Sahte İçkiden Ölümler 44 Kişiye Çıktı.

Sahte içkiden  ölenlerin sayısı 44’e çıkarken, durumları ağır olan 50’ye yakın kişinin de hastanelerdeki tedavisi sürüyor. 1 Kasım'dan sonra satışı yasaklanan Etil Alkol'ün piyasaya sürülmesiyle ölümler arttığı iddia edilirken  Dezenfektan ve kolonya yapımında da kullanılan etil alkollü ürünlerden içki yapıldığı haberleri üzerine  CHP konunun Meclis’te araştırılmasını istedi.
Sahte içki yüzünden dün İstanbul’da 6, İzmir’de 3, Muğla, Aydın’da 2’şer, Mersin, Trabzon ve Zonguldak’ta 1’er kişi daha hayatını kaybetti. İzmir’de ölü sayısı 18’e, İstanbul’da 7’ye çıktı.

Balıkesir Valiliğince yapılan açıklama da 10.10.2020 tarihinden itibaren Balıkesir  İli genelinde sahte alkol üretimi ve satışının tespiti ve önlenmesine yönelik olarak İl Emniyet Müdürlüğü birimlerimiz tarafından yapılan çalışmalar sonucunda;

215 işyeri, depo vb. yer kontrol edilmiş,
22 kişi hakkında adli, 13 kişi hakkında idari olmak üzere toplam 35 kişi hakkında yasal işlem gerçekleştirilmiş,
Bu kişilerden 4’ü tutuklanmıştır.

Kontrol ve aramalarda;

11.772 litre etil alkol,
402 adet anason aroması,
359 adet yüzey temizleyicisi,
24 litre el yapımı rakı,
22 litre el yapımı votka,
20 litre el yapımı şarap,
10 litre el yapımı alkol,
3 litre el yapımı viski,
1 litre anason ele geçirilmiştir.
Sahte alkol kullanımı nedeniyle hastanelerimizde toplam 8 hastanın tedavisi devam etmekte olup bunların 4’ü yoğun bakımda bulunmaktadır.

Sahte alkol üretimi ve satışına yönelik güvenlik birimlerimizin çalışmaları etkili olarak sürdürülmektedir.

Öte yandan Sahte içki ölümleri nedeniyle başlatılan soruşturmalarda dikkat çekici tespitlere ulaşıldı.
Emniyet ve savcılıklar, ölüm vakalarının ardından sürdürdükleri soruşturmalarda “marketlerde satılan ve dezenfektan olarak kullanılan, etil alkol bazlı yüzey temizleyici sıvılara, içki aromaları karıştırılarak içilmesinden dolayı zehirlenme vakalarının yaşandığını” tespit etti.
Kırıkkale’deki soruşturma dosyasına göre, şüpheli Ö.U.’nun işlettiği ‘Millet Bulvarı Ekonomi’ marketten, yasal üretim izni bulunmayan ‘LORD’ marka alkol bazlı ev dezenfektanını alarak satışa sunduğu, bu ürünün etil alkol ve diğer karışımlarla alkollü içecek olarak içilmesinin ardından zehirlenmelere yol açtığı belirlendi.

Sosyal medyada paylaşılan haberlere göre çeşitli illerde hastanelerde tedavi gören 50’ye yakın kişinin durumu ağır. Katliamı andıran ölümlerle ilgili korkunç bir iddia ortaya atıldı.
Etil alkol satışı 1 Kasım’dan itibaren yasaklanacak.

Etil alkole talep fazla olunca ölüm tacirleri, depolarındaki metilalkolü, ‘etil’ diye piyasaya sürdü. Sahte içki yapan şebekeler de bunu sahte içkide kullanınca ölümler meydana geldi.
Nazilli’de zehirlendiği iddia edilen Orhan Öztürk (60) ile 54 yaşındaki A.Y. yaşamını yitirdi. Öztürk’e sahte içki sattığı iddia edilen N.A. (59) gözaltında.

Kendi hazırladığı sahte alkolden içen özel güvenlik görevlisi M.B. (56) yaşamını yitirdi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.
ZONGULDAK Ereğli’de hastaneye kaldırılan Harun İnanç (54) hayatını kaybetti, Hasan A. (52) ise yoğun bakımda. Polis, sahte alkolün nereden temin edildiğini araştırıyor.TEKİRDAĞ  Kapaklı’da sahte içkiden zehirlenen C.K. (54) tedaviye alınırken, iş yerindeki aramada bidonlar içinde sahte içki bulundu.İZMİR 'de Sahte içkiden zehirlendikleri iddiasıyla tedavi gören Orhan Korkmaz (72), Suat Yeşilyurt (48) ve Ahmet Karayiğit (58) yaşamını yitirmesiyle ölenlerin sayısı 18’e çıktı. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, “Hastanelerimizde 20’nin üzerinde kişinin tedavisi sürüyor, bazılarınındurumu kritik” dedi.Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki aktarlara baskında 15 kişi gözaltına alındı. 5 ton sahte etil alkol ele geçirildi

 Markalı alkollü içeceklerde bandrollerin de  sahtesi yapılarak piyasaya sunuluyor.
33-50 ml ya da 1 litrelik pet şişeler içerisinde satılan içkiler bilinçli alınıyor. Çünkü ucuz. 150 liralık içkiyi 15-20 liraya alabiliyorlar.”
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün operasyonlarında yakalanan toplam 58 şüpheliden 8’i tutuklandı.
1 Kasım’dan itibaren etil alkol satışının yasaklanacak olması nedeniyle piyasaya çok miktarda etil alkol adı altında metil alkol sürüldüğü, etil alkol satanların da malzemeler elde kalmasın diye satışı hızlandırdığı tahmin ediliyor

14-10-2020/B.G.HABER MERKEZİ