Salya Kusan Bandırma Körfezinde...Susanlar!

BALIKESİR VALİSİ , BAGFAŞ  VE... SALYA KUSAN BANDIRMA KÖRFEZİNDE... SUSANLAR !
      ( NOGAYTÜRK Araştırma ve Durum Tespit yazısıdır...)

MARMARA DENİZİ, insanoğlunun vahşi atıklarına karşı MÜSİLAJ - SALYA kustuğu için, bataklığa  dönüşüp eko sistemi ve canlı hayatı komple yok oluyor ! Felaket, kapımızdan içeri girdi !
Bandırma Körfezinde, deniz turizmi ve balıkçılık, deniz ürünleri her an yasaklanabilir ! BİLİNE !
( 1.100.000 ÇDP plan ölçeğinde, Güney Marmara ya getirilmeye çalışılan ANA METAL-AĞIR METAL-ATIK KİMYA Sanayii ve OSB nin ortakları ve faaliyetleri ile, Bandırma-Erdek Körfezini yok eden unsurları da, şu an ki faillerini  de, failliğe hazırlananları da, yeni doğabilecek sonuçları da belgeleriyle YAZACAĞIM. NOGAYTÜRK 
 

Denizde ki müsilajın ve salyaların oluşumunda ; AZOT ve FOSFAT ın ve ASİT in kısaca  KİMYASALLARIN neden olduğunu  bilim adamları söylüyorsa, Marmara Denizi ve Bandırma Körfezi'ne salınan azot-fosfat-asit, kimyasal... nerelerden gelmektedir ?
Bandırma-Erdek Sınırında ve Marmara Denizi Bandırma Körfezi kıyısında kurulu, Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş ne ait, Gübre imalat-ithalat-ihracaat ve asit fabrikamız var. Fabrikanın yarısında, kaçak büyüme ve yapılaşma yüzünden, İşletme RUHSAT problemleri olduğu zaten biliniyordu şimdi açıklandı. Bunun üzerine Valimiz  kendisiyle görüşmek isteyen Y.Kemal Gencer'i kabul etti. 
Sayın Valimiz Hasan Şıldak   Bandırma'ya bizzat geldi gördü.. Bu kapsamda ; Bagfaş’ın karşı kıyısında Kapıdağ eteğindeki Aşağı Yapıcı-Tatlısu Mahalleleri  kıyılarında sürdürlen Müsilaj temizlik kampanyası için, Bandırmaya gelen  Vali Hasan ŞILDAK ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ’la birlikte heyetlerin katıldığı programda, Bağfaş’ın denize deşarj ettiği soğutma suyu ve sıvı atık-gaz atıkları ve toprak atıkları... ulusal medyanın gözünden kaçmadı. Körfezde yaptırttığı incelemeler neticesinde  suç duyurusunda bulunup, yaygın basında yayınlandığı üzere ; ulusal ve yerel basına yönelik  açıklamasında;

Balıkesir Valiliği ;  "BAĞFAŞ Gübre Fabrikaları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından sürekli olarak denetim altında bulundurulan (?) bir sanayi tesisi olup, 2018 yılı başından bu yana, fabrikada (11) adet ? denetim gerçekleştirilmiştir ! Bu denetimler sonucunda ; tesisin sülfürik asit ünitesinin ana bacasında bulunan sürekli ölçüm cihazının, arızalı olması nedeniyle 30.11.2018 tarihinde 58.351,00 TL idari yaptırım, geçici faaliyet belgesi eksikliği nedeniyle 19.11.2020 tarihinde 88.499,00 TL idari yaptırım, işletme bünyesindeki kıyı tesisinde depolanan kükürt maddesinin denize atıldığının tespit edilmesi üzerine 01.06.2021 tarihinde 96.561,00 TL idari yaptırım uygulanmış ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur." ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca 9 Haziran 2021 tarihinde, tesiste kullanılan soğutma suyu deşarj hattından numune alındığı ve analiz sonuçlarının beklendiği kaydedildi. Görüldüğü gibi, yıllık 10 milyon civarlarında elleçlemesi bulunan bir fabrika için bu cezalar, semboliktir..

