Porajmos 75 Yılında Bandırma'da Etkinlikle Anıldı

Nazilerin 2.Dünya Savaşı sürecinde Avrupa da hunharca katledilen Romanların anma gecesi Bandırma Sanat Kültür Merkezinde  çok yoğun katılımcıyla gerçekleştirildi.

2. Dünya Savaşı süreci öncesinde başlayan süreçte Avrupa'nın hemen her köşesinde özgür yaşamlarını sürdüren  Romanlar  Almanlar tarafından büyük bir kıyıma uğratıldı. Almanların Ari ırk politikasına göre iddialara göre en az 300 bin  Roman;  aşağı ırktan oldukları gerekçesiyle ünlü Nazi toplama  kamplarında  acımasız şartlarda çalıştırılıp öldürülüp yok edilmişti. Aynı dönemde soykırıma uğrayan yahudilerden çok daha fazla Roman öldürülse de bu katliam  için sessiz kalınmış olması nedeniyle Roman halkı tarafından porajmos “parçalanmak” olarak adlandırılmıştı. Günümüzde dahi kendilerini kabul ettirme çabasında olan Romanların kültür ve geleneklerini sosyal uyum çerçevesinde sürdürülmesine katkılarda bulunan  Bandırma Çınarlı Çağdaş Gençlik Derneği'nin düzenlediği geceye Gönen Manyas,Susurluk ve Gömeç Roman Dernekleri de katılımda bulundu. Gecede konuşan Dernek Başkanı Eyüp Demirezen " Nazilerin uyguladığı soykırımın 75. yılında hayatını kaybeden tüm Roman kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz" dedi

Geceye ölenlerin anısına çiçek sunumu yapılırken Yalçın İnan Piyano dinletisi Aslıhan Peker 'de lirik dans gösterisi ile katkıda bulundu.

02-08-2019 - BANDIRMA GERÇEK - Edit. M.Leventoğlu