Son Kurşun Anıtı Çevre Düzenleme Projesi Devam Edecek

SONKURȘUN ANITI PLATFORMU'NDAN ANIT İÇİN YENİ PROJE SUNUMU...

Sonkurșun Anıtı Platformu, Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun öncülüğünde toplandı. Bandırma Belediyesi, Ayyıldıztepe'de bulunan Son Kurşun Anıtının zemin ve çevre düzenlemesi çalışmaları olarak 2012 yılında başlatılan düzenleme çalışmaları 2017 yılında bitirilmişti.  28 metre çaplı daire bir zemin üzerinde 25 metre yüksekliğinde 8 adet çatılmış tüfekle sembolleştirilen   Kurtuluş Savaşı'nda atılan son kurşunlarla  zaferin kazanıldığı vatanın kurtulduğu ve  silahların çatılıp artık  barış zamanı olduğunu simgeleyen anıtın  düzenlenmesi için birinci etap çalışmalar çalışmalar 2017 yılında bitilmiş anıtın zemini mermer ile yenilenip çevre düzenlemesi  parke taşıyla döşenip  yeni bir görsellik oluşturulmuştu. Ancak Anıtın anlamını zedeleyecek derecede kötü ve bakımsız yollar nedeniyle  ulaşım sıkıntıları ve görsellik  şikayet konusu olması nedeniyle yeni bir düzenleme için platform oluşturulmuştu.

Platform tarafından yeni projenin son şekliyle ilgili 3D tanıtım videosu, basın mensuplarıyla paylaşılarak proje hakkında bilgi verildi. Kurtuluş Savaşı'nda düşmana son kurşunun atıldığı Ayyıldıztepe'deki tarihi alanda yer alan Sonkurșun Anıtı'nın mevcut halindeki şekline yeni ilaveler yapılarak son şeklini almasıyla tarihi bir mirasın kentimize kazandırılması amacıyla yapılması gereken hazırlıklar ve süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Yapılan sunumum ardından açıklamalarda bulunan Başkan Tolga Tosun, yeni projenin Bandırma'nın tarihî ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarmak açısından çok değerli bir proje olarak gördüğünü söyledi. Başkan Tolga Tosun: "Bundan yaklaşık 50 yıl önce yapımı gerçekleşen Sonkurșun Anıtı'nın yeni şekline kavuşması adına Sonkurșun Anıtı Platformu'nun çalışmaları benim için çok anlamlı ve değerli olduğunu belirtmeliyim. Bu açıdan kentimizin yerel yönetimi olarak bu projenin arkasında olacağız ve süreçte elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız" dedi. Hazırlanan yeni projede idari bina, kafeterya, kent müzesi ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşına giden yolda verdiği tüm mücadeleler yeni projede yer alacak.

1-12-2020-BANDIRMA BELEDİYESİ BASIN