Marmara’yı etkisi altına alan "Müsilaj" felaketi, "Deniz salyası" olumsuzluğu için  Çevre  Bakanlığınca yayımlanan genelge ile, ulusal çevre temizliği kampanyası başlatılırken, Bakanlık kararına uyan Balıkesir Valiliği'nce de, denizi ve körfezleri kirlettikleri iddia edilen sanayici işletmeler, nihayet deşifre edilmeye başlandı. Sırada ; ETİ MADEN İşletmeleri var, ETİ MADEN SÜLFİRİK ASİT FABRİKASI var, sırada Kuş Gölüne kadar çevreyi kirleten HİDROJEN PEROKSİT ve adı manşetlere çıkmasa da işletmeler var. Bunların çoğu depo ruhsati ile başlamış sonradan arada fabrikaya dönüşmüş işletmeler. Yönetmelikler net ama nedense kimyasal atıklar akıp duruyor.  Denize akar akarsuları kirleten pekçok kimyasal tesis ve işletmelerimiz var...Var oğlu var yani !

ÇEVRE BİLİNCİ OLMAYAN TEPKİSİZLER ; BAGFAŞ a ilişkin Bandırma Yerel  Basınında ve sosyal medyada, tarafımızdan arada gündeme getirilmesine rağmen, yerinden pek kıpırdamayan yetkililer, haberlerin,  ulusal medya ile gündeme taşınması karşısında harekete geçtiler ! Ve Valiliğimiz, bu konuya ilişkin açıklama yapmak zorunda kaldı.

Darısı güya güçlü örgütü olan ve olmayan siyasi partilere başkanlarına, yönetimlerine ,basın sözcülerine hepsine yuh olsun sustukları için. Yine darısı  işi çevre değil siyasete ranta gizli ajandalık yaptıkları için BİR TÜRLÜ BİR ARADA GÖREMEDİĞİMİZ EGO YÜKLÜ başkanlarıyla  Çevre Derneklerimiz GÜMÇED, BAÇEV'e  Kent Konseylerine, darısı  ekmek parası için zehirli hava içinde çalışmak zorunda kalan  işçilerin yuvası duyarsız Sendikalarına, darısı bütün STK lara, darısı sosyal medyada Platformlar kurup çevre kirliliği konusunda  sadece paylaşımı beğenen çevreci  arkadaşlara, darısı 5 Haziran ÇEVRE gününde bile  Bandırma sahilinde 3-4 ayrı gurup ile BELEDİYE, GÜNEY MARMARA DAYANIŞMA ve EKOLOJİ BİRLİĞİ gibi farklı gruplarla  sorunu eğlenceye dönüştürenlere...Darısı sembolik şovlar ve sözde protesto yapan arkadaşlarımızın duyarsızlığı ve bölünmüşlüğüne...!

Resmileşin bari ve samimi iseniz, mücadelede elinizi taşın altına koyun arkadaş!
Bitmedi..Çevre İl Müdürlüğü, Jandarma Çevre Koruma Tim Birimi?. 
YEREL BASIN....ve en önemlisi de, sözde gazeteci olan arkadaşlarımıza... yazar-çizer olan arkadaşlarımıza !  Sorunlarla iç içe yaşayan onca haber sitesinde varsa yoksa rant ve bir elin beş parmağı yazan yok !  Yazan da daha sonra gidip el sıkışan ve SUYU kendi ÇÜRÜTENİ!  Şimdi savunan arkadaşlarımıza, asgari ücretin üzerinde para veriyor diye YALAKALIK yapanları da gördü bu gözler  ve yalakalalıkları tescil edilenleri de maalesef....Halk ölmüş, ölecekmiş umurunuzda değil tabii...Günü kurtarıyorsunuz sadece ! 

En önemlisi de 1/100.000 ÇDP Planlarında bile dava açmayıp sessiz kalan, sisteme ve patronaja ortak olan ve BAGFAŞ'ın zehirli dumanını  halkıyla birlikte yutan kentli vatandaşları için  hiç bir sesi çıkamayan , yeni faillerin gizli toplantılarının patronu Bandırma Belediyesi'ne de, darısı başınıza diyeceğiz tabii... 

SİYASİLER... Sizler ne iş yaparsınız bilmem ama, AKP-CHP-MHP-İYİ PARTİ, ve yeni kurulanlardan da bir ses duymadığımıza göre ...Hepiniz, mesulsünüz Marmara'nın bataklığa dönmesinden, hepiniz mesulsünüz kanserden ölenlerin ahı üzerinizdedir...

