Rusya'nın Ukrayna İşgal Harekatına Dünyada Protestolar

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini protesto etmek için Cumartesi günü Türkiye'nin hemen her kentinde gerçekleştirilen protestolara dünyanın dört bir yanında şehirlerde de devam ettirildi. 

Ukrayna'nın güneyindeki şu anda Rus kontrolündeki şehri Kherson sakinleri, Rus birliklerinin varlığına karşı gösteri yapmak için sokaklara döküldü.

Rus askerleri uyarı ateşi açtı ancak protesto devam etti.

Birkaç bin kişi de Ukrayna'ya desteklerini göstermek ve Rus işgaline karşı olduklarını göstermek için Paris'te Place de la République'de toplandı.

Portekiz'in başkenti Lizbon'da göstericiler, BM Güvenlik Konseyi'nde bulunan büyükelçilikleri birbirine bağlayan insan zinciri oluşturarak savaşın sona ermesini talep etti. Şu anda Portekiz'de yaklaşık 29.000 Ukraynalı ikamet ediyor ve bu da onu ülkedeki en büyük yabancı topluluklardan biri yapıyor.

Portekizli emekli Maria Joao, kendi savaş deneyimleri nedeniyle burada olduğunu belirterek, "Dayanışma ve ayrıca yaşananlar beni çok üzdüğü için buradayım. Ben de bu tür bir durumu mecbur kaldığımda yaşadım. Angola'yı terk edin (1974'teki Portekiz devriminden ve ardından Angola'nın 1975'teki bağımsızlığından sonra ), bu yüzden bu Ukraynalı kadın ve çocukların durumunu çok iyi anlıyorum. Bu yüzden buradayım."

Londra'nın Trafalgar Meydanı'ndaki protestocular Ukrayna'ya destek istedi. Konuşmacılar kalabalığa seslendi ve göstericilere "Ukrayna'nın yanında olun" ve "Ukrayna için hava savunması" sloganları attı.

Benzer manzaralar, Cumartesi öğleden sonra binlerce kişinin sokakları doldurduğu, bayraklar sallayarak, pankartlar taşıyarak ve konuşmacıların Ukrayna ile dayanışmalarını ve savaşın sona ermesi arzusunu ilan ettiği benzer manzaralar görüldü. Zürih'te de binlerce kişi acil ateşkes, diplomatik müzakereler ve Rus birliklerinin geri çekilmesi talebiyle sokaklarda şehir merkezine yürüdü.

Asya'da, Tokyo'da toplanan kalabalıklar "Savaşı durdurun, hayatları koruyun" diye bağırırken, bazıları "Ukrayna'nın yanındayız" yazılı pankartlar açtı. ve Rusya Devlet Başkanı'nın "Putin'i Durdur!" PANKARTLARI AÇILDI.

06-03-2022/ KAYNAK :EURONEWS