Paşakent Kültür Merkezi Ya Yapılsın ! Ya da Yıkılsın !

PAŞAKENT KÜLTÜR MERKEZİ YA YAPILSIN ! YA DA YIKILSIN !

Bandırma, 1. Dereceden deprem fayında ve Eğitim Araştırma Hastanesi gibi, burası da temelleri su içinde 15 yıl, su içinde bekletildi (hala da temelleri, su içinde yüzen bir yapı) ve korozyondan bütün demir aksamı -yine-çürüdü. Beton çürüdü !  Sözde hala bitirilmeye çalışıldığı söylenen PAŞAKENT KÜLTÜR binası, bitişik arsanın (AKP li F.ATLI’nın, okul alanı olarak tescilli imiş imarda) tecavüzüne de uğradığı için, veya planda bitişik arsanın haklarına tecavüz edildiği için kullanışsız, tehlikeli ve absürd bir yapı.

2001 yılında temelleri atılan binanın, aynı temeller üzerinde mi yükseldiği ? Yoksa 2019-20 yıllarında ki ihalesinde eski temellerin sökülüp sökülmediği ve yeni temellerinin atılıp atılmadığı hakkında, bir çok söylenti var. Bu konuda sanırım, Bandırma Belediyesi bir açıklama yapabilir, acilen yapmalı !

Biz de ona göre ; YIKILSIN veya YAPILSIN diye feveran ederiz !

TARİHÇESİ...

Yaklaşık 8 dönümlük Arsası Bandırma Belediyesine ait iken ; 1998 de DYP Belediye Başkanı Durgut ERGİN tarafından, KÜLTÜR MERKEZİ yapılsın diye,  Hazine'ye devri yapılmış. 2000 yılında da arsa, aynı amacın gerçekleştirilmesi için, DSP li Belediye Başkanı Halil ÜNLÜ döneminde, Kültür ve Turizm Bakanlığına, devir edilmiş. 2001 yılında da, 2003 yılında hizmete gireceği ilan edilerek,  2 Trilyonluk bir keşif bedeli ile ihaleye çıkarılmış. Yıl-2023 ? Ama ödenek yetersiz denilerek, ama müteahhidin parası ödenmediğinden, bu inşaat defalarca durmuş, tekrar tekrar ihaleleri yapılmış, tekrar tekrar aynı senaryo ile, bu güne enkaz olarak gelmiş ! Çeyrek asırlık bir RÜYA yani !

2004/2007 yıllarında AKP Bandırma Belediye Başkanı olan, devamında da AKP Balıkesir Milletvekili olan Cemal ÖZTAYLAN, bu senaryoların 1 numaralı şahidi ve izleyicisi ve hatta bitirilmemesi için, katkı sunan kişidir. Çünkü adı ; KÜLTÜR MERKEZİ ve Bandırma 2009 dan beridir CHP li Belediyeler tarafından yönetiliyor. Olur a,  sol zihniyet KÜLTÜR FAALİYETİ adı altında, "gomanizm" faaliyetleri falan yapabilir değil mi ? Kültür diye BALE, Kültür diye TİYATRO çalışmaları falan yapabilir değil mi ? Yani KÜLTÜR çalışması, AKP lilerin sevdiği bir alan değil. Belediye Türkçü bir zihniyette olsaydı, o da kötüydü. Türk Kültürü diye, arap kültürünü zedeleyen çalışmalar da... AKP nin hoşuna gitmez ve İSLAM elden gidiyor diye, yine durdururlardı... Yani bu gelişmeler, sürpriz değil !

Cemal ÖZTAYLAN, Fetö olayları çıkıncaya kadar AKP Balıkesir Milletvekiliydi, şimdi de AKP li Balıkesir B.Ş Belediye Başkanının, baş danışmanı. Ama oğlunu milletvekili yaptı, şimdi babası AKP B.Ş Belediyesinin yetkin kişisi, oğlu da TBMM nde AKP Balıkesir Milletvekili... İşbu Kültür Merkezinin doğuşu yıllarında ya doğmamıştı, ya da küçük bir çocuktu değil mi ?