Sahi nerdesiniz?  1975 yılından beri .. Sahici olsanız  karşı çıkarsanız ve halkın yanında olursanız, sizi milletvekili ve ilçe başkanı falan yaptırmaz mı sistem ve işletmelerin  patronları?

 KORKU ile, siyaset yapılmaz beyler !

Yarın BAGFAŞ, bir yemek versin...ortalıkta şov yapan  siyasilerimiz, STK Başkanlarımız ve sözde mırın kırın eden "cevahir" herkesten önce masalarda yerlerini alacaklardır.  Nerede halkçı samimiyetleriniz?Nerde söyledikleriniz? Nerde duruş!  Bir iki, tespit ve kınama demeci vermekle, SAMİMİ bir halkçı mı oluyorsunuz ? Yaşasın vahşi kapitalizm deyiverin de sahici olun!
Rotaryenler, Lionslar...BANDIRMA CHP gibi partileri ve Belediye Meclislerini  zaptettiniz de ellerinize geçirdiniz de, MARMARA'yı ve bizi yok eden sistem için  neler yapıyorsunuz ? Hangi davaya müdahil oldunuz ? Her şey Para kazanmak için mi  arkadaş ?  Bitiyor Bandırma, bitiyor Erdek, bitiyor Kapıdağ, bitiyor Güney Marmara, bitiyor Marmara Denizi ?  Bitti işte  sıra nereye gelecek!

Bandırma’lılar, Erdek’liler... hep yanından geçtiniz geçerken camları kapattınız burnunuzu tuttunuz  ASİT FB ,BAGFAŞ ve onun gibi işletmelere karşı sizlerde etkisiz ve tepkisiz kaldınız, biliyorsunuz ? Seyircisiniz ! Suçlusunuz, suçluyuz hepimiz bu konuda ! Şehir efsanemiz gerçek mi ? BAGFAŞ ile uğraşanlar maddi manevi baskılarla susturuluyor, engelleniyor, sürülüyor v.s söylentilerin tesirinde oluşan korku imparatorluğu algısı  yaratanları  tebrik bile etmemiz gerekir !  

MARÇEV (Marmara Çevre ve İmar Derneği) bunun için kuruldu, BİLİNSİN DE...!

Sendikaların, fabrikaların çevreyi kirletmelerine göz yumması da, işçilerini ve üyelerini düşünerek işsizliği düşünerek  sessiz kalması etik midir?  . Bu kadar pasif hareket etmelerini de sessiz kalmalarını anlayamıyorum. Arkadaş en önce ölenler sizlersiniz sizin arkadaşlarınız. Arkadaş, yarın bu fabrikalar bir şekilde kapanabilir  DENİZİN, HAVANIN-TOPRAĞIN-CANLILARIN yok olmasını nereye kadar seyredeceğiz. Kanserden ölen binlerce insanımızın  sorumluluğunda siz yok musunuz? ?

BAGFAŞ ın üretim faliyetleri DURDURULDU !?  Sayın Valimizin, B.Ş. Belediye Başkanı ile birlikte, Bandırma Körfezindeki SALYA temizleme çalışmalarına katılması ve basın açıklamalarından sonra beklenen oldu ve ; BAGFAŞ (Bandırma Gübre Fabrikaları AŞ.) ın faaliyetleri, geçici olarak durduruldu.!! Ya da yine muş gibi yapıldı bilemeyiz. Yıllar önce grevciler kapıdayken arkada fabrika çalışıyordu da?

