Sol Parti Genç Basın Bildirisi "Yurtlar ücretsiz hale getirilmelidir"

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik, politik, toplumsal kriz biz gençlerin hayatlarını etkilemekte, bugünümüzü yok etmekle birlikte geleceğimizi de elimizden almaktadır. İşsizliğe, geleceksizliğe maruz kaldığımız bu kriz ortamında sistemin gençliği mecbur bıraktığı çıkış ise cemaatler, tarikatlar, islamcı çeteler olmaktadır. Gençleri cemaatlerin, siyasal islamcıların eline bırakan Akp iktidarı geçtiğimiz günlerde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olan yurtlara yaptığı zam ile ülkenin içinde bulunduğu krizin bedelini bizlerin üzerine yüklemeye çalışmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda yapılan %80'lik zam kabul edilemez. Bu zam biz öğrencileri mağdur etmektedir. Bizlere verilen burs ve kredi aylık 850 lirayken; bu zamla bizden aylık talep edilen yurt fiyatları kredi ve burs fiyatlarının üzerine çıkmıştır.

Bugün ülkede iğneden ipliğe her şeye her gün zam gelirken bizleri açlığa yoksulluğa mahkum eden bu sisteme ses çıkarıyoruz.

Kitap fiyatlarına yapılan fahiş zamlar yüzünden dönemlik almak zorunda kaldığımız ders kitaplarını karşılayamaz durumdayız. Ayrıca ODTÜ'DE yapılan yemekhane zammı yeni dönemde bütün üniversitelerde yapılacak yemekhane zamlarının habercisi. Yakın zamanda ulaşım ücretlerine yapılan zamları da düşünecek olursak biz öğrencilerin yükseköğretim alma koşullarımız zorlaşmaktadır. Bizleri bu zam yağmuru içerisinde öğrenciyken part time, güvencesiz, esnek çalışma koşullarına iterek ucuz iş gücü haline getirmektedirler.

Devlet tarafından konut kiralarına %25 zam sınırı getirilirken, doğrudan devlet kurumu olan KYK'nın kendisi %80 civarında zam yapmaktadır.

Bilimsel, Laik ve ücretsiz eğitim hakkımız gasp edilirken, KYK yurtlarının yetersiz olduğu , bir çok arkadaşımızın barınma sorunu yaşadığı ortadadır.Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarına yönelik yurt inşaa edilebilecek alanlar ise Akp eliyle siyasal islamcı çetelere rant alanı olarak verilmekte, mevcut devlet yurtlarında ise temsil ettikleri siyasal islamcı ideoloji kurgulanmaya çalışılmaktadır. Üniversite öğrencilerinin barınma sorununu gideremeyen ve elverişsiz, kötü durumda olan KYK yurtlarına son yapılan zamlar ile bugünümüzün ve geleceğimizin elimizden alındığı, gençliğin tarikatlere, cemaatlere bağlı olan belirli ideolojilerin hakim olduğu yurtlara devlet eliyle teslim edildiği açık bir şekilde görülmektedir.

KYK yurtlarının yetersiz kontejanları ile tarikat yurtlarına mecbur bırakılan, fahiş zamlar ile öğrenci evlerinin hayalini dahi kuramayan bir gençlik oluşturuldu.Gençlerin barınma ihtiyacına çözüm olamayan yurtlar ise artan fiyatlar ile birlikte bir öğrencinin bursu, kredisi ile

barınamayacağı alanlar haline geldi. Geleceğimizi şekillendirecek olan üniversite dönemimizde bizleri öğrenci konumundan müşteri konumuna taşıyan AKP iktidarı parasız eğitim hakkımızı elimizden alarak,içinde bulunduğu ekonomik krizin etkisini, devlete bağlı yurtlarda kalan , mezun olduğunda işsizlik ile karşı karşıya kalacak olan gençlere yansıtmaktadır.

Buradan bir kez daha sesleniyoruz. Tüm Tarikat-Cemaat yurtları kamulaştırılmalı, özgür bilimsel eğitimin önü açıklamalıdır. Yurtlar ücretsiz hale getirilmelidir. Özerk, demokratik üniversite için ses çıkarıyoruz.

AKP iktidarının oluşturduğu işsiz, geleceksiz, barınma ihtiyaçları karşılanmamış gençler olarak bir kez daha sesleniyoruz, parasız eğitim hakkımız elimizden alınıyor. KYK yurtlarına yapılan zamlar acilen geri çekilmelidir. Toplumun umudu, geleceği olan biz gençler , ülkeyi saran , bizleri işsiz, geleceksiz bırakan, eğitim hakkımızı elimizden alan siyasal islamcı ideolojiye karşı mücadele edeceğiz. Bizleri geleceksizliğe sürükleyen politikalarınızla mücadeleyi gençler olarak hep birlikte, dayanışma ile öreceğiz.

05-07-2022/SAMSUN SOL P.GENÇ