Pompalı

“POMPALILAR” TÜFEK Mİ, SİLAH MI?

Fikret ÇAĞIN

İNTERNETTEN POMPALI TÜFEK(!) SATIŞINA YASAK GELİYOR!.

“Hükümet tarafından çalışmaları devam eden TORBA YASA taslağı tamamlanıp yasalaşırsa, POMPALI TÜFEK! Gibi yivsiz silahların ve AV amaçlı kullanılan Kama, Bıçak gibi her türlü kesici aletin ONLİNE (internet üzerinden) satışı ve reklamı yapılmayacak”. Yasaya uymayanlara 50 bin lira para cezası uygulanacak”.

Torba Yasa taslağında, Pompalılar konusundaki maddenin özü bu şekilde…

Akla geliveren bir iki soru: (Av amaçlı değil de İnsan öldürmek amaçlı olursa reklamı ve satışı serbest mi olacak?)!!!!.

(Ya da karpuz kesmek amaçlı olursa her türlü kama, pala, bıçak, hançer döner bıçağı gibi kesici aletlerin kullanımı, stadyumlara sokulma ve sudan sebeplerle çıkan kavgalarda kullanılma amaçlı olursa serbest mi olacak?)!!!!!!!!

Çok geç kalınmış bu yasa teklifi çok eksik ve biraz da gülünç. Çünkü bu cinayet silahı Pompalıların ithalatına, ülkemizde İmalatına ve satılmasına değil getirilmek istenen yasak, sadece İnternet üzerinden satışları yasaklanıyor, yani değişen pek bir şey olmayacak ve Pompalı cinayetlerine tanık olmaya devam.

Yeni çıkacak olan torba yasanın bu bölümüne kimler sevinip olumlu bakar derseniz?.

Sanırım, önce Av malzemeleri ve av tüfekleri satan AV Bayileri olumlu bakar. Her ne kadar belgesiz, ruhsatsız, faturasız tüfek satışı yapmıyoruz deseler de bu ve benzeri tüfekler ikinci el olarak ya da el altından alınıp satılıyorken bundan böyle daha rahat ve serbestçe POMPALI satabilecekler.

En çok da yerli silah sanayii, Maliyeye kayıtlı, ruhsatlı tüfek imalatçıları sevinecek, çünkü Pompalı satışları biraz daha artacak.

Onlar da her ne kadar perakende ve faturasız mal satmıyoruz deseler de kış günlerinde ekonomik durgunluk nedeniyle Panelvan tipi minibüslere tüfek

doldurup köylere harmanda ödemek koşuluyla veresiye tüfek satışı yaparlar, doğal olarak para almadıkları için de fatura vermezler.

Satışa sundukları Tüfek çeşitlerinde POMPALI da vardır ve tabii isteyene ruhsatsız satılır.

Bu şekilde tüfek alan köylü de. elindeki tüfeğin faturası olmadığından "Avlanma ruhsatı" yani "AV teskeresi" çıkartamaz, ama ava gitmekten de geri durmaz, işte o zaman bu vatandaş kaçak avcı ya da eli tüfekli olur.

Aslında AV TESKERESİ ve AVLANMA İZNİ alabilmenin bir takım koşulları vardır, ama Ülkemizde buna pek fazla itibar edilmez.

Örneğin, Orman İl ve İlçe teşkilatlarının belirleyeceği belli Periyotlarla ve Halk Eğitim Merkezlerinde, belirlenen yer ve saatlerde verilen AVCI EĞİTİMİ’ne devam edip sertifika almak, Sağlık kurumlarından sağlık raporu almak, Sabıka kaydı almak, Maliye’ye avlanma harcını yatırmak, Avcı Derneklerine kayıtlı olmak, Emniyette ya da Jandarmada faturalı tüfeklerin kayıtlı olması vs.vs, Gibi.

Ancak: Ülkemiz bu konuda adeta silah cenneti, birçok İl ve İlçemizde Merdiven altı diye tabir edilen çok sayıda silah imalathaneleri var.

Buralardan uzun yıllar el altından ve günümüzde de ONLİNE satışlarla faturasız, Ruhsatsız çeşitli imitasyon tabanca POMPALI SİLAH ve kesici aletler satılarak, hem Devletten vergi kaçırıldı hem genel asayişi bozan bir takım Magandaların çoğalmasına neden olundu ve hem de Pompalıların dışında çok miktarda faturasız AV tüfeği satılarak Ülkede çok sayıda kayıt dışı eğitimsiz (Avcı) görünümündeki Eli Tüfekliler meydana getirildi.

Son yıllarda buralardan temin edilen POMPALI SİLAHLARLA Yüzlerce cinayet işlendi, (özellikle de Kadın cinayetleri).

Hatırlarsanız, birkaç yıl önce bir Vekil, herkesin bir silahı olmalı demişti, bu beyan, Bireysel silahlanmanın önü nasıl alınabilir düşüncesine ters bir beyan olmuştu.

Bu yasanın da Bireysel silahsızlanmaya pek yararı olacağını sanmıyorum.

Bu uygulama İNTERNET üzerinden POMPALI SİLAHLARIN satışı yasak ama Av bayilerinden beğen beğen al demeye gelmiyor mu?.

Öyle veya böyle, bugüne kadar Bu cinayet unsuru SİLAH’ları hemen her fikri, zikri, düşüncesi bozuk olanlar aldı, bunu gören iyi niyetli insanlar da, ne olur ne olmaz düşüncesiyle savunma amaçlı aldı, almayan kalmadı denilebilir.

Bu nedenle POMPALI konusunda çok geç kalınmış bu yasanın çıkmasından çok denetimlere önem verilmeli ve mümkünse POMPALILAR ev ev soruşturularak toplatılmalıdır.

Sivil yönetimlerde bu tür bir uygulama demokratik olmaz denilirse, sadece bu silahların İthalatını Ülkemizde İmalatını satışını ve bulundurulmasını yasaklayan bir (Örfi idare) Sıkıyönetim ilanıyla toplatmak mümkün olamaz mı?

Yeteri kadar denetimi yapılamayan bu cinayet unsuru POMPALI’lara yasa taslağında da görüldüğü gibi, kah TÜFEK deniliyor kah SİLAH.

Ateşli silahlar yasasında yivsizlere TÜFEK, yivlilere SİLAH denir, Tüfek avda kullanılan tek, çifte veya namluları üst üste olan süper poze diye tabir edilen yivsiz tüfeklerdir, bunlar en çok iki fişek atabilir.

POMPALILAR çok atarlıdır ve kesinlikle "AV tüfeği" değildir, Avda kullanılamaz, bunlar yivsiz diye Tüfek statüsünde gösterilip masum sayılamaz, bunların namluları kısa, kundak yerine tabanca kabze’si takılmış on fişek veya mermi alan, ceket altında gizlenebilen, tam anlamıyla cinayet SİLAHIDIR.

Yani SİLAHTIR. Yivsizdir ve Av fişeği kullanıyor diye TÜFEK sayılmamalı.

Çok atarlı otomatik av tüfeklerinin de avda kullanılması yasaklanmalıdır, Tabii İnsanımızın ve yaban hayatının bir anlamı, bir gereği ve değeri varsa… Esen kalınız….

13-02-2020/BANDIRMA/FİKRET ÇAĞIN