Sağdan Soldan Estarabim

SAĞDAN SOLDAN ESTARABİM...

"Hayatta hiçbir zaman tarafsız olmadım, hep taraf oldum" sözünü alanlarda meydanlarda, sokaklarda, makamlar da kullanırsanız, gün gelir "Makamları kullandılar" demek zorunda kalırsınız... " Ayinesi hoştur kişinin lafa bakılmaz / Şahsın Görünür rütbe-i aklı eserinde " Beyiti Ziya Paşa'nın Türk Eğitim-Öğretim ve Siyaset hayatına emanetidir , bu tür durumlarında kullanılsın diye söylenmiştir.

Bir süredir Bandırma CHP delege seçimleri terennüm edilirken , ortalıkta harb-i umumi ilan edilmiş gibi vakıa'dan geçilmiyorken, birden birilerinin sol gözünün seğirdiği konuşulmaya başlandı.. Memleketin böyyük solcularının soldan soldan bakmaya başlayınca, önlerini ve yönlerini göremez oldukları dedikoduları Siyasi gündemin bir parçası oluveriyordu kulislerde. Direksiyon sadece sola bakarak kullanılamazdı. Gözünüz her yerde olacak, doğru kavrayıp sonra aracınızı sola çekeceksiniz ki nerede durduğunuz net olarak görünsün.

Makamlar geçicidir Efendiler.. Demokratlık zenaatını iş bileceksiniz kendinize. Yoksa toplumun cezalandırması pek olur. Umut olacaksınız ki insanlar arkanızdan yürümeyi yedirsin kendine... İlk iki gün heyecan içinde seçime asılan taraflardan biri ortamın gerildiğini, seçimlerde üyeye baskı uygulandığını ve daha çok gerilmesin diye geri çekildiklerini ifade ederek, üs olarak kullandıkları Kafe'nin sandalyelerini boşalttılar. Bandırma Siyasetinde var olmaya çalışanlar, bu büyük Tasfiye hareketinin altında yatan kitlelerin psikolojik yapısını doğru okumak zorundalar. Bu iktidarın gücünü kullanmaktır aymazlığına sakın kimse düşmesin. İktidarın avantajı seçim sandığından bu kadar açık ara çıkan rakamlarla tanımlanamaz. Bu durum; Bandırma Kamuoyu ve Chp tabanının Siyasi git-gel leri, kibiri ve Büyük egoları, zamansız istifaları, Parti disiplinine aykırı durumları kabüllenemediğini gösterirken, aynı zamanda Siyasetin Gençleşmesi, yaşlı bir nüfusa sahip olan Parti Tabanının, gençliğin yoluna açma çabası olarak da okunabilmelidir. Mavi liste içinde çalışan geçmişte önemli görevler almış Genç Potansiyelin, Basın açıklamasındaki fotoğrafta yer almaması, ciddi bir rahatsızlığın olduğunun işareti olarak siyasi kulislerde konuşulmaya devam etmektedir.

Bu şehire her çivi çakan insan saygıyla anılmalıdır. Sayın Mirza’nın da Sayın Tüm’ün de Bandırma’ya emekleri büyüktür. Buna kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz. Fakat Partili olmak, kendini işin sahibi olarak görmekten başka bir şey olmalıdır. Dayanışma, birlikte yürüme, Anadolu insanın geleneksel özelliğiyken, yaşanan durumları açıklamak ayrı bir tez konusu olarak önümüzde durmaktadır. Demokrasiden ve Demokratlıktan uzaklaşmak , aynı zamanda hesaplaşma adı altında büyük bir girdabın içine herkesi çeker. Mavi Listenin Delege seçimlerinden çekilmesi ile ilgili yapılan Basın Toplantısında Sayın Mirza Geçmiş dönemde Belediye işçilerinin delege seçimlerine topluca getirilmesinin nedenini mesainin aksamaması olarak açıklasa da, işçilerin Müdür refakatinde getirilip götürülmeleri Parti üyelerinin hafızasına derin bir yara olarak kazındığı unutulmamalıdır.

CHP Delegesi İlçe başkanı Hüseyin Bahar ve Belediye Başkanı Tolga Tosun’a büyük bir güvenoyu vermiştir. Şimdi bu güven oyunu birleştirici bir güce dönüştürerek, kimsenin ötekileştirilmediği bir zemine çekmek sağlanabilecek midir; onu izleyip göreceğiz. Kaldı ki bunu gerçekleştirmenin yolu da demokrasiden ve herkese eşit mesafede olmaktan geçmektedir. Hiç kimsenin “vazgeçilmez” olduğu görülmemiştir.

Gözünüz yolda, Yüreğiniz solda olsun.

BANDIRMA/05-12-2019