Gazetelerde "Sayın Valimizin, kendilerine intikal ettirilen ÇEVREYİ KİRLETEN BAGFAŞ ihbarlarına karşı, yaptırdığı denetimler sonucu ve Sayın Cumhurbaşkanımız R.Tayyip ERDOĞAN Başkanlığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte kurulan, Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında, Bandırma'daki BAGFAŞ Gübre Fabrikası'ndaki ürküten görüntüler sonrası, denize salınan zehirli sular ve sarı renkli kükürt nedeniyle harekete geçildi ve yapılan incelemeler sonrası,  denetimlerde, yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edilen BAGFAŞ’ın faaliyetleri, (Arıtma ve deşarj) yükümlülüklerini yerine getirmediği için geçici olarak  durduruldu. Analiz sonucu da,  işletmeye 96 bin 561 lira para cezası yaptırımı uygulanmış ve karar, 1 Haziran’da tebliğ edilip uygulanmıştır ” denildi.
Devamında analize göre VALİLİK ;  “Öncelikle analizin sonucuna göre işletmeye yeni bir ceza kesilip kesilmeyeceğine karar verilecek. Cezayı gerektiren bir durum varsa, son 3 yıl içinde Çevre Kanunu’na aykırılık sayısına göre, 96 bin 561 liranın (2) ya da (3) katı ilave ceza kesilebilir ve ayrıca kirleticinin miktarına göre işletmeye, sınır değerlere gelinmesi konusunda süre tanınabilir ya da ‘kısmen veya tamamen, süreli veya süresiz’ olarak faaliyeti durdurulabilir” dendi. Ayrıca, Marmara Denizindeki eylem planına göre DENETÇİ sayısında artışa gidilerek, şu anda Marmara nın (300) ?? denetçi tarafından takip edildiği de bilgisi verildi.

Verilen bu bilgilere göre, Marmara yı, Bandırma ve Erdek Körfezini bataklık yapacak felakete karşı duyarlılık gösteren Bakanlık ve Valilik çalışmalarını destekliyor ve takip ediyoruz. Ama 300 denetçinin işini düürt yaptığından şüpheliyiz araştırılsın. 
BAGFAŞ ; Gübre ve Fosfat ve Kükürt ve Asit atıklarını yok ederken ; Katı atıklarını ŞLAM OLARAK arkasındaki araziye DAĞ olarak yığmaktayken, , gaz atıklarını BACALARdan filtresiz veya yetersiz filtresi ile, olmayan ARITMA ile havaya salmakta, havaya salınan gazlar yüzünden Fabrikadan Körfez İvrindi ye, Gönen’e kadar, bütün zeytinlikler ve meyveler ve tarımsal ürünler ve canlılar zarar görmekte, aslında BAGFAŞ hala rahattır ! Ve yetkililer ve Hükümet, nedense ARITMA TESİSLERİNİ kurduramamışsa da ; Valilik ve Bakanlık uygulamalarından sonra Fabrikanın revize edilerek, yeterli donanımlara kavuşturulmasını, kamuoyu beklemektedir.
Balıkesir VALİLİĞİ ve ÇEVRE BAKANLIĞINI harekete geçiren görüntülerin bir kısmı bu videolardır...!
*BAGFAŞ Denize atık DEŞARJI VİDEO (1) ;  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=111749044465387&id=100068908...
*BAGFAŞ Denize atık DEŞARJI VİDEO (2) ;   https://www.facebook.com/100068908764591/videos/111747497798875 
*BAGFAŞ Denize atık DEŞARJI VİDEO (3) ;   
https://www.youtube.com/watch?v=UjOUfRDT-4I  

 

***

ERDEK BELEDİYE BAŞKANLIĞI – BAGFAŞ ;   Bugüne kadar, Bandırma Körfezini ve Bandırma Erdek ve Kapıdağ ile Güney Marmara’yı kirleten unsur olarak çevre Belediyelerden sadece, ERDEK Belediyesi ve Belediye Başkanlarımızdan sadece Hüseyin SARI olayın üstüne gitmiş, Ruhsatsız alanları mühürleyerek kaçak yapılanlar için, CEZALAR tahakkuk ettirmiştir. 
 
