Poşette Vurgun Dönemi

 

Bir kilo ücretli poşet 50 tl yi geçiyor.Zincir marketlerde poşet vurgunu. Marketler poşet yasağını fırsata çevirdi.

Çevre kirliliğini önleme amacıyla kanunla düzenlenen yeni uygulamada naylon poşetler yasaklanacağına parayla satılmaya başlanınca fahiş kar hesapları konuşulmaya başladı.Türkiye, çevre kirliliği ile mücadele kapsamında plastik poşet kullanımını azaltmak için ücretli poşet uygulamasına geçti. Birçok Avrupa ülkesinde kullanılmakta olan uygulamaya ilişkin kanun, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi ancak naylon yerine kağıt veya bez poşet veya file önermeyen marketler yine naylon poşet veriyor üstelik fahiş fiyatla.

 Poşetlerin fiyatı en az 25 kuruş olarak belirlendi. Buna göre normalde 10 TL civarında satılan 1kg poşetin 50 TL den fazla fiyata satıldığı bu suretle naylon kullanımı yasağına fazla etki etmeden zincir marketlerin büyük haksız kazanç elde edeceği öne sürüldü.

Yeni kanuna ilişkin bilgilendirmede şu ifadeye yer alıyor:

"Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığı ile belirlenir ve her yıl için güncellenir."

Bilindiği gibi yeni düzenlemede Plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına da para cezası verilecek. Ceza, satış alanının her metrekaresi için 10 lira olarak belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'de yıllık 30-35 milyar adet poşet tüketildiğini açıklamıştı. Kurum, kişi başı yıllık poşet tüketimini 440'tan 40'a düşürmek istediklerini belirtmişti.

Vatandaşlar konuyla ilgili olarak sosyal medyada  kanun koyucuların samimi olmadığını naylon poşetin parayla satılması yerine tamamen yasaklanmasına itiraz edilemeyeceği görüşünü dile getiren paylaşımlarda bulundular.Öte yandan ilgililerden edindiğimiz bilgilere göre poşette market karının olmaduığı maliyet dışı miktarın devlete çevre koruma fonu olarak aktarılacağı ifade edildi.

BANDIRMA GERÇEK- EDİT:MEHMETLEVENTOĞLU