Sokak Kedilerine Kışlık Ev

Balıkesir’de Sokak Kedileri için Hazırlanan Evlerin Dağıtımına Başlandı…

Hazırlanan 70 Adet Kedi Evi İhtiyaç Duyulan Noktalara Bırakılıyor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Balıkesir’de sokak kedileri için hazırlattığı kedi evlerinin dağıtımına başladı. Hazırlanan kedi evleri ihtiyaç duyulan noktalara bırakılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sokak hayvanlarının soğuk ve kış şartlarında barınma ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla başlatmış olduğu kedi ve köpek kulübeleri dağıtımı uygulaması bu yıl Balıkesir’de de başlatıldı. Bu çerçevede yapımı tamamlanan 70 adet kedi evinin dağıtımına başlandı.

Soğuktan Korunacaklar

Belirlenen noktalara yerleştirilen kedi evleri ile sokak kedilerinin hem soğuk kış günlerinde barınma ihtiyaçları, hem de DKMP Müdürlükleri, belediyeler ve hayvansever vatandaşların katkılarıyla beslenme ihtiyaçları karşılanacak.

Belediyelere Barınaklar İçin Hibeler Veriliyor

Yaban hayatını ve sokak hayvanlarını korumakla mükellef bir bakanlık olduklarının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu mükellefiyetin gereği olarak özellikle sokak hayvanları için çok planlı bir program yaptık. Bu çerçevede rehabilitasyon ve hayvan barınaklarını kurmaları için belediyelerimize hibeler veriyoruz. Ayrıca hayvanların kayıt altına alınması ve izlenmesi maksadıyla belediyelere ve hayvan bakımevlerine mikroçip okuyucu, mikroçip ve enjektörü, kulak küpelerini ücretsiz olarak dağıtıyoruz” dedi.
“Sokak Hayvanlarına Karşı Olan Vicdani Sorumluluğumuzu Yerine Getirmeliyiz”

Dağıtılan kedi ve köpek kulübeleri ile sokak hayvanlarının kış şartlarında barınma ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bizler duyarlı bir vatandaş olarak sokak hayvanlarına karşı olan vicdani sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz. Yılın dört mevsimi sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılayabilmek için çalışıyoruz. Soğuk günler için hazırlanan kulübelerin yanında, sıcak yaz günleri için de su ve mama kabı dağıtımı yapıyoruz.” diye konuştu.

Bandırma Gerçek\Berkan Kozan