Peki,Define Nerede? Bir Kanal İstanbul Yazısı

Peki,Define Nerede? Bir Kanal İstanbul Yazısı

Gündeme daha düşer düşmez toplum ikiye bölündü. Karadeniz hikayesine benziyor..

Karadenizli balıkçılar balığa çıkıp ağlarını serpmişler…
Bekle babam bekle! Balık yok…
- “Şu bizim ağlara balık değil define takılsa nasıl olur?” diye sormuş uşağın biri.
Balıkçı teknesi beş saat sonra iskeleye yanaşmış.
Güverte kan yatağı, her taraf yaralı dolu… Konuşabilecek durumda olan tek adama sormuşlar: “Nasıl oldu, ne oldu?” _
- “Defineyi paylaşamadıkl”
- “Peki, define nerede?”
- “Mesela deduk…_”

Okumayı sevmeyen ama fikir tartışmalarına girmeyi seven bir milletiz. Mesela gidin Trakya bölgesine bir bakın. Bulgaristan hududun da bulunan İğne ada,dan başlayarak kıyı boyunca Rumeli Fenerine kadar inşaat izni verilmemesi, yol yapılmaması , askeri birliklerin bulunmasının sebebi Osmanlıdan beri Güvenlik Stratejisi nedeni iledir.
Edirne - İstanbul demir yolunun hat döşemesine bakın. Tek hat üzerinde zig zag çizerek gereksiz bir şekilde yolun uzatıldığını ,istasyonların yerleştirildiğini göreceksiniz. Bu tren hatları da Osmanlıdan beri Trakya'dan düşman işgaline karşı güvenlik uygulamasıdır..
Kanal İstanbul'a karşı eleştiriler ekseninden kaymış, '' Bir cinayettir , Bir ihanettir '' noktasına kadar varmış. Yapmayın,etmeyin .Kanal İstanbul ile ilgili Referandum yapılsa çıkacak sonuç seçim sonuçları baz alınsa 2-3 puan farkla yarı yarıya çıkar. Kanal yapılması cinayettir demek toplumun yarısı katil mi oluyor? Yada yarısı hain mi oluyor.
'' Kanal İstanbul yapılınca iİstanbul’un gelecek bir taarruza karşı savunmasız kalacağı, karşı taarruz için tankları Trakya’ya yollama imkanı olmayacağı'' denince bir dakika DUR DERİM.
Başta anlattım.Osmanlı İmparatorluğundan beri Trakya'dan düşman saldırısına karşı aldığı güvenlik stratejisini anlatmıştım.
Kanal İstanbul’un savunma için bir AVANTAJ olabileceğini düşünmek bile istemeyen bir ön yargı var malesef..
En iyi savunma katmanlı savunmadır.
**

Kanal İstanbul da çok geniş bir hendek demek değil'midir.??
İstanbul ile beraber tankların Trakya’ya geçişiyle ilgili sıkıntı niye olsun ki. Trakya'ya nereden tank göndereceksin.????
**

Zaten ŞU AN herhangi bir zırhlı ve mekanize saldırısı durumunda;Tank ve mekanize birliklerinin çoğunluğu Tekirdağ, Edirne, Kırklareli gibi illerde konuşlandırılmıştır..
İstanbul içinde bulunan zırhlı birliklerin 15 Temmuzdan sonra bu bu illere kaydırıldığını bile bilmeyenler konuşuyor. Ön tarafta zırhlı ve mekanize birlikler, arkasında 150-200 metrelik derin hendekler...Hendeklerin arkasında da alınmasın diye kıyamet koparılan S 400 ler... Esen kalın.”

10-01-2020/KÜÇÜKKUYU