Sosyal Medya Dünyası

 Sosyal Medya Dünyası

Hemen hemen hepimizin aktif  durumda, gündemde olan  sosyal medya hesaplarımız mevcut. Yeni dünya gerçeklerine direnen yaşlı büyüklerimiz  hariç.

Hiç tanımadığınız insanları bile üye arkadaş  olarak kabul ettiğimiz, güncel konuları, haberleri, ilgi çekici olaylari paylaştığımız, bağlantılı sitelerimiz de var.

Peki sosyal medya hesaplarında hepimiz çok aktif olmamıza rağmen, karşılığında maddi bir beklenti içine girmediğimiz bu hesaplardan ne kadar mutluyuz? Veya buralarda kendimizi olduğumuz gibi ifade edebiliyormuyuz?  Gerçek duygularımızı mı yansıtıyoruz? Tabi bunun sonucu takdir veya eleştirilere mazur kaliyormuyuz? Tabi ki,evet !!!

Her insanın eğitimi,hayata bakış açısı,siyasi görusü,özel hayatı çok farklı. Ama herkesin herkese saygı duyması gereken konular var.. Baktın hoşlanmadığın bir hitapta bulunuluyor,kırıcı bir dil kullanıyor,veya hayat şartları sana uymuyor sileriz engelleriz. Hani bir zamanların küsmedim,artık görüşmüyoruz demesi gibi.
Fakat sosyal medyada aslında  pek de öyle olmuyor.  Bakıyorum sevmediğini, beğenmediğini dahi, daha çok takip eden var.. Beğeni ve çok cicimli yorumlar da yapılıyor.Tabii maksat güven kazanmak, daha yakın olup, açık yakalamak !.
Zannetmeyin ki,sizin herşeyinizi beğenen, çok fazla yorum yapıp, sevgi ve saygı sözcükleri kullananlar gerçekten size dost.

Asla !!! Bu büyük yanılgı.

Ya bir menfaat, beklenti içindedir ki ; iki gün sonra sizden bir işe veya birine aracı olmanizi isteyecek, bir şekilde talebi olacaktır emin olun.. Hatta emir kipini bile kullanacak kadar hadsizlesecektir. Çünkü sanıyor ki ; siz onun için herşeyi gözü kapalı yapacaksınız. Bilmiyor ki ; karşısındaki insan,kimseden bir şeyi kendi adına talep etmemistir ki; sana niye etsin? Sonra en kötü sen olursun.
  Yine bu şekilde sosyal medya kavgalarından bazıları, özel telefon kayıtlarını birbirlerine göndermek, yazılı olanları kopyalayıp yapıştırıp,karşı tarafa iletip ara bozuculuk yapmak. Hatta hatta en yakın arkadaşlarının eş,sevgili,flörtlerine yürümek bile varmış..(!)...

Çünkü herkes için en iyi ,en güzel, en akıllı, en ahlaklı o dur. Ve herşeyin en iyisini sadece o hakeder. Mutlu birini görmeye ise asla dayanamaz. Bozmaya uğraşır. Belkide illegal yollara bile başvurulur. Masada otururken lavobaya giden biri telefonunun kayıt tuşuna basıp gidip geldikten sonra hakkında konuşulanları merak edecek kadar paranoyak bir kisilikten ne beklersiniz ki?
Birde gece yarısı gönderilen mesajlar..Slm,mrh,nasılsın, saçma sapan zincirler , paylaşmanı istedikleri uyduruk gönderiler. Kendi sayfasında paylaşsa ne olur?? Yetmez! İlla ki saçmalığa ortak olman beklenir.
Ben senin gönderdiğini  paylaşmak zorundamıyım. Hiç tanımadığımız birine "iyiyim sen nasılsın" diye cevap bekleyenler ? Bir sürü bayağılık.
Tabi, sosyal medyada herkes kendince mükemmel ya.. Kavgalar,hakaretler, sen benim kim olduğumu biliyormusunlar!! 

Belki yüzyüze konuşulsa ; iki dakikada gülümseyerek çözülecek problemler sosyal medyada büyüyor da,büyüyor...Tabi hakaret,küfür,iftira varsa, herkes bütün yetki merciilerini kullansın. Elinden geleni yapsın ki ; cezalandirilsin. Kimse kimsenin onuru ile oynamasın..

Birde sosyal medyada bir grup var ki, onlar teşhirci kişilerdir. Acınacak kişilikler.
Aldığı kıyafeti,gezip tozduğu yerleri,yediğini içtiğini,yeni döşediği mobilyaları,ya da arabasını göstermek için çabalayanlar!. Çünkü umdukları kalite ve saygınlığı bu gösteriş yoluyla elde edeceklerini sanırlar. Pandemi döneminde çalışamayan ve maddi sıkıntı içine giren, belki pazarlık için dahi maddi destek  alamayan insanlara inat, her gün yaptıkları yiyecekleri sergilediler,bunları da gördük. Belki o ailenin çocuğu vardı,veya kendi özeniyor,ailede tartışmalar çıkıyordu. Ama olsun o şahıslar sosyal medyada kendilerini en iyi şekilde sergileyerek egolarını ispatlamak zorunda idiler. Lakin gerçek hayat sosyal medya değil. Lüks içinde yüzen insanlar sizden mutlu  değil. O yüzden biraz olsun sosyal medya nin hayaller dünyası olduğunu da unutmamak gerekir.

Evet eskiden ne güzel muhabbetler olurdu,karşılıklı oturulur saatlerce sohbetlerin tadına doyulmazdi. Şimdi odadan odaya bile mesaj yazan kişiler olduk. Hele o bayramlar. Bayram kutlamaları. Gençlerin bir mesaj veya sanal arama ile bayram kutladığı kültürümüzün yok edildiği  günlerdeyiz. Sosyal medya dünyası için yazılacak çok daha şeyler var ve bu büyük bir toplumsal mesele oldu.

Eee teknoloji bu,iyi yanları olduğu kadar elbet kötü yanları da olacaktır.
Dostça kalın.Esen Kalın.
Esra Güven.

BANDIRMA/ 15-06-2020