkla silahını çekip vatandaşa doğrultabiliyor. Yanında bulunan iki polis ise hiçbir şey yapamıyor. Anlaşılacak bir durum değil.” değerlendirmesinde bulundu.