 ERDEK BELEDİYESİ ve BAGFAŞ arasında görülen ; T.C. BALIKESİR 1. İDARE MAHKEMESİ ESAS NO : 2021/452 E. Sayılı dosyada ; BAGFAŞ ın Erdek Belediye’nin tespit ve cezalarına itiraz ettiği ve açtığı dava, hala derdesttir ve bu davada Bagfaş’ın istediği YÜRÜTMENİN DURDURULMASI Talebi,  28/05/2021 tarihinde, oybirliğiyle RED edilmiştir. Davanın sonucunda ; Ruhsatsız yapıların yıkılması ve faaliyetin değişmesi halinde, arıtma tesisleri ve deşarj tesisleri,  elmecbur revize edilecektir. Bu davayı, sonuna kadar basın ve kamuoyu olarak takip edeceğiz!  Ve açılacak davalara BANDIRMA lılar olarak şikayetçi MÜDAHİLLER olarak katılacağız. Bandırma ve Erdek'de  ki ve Güney Marmara'da ki kurulu Çevre Derneklerini de, ancak show tesiri yaratan eylemlerinden vazgeçip, GÜNEY MARMARAYI korumak adına, ciddi olarak davalar açmaya ve hukuki mücadeleye ve demokratik mücadeleye, katılmaya mecburdurlar ve hepsini sahip çıkmaya davet ediyorum.
 Ayrıca ; 1. Derecede deprem kuşağında ve Gönen deprem fay hattının, tam da üstüne kurulu olan devletin özelin asitve gübre fabrikaları vahşi üretim , dikey depolama yaptığı ve sıkışınca havaya saldığı Amonyak GAZ Tanklarından birinin. BEKLENEN bir İstanbul-Bandırma depreminde patlaması halinde, rüzgarın durumuna göre (Bandırma-Erdek-Kapıdağ, Gönen...) tüm çevredeki  yerleşik hayatı tehdit edeceği besbelli..... Şimdi, bu bu Asit ve gübre fabrikalarının arıtmasız  bacaları deşarjları her yerinden akarak uçarak denizde, suda, toprakta ve havadadır!

 İnsanları mı koruyacağız ? Denizi mi ve içindeki canlıları mı koruyacağız ? Havaya salınan asitlerden etkilenen canlıları ve bitkileri mi ve hayvanları mı koruyacağız ? Toprağa salınanlar yüzünden zehirlenen içme suyumuzu mu koruyacağız...yoksa Türkiye’de En çok kanser vakası görülen ve kanserden ölenlerin rekor kırdığı bölgemizdeki insanların, çocuklarımızın-torunlarımızın hayatını mı... bilemiyoruz . Suni  ŞLAM dağları ...Ne atılıyor, ne satılıyor ama sinsice  TOPRAĞIMIZI ve SUYUMUZU kirletiyor!

Aslında koronadan çok önce Gaz maskelerimiz mecburi olsaydı bu kadar kanserden ölen olmazdı.  Denize ve havaya ve toprağa saldığı kimyasalların bitki-canlı hayatına ne kadar zarar verebileceği konusu, sözde Çevrecilerin veya Devlete ait kurumların takibi altında ama, devletin Çevre Koruma Timlerinin yaptığı denetimler, bu safhada yetersiz ve kurumların yaptırımları yok, yaptırım ve durdurma güçleri yasal olarak var da  yok! Tıpkı Gemlik gibi İzmit gibi Yalova  gibi  tüm Güney Marmara  çevre kirliliği ile, ölüm tehlikeleri ile iç içe  yaşıyor...Bu gidişe razı olamayız.

BAŞKA BANDIRMA, BAŞKA ERDEK, BAŞKA MARMARA DENİZİ YOK !

ÇAĞRIMIZ... "Uyanmaya" dır ! 
Çağrımız, gelecek günlerdeki felaketin çocuklarımıza ve torunlarımıza vereceği zararların şimdiden görülmesi için tedbirlerin alınmasınadır.

Sanayii elbette olacak ama, sanayi havamızı-suyumuzu-toprağımızı ve denizlerimizı ve bütün canlılar ile insanlarımızı  KESİNLİKLE zehirlemeyecek.  Vahşi üretim rekor kar olmayacak. Bunu başaran ülkelere imreniyoruz. Bizim neyimiz eksik?  Çözüm doğamız için katliam yaratanlara  İZİN VERMEYECEĞİZ..  Yarın, denize hiç giremeyeceğiz, denizimizin  ürünlerini tüketemeyeceğiz ve körfemiz bataklık gibi kokacak ve biz kimyasal soluyarak, ömür ortalaması düşmüş yaşamak zorunda kalacağız ! Çözüm  Doğanın ve çevrenin yok olmaması için, mutlaka yapılması gerekenler neyse olacak.. şimdilik umutlanıyoruz. Umudumuz, umarım soğutulmaz ve umarım unutturulmaz ! Umarım, çevreyi kirleten bütün işletmelerin ARITMA ve kirlenmeyi minimize eden tedbirlere, kavuşturulması sağlanır.

 14/01/2021 NOGAYTÜRK