Ozar: Bandırma ve Erdek'e Yazık Oluyor

 

Uzun yıllardır Antalya’da yaşayan ve son olarak Antalya merkezli köklü bir turizm şirketinde kontrat yöneticisi olarak görev alan Bandırmalı turizmci Aybars Ozar Bandırma ve Erdek bölgesinin turizm anlamında hak ettiği değeri görmediğini belirterek Erdek Ve Bandırma’ya yazık oluyor ifadelerini kullandı.

SANAYİ TURİZME ENGEL DEĞİL

Bandırma ve çevresinin sanayi bölgesi ilan edilmesinin turizme engel olmadığını ifade eden Ozar, ‘’ Turizm denildiğinde aklımıza sadece deniz kum güneş 3’lüsünün geliyor olması turizmin diğer dallarına konsantre olmamızı engelliyor. Turizm sadece deniz kum güneşten ibaret olan bir sektör değil. Kültür-İnanç turizmi , kongre turizmi , kuş gözlemciliği ve spor turizmi gibi turizm dallarında Bandırma ve Erdek’i kalkındırmak mümkün. Fakat yerel yönetimler başta olmak üzere halkta bu konuda bilinçlenmeli ve bunu istemeli. Bandırma ülkenin en büyük limanlarından birine sahip oluşu ve büyük şirketleri sınırlarında bulunduruyor olması sebebiyle ticari anlamda önemli bir konumda. Balıkesir’in en çok şehir oteline sahip tek ilçesi Bandırma fakat hafta içi otellerimizde boş yer bulmak çok güç, buda şehrimize iş için çok sayıda konuğun geldiğini gösteriyor . Bandırma her geçen gün büyüyen ticari hacmini şehir otelciliği ve kongre turizmiyle birleştirerek daha da önemli bir konuma gelebilir. Ticari hacmi bu kadar yüksek ve İstanbul-İzmir – Bursa- Kocaeli gibi bir çok önemli ticaret şehrinden kolay ulaşılabilir olan ender şehirlerden biriyiz bunu mutlaka turizm sektörü içinde avantaja çevirmeliyiz’’ dedi.

BANDIRMA BELEDİYESİ TURİZMİ İYİ ANLAMALI

Bandırma Belediyesinin sanat ve kültür anlamında çoğu zaman iyi niyet çerçevesinde bir şeyler yapmaya gayret gösterdiğini söyleyen Ozar,’’ Fakat kültür turizm ve sanat anlamında yapılan tüm çalışmalar Bandırmanın ülkede ki konumuna ve bilinirliğine bakıldığında yetersiz kalıyor. Turizme bakışımız sadece konser ve söyleşilerden oluşan bir festivalden ibaret olarak kalmamalı , Kuş Cenneti üzerine daha çok pazarlama çalışması yapılmalı ve çevre illerden buraya daha çok ziyaretçi çekilmeli. Belediye olarak ülkemizde gerçekleşen turizm fuarlarına katılım sağlamamız tanıtım yapmamız kaçınılmaz fakat buda maalesef ki gerçekleşmiyor. Ocak ayının sonunda İstanbul’da gerçekleştirilen Dünyanın büyük turizm fuarlarından biri olan EMİTT Turizm fuarında Balıkesir İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle oluşturulan stantda Bandırma’yı göremeyince üzüldük. Araştırmalarımız sonucu İl Turizm Müdürlüğü tarafından bütün belediyelere davet gönderildiği fakat Bandırma Belediyesinin katılım sağlamadığı bilgisine ulaştık. Bu gibi fırsatları kaçırmamak gerek . Fuara ziyaretçi olarak katılan Bandırmalı otelciler kendilerini temsil eden bir belediye ve fuar standı göremediler. ‘’ ifadelerini kullandı.

BANDIRMANIN KONGRE VE FUAR MERKEZİNE İHTİYACI VAR

Bandırma bulunduğu konum gereği stratejik bir öneme sahip diyen Ozar, ‘’ Şehrimizde bir çok sektörde ipi göğüsleyen ve Türkiye’nin en’leri arasına giren şirket ve marka var. Her geçen gün gelişen ve büyüyen ticari hacmimiz yanı sıra kolay ulaşılabilir olmamız ile de fuar ve kongre turizmi açısından uygun bir bölgeyiz. Bandırma Sanayicisi ile Ticaret odası ile Belediyesi ve siyasileri ile kısa orta ve uzun ölçekli turizm kalkınma planı hazırlamalı ve öncelikle Bandırmaya bir kongre merkezi kazandırılmalı . Farklı sektörlerde yapılacak çeşitli fuarlar şehrimize binlerce kişinin gelmesini sağlamakla birlikte dolayısıyla otel yatırımları ve istihdamı da artırır .’’ ifadelerini kullandı.

ERDEK’İN ALTERNATİF TURİZME İHTİYACI VAR

Erdek’in şuan ülkede popüler olan bir çok turizm beldesinden çok daha önce yapılanmış olmasına rağmen hak ettiği değeri görmediğini ve yeterli gelişimi gösteremediğini belirten Aybars Ozar, ‘’ Bir çok büyük şehire yakın olmasına rağmen Erdek doldur boşalt şeklinde 45-60 günlük bir sezon yaşıyor. Okullar kapandıktan açılana kadar olan süre zarfında gerçekleşen kısa sezon ne esnaf nede otelci için yeterli değil. Doğasıyla konumuyla iklimiyle Erdek’in hak ettiği ilgi ve alakada kesinlikle bu değil fakat kimse ayağınıza gelip şunları burada yapalım demez. Yerel yönetim başta olmak üzere ticaret odası ve halk bu konuya odaklanmalı. Eskiden Erdek’te Triatlon yapılırdı uzun yıllardır yapılmıyor. Türkiye’nin dört yanında maratonlar dağ koşuları yapılıyor , büyük sponsorlar büyük organizasyonlar binlerce insan katılıyor bölgede ki otellerde kalıyor esnafta kazanıyor . Neredeyse sadece Kapıdağ yarım adasında böyle bir organizasyon yok. Bu gibi daha bir çok alternatif üretilebilir . Örneğin inanç turizmi noktasında Erdek çok önemli tarihi kalıntılara sahip bunların üzerine gidilmeli ve daha çok turist gelmesi için projeler üretilmeli.’’ Dedi.

Antalya’da yaşayan çok sayıda Bandırmalı ve Erdek’li turizmci olduğunun altını çizen Ozar, ‘’ Yıllardır Turizmin başkenti Antalya’da profesyonel olarak bu işlerin içindeyiz. Belirli kaynaklar bağlantılar ve imkanlara sahibiz. Erdek’i Bandırma’dan Bandırma’yı Erdek’ten ayırmak olmaz, bölgede ki turizm verimliliğinin artması için elimizden ne gelirse memleketlerimiz için yapmaya hazırız, büyüklerimizin bir telefonu yeter’’ dedi.

BG- HABER :HAYRETTİN İLDAM