B.Ş Yasası ile ; 2014 yılından beridir de BALIKESİR, bir büyük şehir. Balıkesir, yasayla birlikte Bandırma’nın bir çok yerini kendine aldı ama ; işbu Kültür Merkezini almış gibi yaptıysa da, galiba almamış ki, önceki günkü basın açıklamasında, AKP liler burayı Kültür Bakanlığından alacak bir protokolü hazırladıklarını falan söylediler. Yani, hem bitirilmeyen, hem de sahibi belli olmayan ama Bandırma Belediyesine de, geri verilmeyen bir arsa ve metruk, çürümeye terk edilmiş bir binadan bahs ediyoruz !

Evim orda olduğundan, her gün önünden gelip-geçtiğimden, 20 ayda 24 dairelik bir inşaatı yapan eski bir Yapı Kooperatifi Başkanı da olduğumdan, bu inşaat faaliyetini... ister istemez, yıllardır üzülerek gözlemledim. AKP İktidar olduğundan beri, AKP B.Ş Balıkesir Belediyesini ele geçirdiğinden beri ; bu enkaz her seçim sürecinde AKP nin seçim argümanı ve AKP nin bitireceği bir icraatı gibi, lanse edilegeliyor... 1998 den beri kimler geldiii ? Kimler geçti !

AKP nin, Demokrat Partiden beri taktiğidir. Her seçimi, algılarla alırlar. Seçim rüşvetleri, olmayan hizmetlerdir.  Oradan petrol çıkardık, burada doğalgaz bulduk, milli otomobil uçak fabrikalarını kurduk, yerli uçaklar havada gibi gibi... Bizim KÜLTÜR MERKEZİMİZ de, 1998-2023 hala Bandırmalılara bir seçim rüşveti olarak sunuluyor da, AKP burdan ne kadar rant, ne kadar oy sağlıyor veya sağlayacak bilemem ! Bandırmalılar zeki ve uyanıktır, ben uyarayım da !

BURANIN SAHİBİ KİM ?

AKP liler ilgilendiğine göre ; AKP sahiptir de... AKP nin Kültür ve Turizm Bakanlığı mı ? AKP nin B.Ş Belediyesi mi ? Balıkesir Valiliği mi ? Bandırma Kaymakamlığı mı ? AKP li Milletvekilleri mi sahip ??

CEHAPELİLER sessiz ve sakin ve dahi hesap bile sormadan, inşaata da gidip resim çektirmediklerine göre, B.Ş/Bandırma Belediye meclislerinde bir soru önergesi sunmadıkları gibi, sahip kurumlara gidip, bilgi alıp hesap sormadıkları gibi, halka ve basına da bu konuda beyan sunmadıkları için ;   AKP lilerin gizli ortağı gibiler de... Anladığım kadarı ile CEHAPELİLER, buranın sahibi değil... makul seyircileri..!  Tapuyu, görmemiz gerek sanırım!

Sahip AKP nin, AKP li Bakanlıkların yatırım plan ve bütçelerini incelediğimiz zaman, aldatıldığımızın resmi, ortaya çıkıyor mesela. 2022 Balıkesir B.Ş Yatırım planlarında, buraya ayrılan bir bütçe yoktu mesela ! Bakanlık bütçe ve yatırımlarını da, anlı şanlı muhalefet milletvekillerimiz var ya, onlar inceleyip, halka hesap verseler keşke !

AKP liler, il-ilçe başkanları... Kültür merkezinin su içindeki çürümüş inşaatına gidip resim çektirmek ve açıklama yapmak, İCRAAT değildir. Siz şunu yapın mesela... 1998/2001 yılından beri buraya harcanan plan-proje reklam masraflarınızı, ihalelerinizi, ihaleleriniz neticesinde kaç müteahhide ne kadar ödemeler yaptığınızı falan, bugüne göre bu enkazın maliyetini, bir önümüze döküverin de... bizde buranın VAYYYY BEEEEE ! ne değerli, ve ne pahalı bir hizmet alıyoruz diye, kıvanalım değil mi ? AKP var ya, AKP... Bandırmalılar için, vatandaşları için açmış kesesini de, trilyonları harcıyor diye kıvanalım mesela. Harcattıran milletvekillerininde, elini eteğini öpelim değil mi ? Sizi gidi halkçı, Bandırmaseverler sizi !

