Sivrisinek İstilasında Bandırma ve Bayram

SİVRİSİNEK İSTİLASINDA BANDIRMA ve BAYRAM !
Belediye yasalarından bahsetmem, gerekir mi bilmiyorum ama... yine de yasaların isimlerini yazsam, iyi olacak sanırım.

( 1593 S. Hıfsısıhha Kanunu, 5393 S. Belediye Kanunu )

Çünkü sahadaki oyuncular, başta Sağlık Bakanlığı ve Belediyeler, hatta Valimiz ve Kaymakamımız... depar atmak yerine, topu taca atmayı çok seviyorlar.

*

Haşerat, böcekler, kara ve sivri sinekler... Bunlarla mücadele öncelikle, Merkezi İdareye bağlı İl-İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Belediyelerin görevidir. Sorsanız ; kimisi diyor ki ;  sivrisinek ve haşere ilaçlaması konusu Balıkesir B.Ş Belediyesine ait,.

Kimisi de HAYIR, bizzat Bandırma Belediyesine ait .diyor ki... ; topun sahibi yok...!

Şaka gibi değil mi? Yıl 2022  aylardan Temmuz . Ama beyler, sahada maç yaptıklarını sanıyorlar ! Oysa ki ; HALK SAĞLIĞI mevzuubahis ve o mevzuda kimlerin görevli ve yetkili oldukları mevzuatımızda gayet açık.

*.
Bandırma;  uzun süreden beri umum ilaçlama görmediği için bir hayli sineklenmişti de, Temmuz ayı, yağmur sonrasında oluşan gölcükler, üstüne de kurban kesiminden doğan atıkların olur olmaz yerlere atılması., Bandırma Belediyesinin ATIK SAHA çalışmasının olmaması gibi nedenlerle, bu bayramı sinek ve haşeratla birlikte geçirmek zorunda kaldı. Sorunun malüm  belediyelere yeni teknoloji organizatörcüsü şirketi Kalder yoluyla  iletilmesinde de yetkililerden ses seda çıkmadı !

Demek ki, iyi yönetilmiyoruz ! 
Bandırma da, limanın kirliliği ve havaya saldığı kimyasal tozlar, BAGFAŞ tan zaman zaman salınan gazlar, ETİ MADEN den salınan kimyasallar ve asit yağmurlarından... Zaten hasta olup ölüyorduk, ama bu bayram da ilaçlamaların da yapılmaması neticesinde, BANDIRMA gerçekten  ÇÖZÜMSÜZ sıkıntı yaşadı.

*

Hava malüm rutubetli ve sıcak. Pencereleri açsak mı ? Açmasak mı ? Açsak ta mı yaşasak ? Açmasak ta mı yaşasak diye bir ikilem yaşadık hep birlikte. 
Sivrisinek ve sinek istilası o kadar belirgin ki, kaşınmaktan ve ısırıklardan, neredeyse ÇİÇEK hastalığına yakalanmış görüntüler verdik. Ve önüne gelen, eczanelerde satılan, tarım ilaç bayilerinde satılan kimyasalları önerdi ki, neredeyse HALK SAĞLIĞI UZMANI doktorlar haline dönüştük. E sonuçta bu ilaçlar kimyasal ve kanserojen  sivriden korunalım derken ciğerler gidecek.  Uzmanlar ve doktorlar kusura bakmasınlar, sivrisinek ve haşerata karşı, sizin pörtföyünüzden fazla reçete birikti bizde...! 
Kendimizden geçtik de, bayram ziyaretine gelen çocuklarımızdan ve torunlarımızdan işittiğimiz şikayetler bizi daha fazla üzdü. Bandırma ya bu ortam, yakışmadı sayın yöneticiler !
Sahi, sivrisinekler bahane de soralım bakalım, yaşadığımız bu ortamın sorumlusu kim veya kimler ? 
Cumhur Başkanı ve Saray mı ? CB Hükümeti mi ? CB Hükümetinin atadığı Sağlık Bakanı mı ? Yerel yönetici Vali ve Kaymakamlarımız mı ? Yerel yönetimlerden sorumlu Büyük Şehir-Küçük Şehir Belediye Başkanları mı ? Yoksa, her tarafı çöp yapan şehir ve kent milleti mi ? 
Sorularımızın cevaplarını duyacağımız güne kadar, sorunlarımızın çözüm yollarını öğrendiğimiz güne kadar, sivriler ve bu sorular burda kalsın. Ölenler ölür ve Bandırma nasılsa 500.000 nüfuslu kent olur ! Ve ; nasılsa & az kaldı ! Kaşınanlara, kızaranlara selam olsun...

Ben ; doğada sivrisinekleri yok edemiyorum ama, hepinizin ev pencerelerine ‘SİNEKLİKLERİ’  bedava takacağım diyen Belediye Başkan adayına, oyumu vereceğim durumundayım arkadaş !

İyi Bayramlar Bandırma !

son dakika not .

alp bostancı
Şimdi yetkililerle görüştüm. Büyükşehir belediyesi, Bandırma belediyesine araç ve ilaç yardımını yapmış. Buna göre vatandaşların memnuniyeti ölçüsünde, gerekli çalışmaları yapabilirsiniz diye emrini vermiş. Şayet eksik bir şey varsa, büyükşehir belediye başkanına bilgi verebilir. Ancak çalışmalar çok yetersiz. Bundan sonraki çalışmaların takibini size bırakıyorum. Hayırlı akşamlar

11/07/2022/ RAMAZAN NARİN /   NOGAYTÜRK