Sahte İçki'den Kurtuluş Zor !! Dr. Yüksel Kaş Açıkladı

ÇOĞUNLUKLA UCUZ ÖZEL ÜRETİM YADA  BULGAR RAKISI DİYEREK İÇİLEN SAHTE İÇKİLER  METİL ALKOL ZEHİRLENMESİ YAPAR VE ÇOĞUNLUKLA SONUÇ  KÖRLÜK VE ÖLÜM .
İstanbul'da sahte içki nedeniyle 12 kişinin hayatını kaybetmesi, 9'u ağır olmak üzere 23 kişinin de tedavi altına alınması, gözleri bir kez daha metil alkol zehirlenmesine çevirdi. Bu nedenle MEDICANA International   İç Hastalıkları Uzmanı Dr Yüksel KAŞ ile sahte içki (metil alkol) zehirlenmesi üzerine görüştük. Dr Yüksel KAŞ’ın konu ile ilgili açıklamaları şöyle:

Sahte içki yapımında kullanılan metil alkol çok toksik (zehirleyici) bir maddedir. Daha ucuz olduğu için gerçek içkilerdeki etil alkolün yerine metil alkol kullanılmaktadır. Sahte içkileri ucuz satmaktalar ve kullananların (sağ kalanlar) ifadesine göre ispirto gibi koktuğu bilinmektedir. Ama içkinin sahte olup almadığının fark edilmesi oldukça güçtür. Küçük miktarlarda bile (15-30 ml; 1-2 yemek kaşığı) toksik etkisi olabilmekte, 60 ml alımı bile öldürücü olabilmektedir. Sahte içki kanda formaldehite ve sonunda formik asite dönüşerek zararlı etkilerini gösterir. Bu dönüşüm zaman alır. Bu nedenle belirtiler geç başlar. Kişi metil alkolü aldıktan 6-12 saat sonra ilk belirtileri görülmeye başlanır. Eğer kişi beraberinde etil alkol (normal içki) almışsa belirtiler daha geç başlar.  Normal alkol zehirlenmesi gibi başlar ama daha farklı olarak ; uyuklama, kas güçsüzlüğü ve öfori (sarhoşluk hali) çok daha  belirgindir. Toplu zehirlenme şeklinde görülür. Kas güçsüzlüğü, ağır kusmalar, üst karın bölgesinde ağrılar, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, sık soluma, bulanık görme, ışığa bakamama, sonunda görememe şikayetleri ile başlar. Görme sinirinde harabiyet sonucunda körlük gelişir. İlk belirtilerden sonra kişide gelişen nefes darlığını takiben deliriyum (çıldırma) ve ardından koma gelişir. Yaşayanlarda körlük kalıcı olabilir. Metil alkol zehirlenmesi fark edildiğinde ivedilikle yoğun bakıma yatırılıp takip edilmeli. Hastada metabolik asidoz ve koma gelişir. Hastaya tedavide etil alkol verilmesi şaşırtıcı olmamalıdır. Çünkü metil alkolü vücutta yıkan enzim için yarışsın diye etil alkol verilir. Böylece metil alkol tehlikeli olan asit yapısındaki formaldehite dönüşmemiş olur. Ayrıca hastaya hemodiyaliz uygulanmasının son derece faydası vardır. Metil alkolün vücuttan atılması 3-4 günü bulur. Zehirlenen kişilerin çoğu yaşamını yitirir. Sağ kalanlarda da körlük büyük oranda kalıcı olur.
Metil alkol zehirlenmesi görüldüğü gibi tedavisi oldukça zor ve tedavi başarısı oldukça düşüktür. Bu durumun yaşanmaması için alınacak önleyici tedbirler daha değerlidir.