27/01/2021... AKP İlçe başkanımız ( M.Doğan) diyor ki ; “ Paşakent Kültür Merkezi'nde çalışmalara ara verilmedi. Pandemiden kaynaklanan bir bekleme var, gecikme olmayacak, vaktinde (vakit ne zaman ?) bitecek."   “Daha 3 tane daha kültür merkezi lazım, yer arıyoruz...”  falan da demişsiniz de, umarım gelecek 20 senelik veya 2053 yılına kadar, o sayıya ulaşırsınız... 2071 de olabilir tabii, bizim için mahsuru yok !

Geçtiğimiz gün, AKP Milletvekili Ali TAYLAN ÖZTAYLAN ile yanyana, bu enkazın önünde resim çektirenler, keşke buranın geçmişini Cemal ÖZTAYLAN’a sorsalardı ? Edip UĞUR öldü, Zekai KAFAOĞLU’na, Yücel YILMAZ a sorsalardı... Bandırma Belediyesine de sorulabilirdi, öyle ya... oraya ruhsat veren denetimini yapan, yaptıran yer de Bandırma Belediyesi olması gerek. Tolga TOSUN da bir şeyler biliyordur bu konuda. İmar/Fen İşleri Müdürüne sorup öğrenir, o da konuşurdu mesela...

İnşaatın önünde çektirilen resim ve verilen beyanat bir "AKP siyasi rüşvetidir " Bandırmalılara... Ama Bandırmalılar, bu rüşveti kabul etmeyeceklerdir. Zokayı da, yutmayacaklardır !

Enkazda resim çektirenler diyor ki (Resim de Yücel Yılmaz eksik) ; Biz Balıkesir B.Ş Belediyesi olarak burayı Kültür Bakanlığından devir alacak bir protokol hazırlıyoruz. Protokol imzalansın, B.Ş buraya gelecek ve bu inşaat hızla tamamlanıp hizmete sokulacak. Bu hafta demişsiniz yaaa, 25 yıl bekledik, bu haftayı da bekliyoruz bakalım ! Arkadaş, bu protokol daha yeni mi hazırlanıyor ? Yıllardır, devir almadınız da madem, neden ve nasıl burada gelip atıp-tuttunuz ? Protokolünüzü, şimdi müjde mi yapıyorsunuz ?

Bandırmanın kanayan yarası... 25 yıldır bitirilemeyen demişsiniz de, YARAYI AÇAN ve KANATAN KİM ? 22 yıldır, o yara üzerinde tepinenler kim ?

Ama, KURAN KURSU MU yapalım, yoksa ENSAR a mı verelim gibi başka düşünceler de var ki ; Mv soruyor, burayı ne olarak istiyorsunuz ? Yahu orası Bandırma Paşakent Kültür Merkezi... Kültür Merkezi olacam diye, 25 senedir çürüyor... 25 sene mi sonra mı, sanki bitirmişsiniz de, burayı ne yapalım mı diyorsunuz ?

Bence burası KÜLTÜR MERKEZİ değilse, nedir arkadaş ? Hani, ilçe başkanınız Bandırmaya daha 3 tane daha Kültür Merkezi yapacağız diyordu ? Şimdi ne oldu da, burayı başka amaçlara ait, hizmete çevirmeye çalıyorsunuz ?  NAKŞİBENDİ DERGAHI na çevirin oldu olacak da, millet hizmet görsün!

BU İNŞAAT ARTIK BİR ENKAZDIR, YA YIKILSIN, YA DA YAPILSIN ARKADAŞ ! AKP lilerin seçim rüşvetlerinde, genciz diyen gençlik atraksiyonlarında, resim çektirmelerinde, doğal gaz bulduk-petrol bulduk-yerli uçaklarımız göklerde gibi... artık kullanılmasın !

Ya da, Bandırma Belediyesine geri verilsin de, biz burayı halka mal olacak bir merkez haline getirtmek için, uğraş verelim.

RAMAZAN NARİN /TTK  29/08/2023 NOGAYTÜRK